Inzerce
FacebookYoutubeInstagram

Nový rok! Nový život?

Slovácko Čtení 1. 1. 2019
Nový rok! Nový život?

Nový rok je spojen s novoročním předsevzetím.

Foto: ilustrační foto

Na nový rok začínáme takřka všichni - alespoň pocitově - s čistým štítem. Dáváme si stále dokola ta samá novoroční předsevzetí, která, jak stejně víme, nejsme schopni splnit, ale letos jsme opravdu odhodlaní. Alespoň první den.

Jak oslavy nového roku vznikly?

Až do 19. století chodili lidé děkovat za příchod nového roku jen do kostela. Dům od domu zároveň chodily takzvané ometačky, to byly černě oděné chudé ženy, které vždy ve jménu Otce, Syna i Ducha svatého třikrát zaklepaly a třikrát ometly kamna. Bez toho by v novém roce přece nehřála dobře. Dodnes se dochovala hláška, že jaký je Nový rok, takový je celý rok následující. Takže vás nepřekvapí, že obyvatelé domu nemohli ze svého příbytku nic vynášet, aby jim to poté nechybělo. Naopak museli mít u sebe zásoby jídla a peněz, aby je doprovázely celý rok na každém kroku. Dobré znamení bylo, vstoupila-li na Nový rok do domu dívka nebo dítě, a špatné, když vešla stará žena. Na novoroční tabuli nesměla chybět vánočka, do které se zapeklo hráškové zrnko. Kdo si vzal kus vánočky s hráškem, měl celý rok štěstí. Dále se na jídelním stole objevil prasečí rypáček, prase je totiž symbolem štěstí. Předci si také dávali vařenou čočku. Ta údajně podle pověr plní přání a kdo ji sní, bude mít u sebe peníze po celý rok.

Zmíněná novoroční předsevzetí pochází již z 16. století. Nový rok v nás přece jenom vyvolává logicky pocit, že máme šanci něco ve svém životě zlepšit, máme motivaci, že vše staré je zapomenuto a my začínáme od nuly. Svá předsevzetí ovšem lidé většinou neplní. Rad, jak si novoroční předsevzetí splnit a opravdu svého snu docílit, je sice spousta, ale většinou nefungují a nepomohou. Předsevzetí jsou zkrátka o individuální vůli a motivaci každého  jedince. Jeden tip přece jenom mám, pokud do svého předsevzetí zasvětíte co nejvíce kamarádů a známých a necháte se jimi hlídat, může se vám to podařit.

Nový rok se slaví všude ve světě, různé národy ho však slaví a chápou různě a taky jej oslavují jinak a v různou dobu. V Japonsku zahánějí zlé duchy chrámovými zvony. Australané troubí na trumpety a lesní rohy po dobu šesti dnů. Tibeťané zase zahajují oslavy nového roku už několik dní před Novým rokem, který se slaví u nás. Připravují novoroční jídla a obdarovávají jimi osamělé buddhistické mnichy. Filipíňané skáčou do výšky, aby jim jejich skok zajistil dobrou úrodu. Blahobyt jim zajistí otevřené dveře a okna.

A jak slavíte nový rok vy?
Novoroční pranostiky

•    Na Nový rok do zimy skok

•    Na Nový rok o slepičí krok

•    Nastane-li Nový rok v úterý, bude zima ještě krutější, ale lze očekávat úrodný rok.

Autor: nik

Vaše názory

Kde budete strávit silvestra? Stejně jako většina Čechů?

Slovácko

Kde budete strávit silvestra? Stejně jako většina Čechů?

Konec roku. Něco nového začíná a něco starého končí. Pro některé je to možnost bilancování a sepisování...

31. 12. 2018
Jak si více užít silvestr?

Slovácko

Jak si více užít silvestr?

S oslavami Nového roku je vždycky spojeno mnoho humbuku a bujarých oslav. Pokud si ho však chceme...

28. 12. 2018
I o Vánocích můžeme jíst zdravě!

Slovácko

I o Vánocích můžeme jíst zdravě!

Jsme v čase předvánočním. Kromě příprav a stresu je zde také mnoho oslav, adventních sešlostí a dalších...

23. 12. 2018
Poslední tipy na dárky!

Slovácko

Poslední tipy na dárky!

Vánoce se blíží kvapem a vy ještě pro některé členy své rodiny či známé nemáte dárky? Zde...

20. 12. 2018
TOPlist