FacebookYoutubeInstagram

Nový rok se neobejde bez novoročních předsevzetí

Slovácko Čtení 3. 1. 2018
Nový rok se neobejde bez  novoročních předsevzetí

Letos shodím deset kilo. Zvládnu to?

Foto: ilustrační foto - pixabay.com

Další rok, další nové předsevzetí. Nejčastější je beze sporu zhubnout a také sportovat. Jaká jsou ale ta další a dokážeme splnit to, co si uložíme a slíbíme? A jak dlouho nám to vydrží?

Nejčastější úkoly, které si lidé s počátkem nového kalendáře ukládají

Po Novém roce jsou posilovny vždycky přeplněné, zato už na Tři krále nadšenců výrazně ubyde a do předjaří, do března, vydrží jen ti s nejsilnější vůlí. Mezi nejznámější a také nejčastější předsevzetí se řadí zhubnout několik kilo, hlavně těch, která jsme nabrali o svátcích, také držení redukčních diet a úkonů s nimi spojených. Dalším velmi obvyklým je buď začít nebo více sportovat než doteď, nejběžněji je to běhání nebo cvičení v posilovně. Až 80 procent kuřáků chce přestat kouřit, podaří se to ale jen asi dvěma procentům lidí s touto neřestí. Spousta lidí chce také s úderem nového roku začít více šetřit, a myslí tak na své finance. Mezi top se jistě řadí naučit se cizí jazyk a nesmíme opomenout také předsevzetí najít si svou spřízněnou duši. Někoho potkat je ale často dílem náhody a lásce se nedá poručit, proto by se nemělo řadit do novoročních úkolů.

Na nereálných cílech předsevzetí ztroskotají

Lidé si toho na sebe často berou moc a také mají tendenci přehánět nebo chtějí všechno hned. Proto často takové sliby skončí neslavně až tragicky. Častěji nebo dříve své novoroční předsevzetí vzdají ženy. Muži mají totiž silnější vůli, zachovají chladnou hlavu a dávají si za cíl zdolat menší překážky než ženy, které toho na svá bedra naloží někdy přespříliš a také striktně všechno chtějí dodržet a splnit.

Pro většinu lidí je splnění úkolů velmi obtížné, a proto toho nechají hned po prvním týdnu, někteří vydrží do jara, ale po celý rok vytrvá a dosáhne tak svého jen asi 12 % odhodlaných. Jak toto číslo změnit?

Jak se nevzdávat a dotáhnout své přání až do konce

Dávat si menší cíle. Není potřeba hned na začátku chtít zhubnout 10 kilo nebo přestat kouřit ze dne na den, to je nereálné. Proto je důležité vědět a rozmyslet si, co zvládneme splnit.

Zapojit okolí a spolupracovat. Ve více lidech vašeho cíle dosáhnete snadněji, ve druhých máte podporu a jistou motivaci. Také je dobré všem o svých plánech říct, nebudete mít tendenci selhat a docílíte tak toho, že vaše rozhodnutí budou ostatní respektovat.

Černé na bílém. Všechno si sepsat a naplánovat, co je potřeba který den uskutečnit, mnohdy pomůže a je pravděpodobné, že odškrtnuté provedené úkony vám hned navodí lepší náladu a pocit.

Odrazit se ode dna. V průběhu roku se objeví situace, kdy každý člověk trochu vypustí, například nemoc, rozvod nebo souhra nešťastných náhod. I když selžete, zase vstaňte a pokuste se pokračovat v tom, co jste si naplánovali. Je potřeba si uvědomit, že nikdo není dokonalý.

Číslo týdne

90

Téměř tolik procent lidí nedodrží, co si předsevzalo.

Údaje o novoročních předsevzetích

•    Třetina populace si dává do nového roku jisté sliby

•    Pětina lidí své předsevzetí dodrží

•    Téměř ¾ snů se týkají financí

•    Nejčastěji své záměry realizují Nizozemci

•    Nejvíce slibů si ukládají Turci, Francouzi a Rakušané

•    Nejčastěji chtějí lidé zhubnut, sportovat, zdravě jíst a přestat kouřit

Dávám si menší cíle, které se snažím překonávat

„Mám spoustu snů a cílů, ať už osobních nebo pracovních, ale novoroční předsevzetí si moc často nedávám. Na co čekat do dalšího roku? Nechci ztrácet čas, a proto se vždycky snažím zdokonalovat hned, takže si prakticky kladu úkoly a překonávám překážky celý rok. Můj záměr je dávat si menší cíle, které se poté snažím překonávat. Ukládám si raději menší, ale zato více překážek. Když poté zvládnu zdolat jeden z mnoha problémů, neskutečně mě to nabije a posune dopředu a mám další motivaci na další předsevzetí, které se snažím splnit na 100 %. Chápu, že pro některé je Nový rok přelom, nový začátek a šance na splnění přání. Myslím si, že jakékoliv úkoly, které si zadáme, se obecně lépe plní ve skupině nebo alespoň ve dvou lidech. Ve dvou se to lépe táhne a ten druhý je nám vždy oporou, ať už je to přítel, partner nebo kolega. Vím, o čem mluvím, mám vlastní zkušenost,“ uvádí dvaatřicetiletý Jan.

Autor: nik

Vaše názory

Co o nás prozradí naše sny?

Slovácko

Co o nás prozradí naše sny?

Ve spánku se nám zdají mnohé sny, některé jsou tak krásné, že je nám líto, že už...

27. 12. 2017
Samota o Vánocích

Slovácko

Samota o Vánocích

Vánoce jsou nejkrásnějším obdobím v roce, důvod k radosti a veselosti, důvod na setkávání se svými blízkými,...

25. 12. 2017
Vánoční vaječný koňak

Slovácko

Vánoční vaječný koňak

Vyzkoušejte výrobu pravého moravského vaječného koňaku neboli vaječňáku, který neodmyslitelně patří k Vánocům. Podle tohoto receptu ho...

24. 12. 2017
Vánoční kuba

Slovácko

Vánoční kuba

Ingredience: • 3 hrsti sušených hub • 300 g středních krup...

23. 12. 2017
TOPlist