FacebookYoutubeInstagram

Nyní se probouzí zahrádka. Co je na ní potřeba udělat?

Slovácko Čtení 24. 4. 2019
Nyní se probouzí zahrádka. Co je na ní potřeba udělat?
Foto: ilustrační foto

Po zimě se stejně jako některá zvířátka, která se uložila k zimnímu spánku, začínají probouzet i zahrádky. Nejenom ty před kavárnami, kde posedává mnoho lidí, ale i ty u domů, kterou potřebují pozornost, a právě v tomto období je nejvyšší čas začít s jarními pracemi.

V dubnu je na zahradě asi nejvíce práce, ošetřují se stromy po zimě, sázejí se nové, kypří se půda, zneškodňuje plevel a sadí se zelenina, květiny a bylinky.

Připravit záhony a sadit

Jen co se duben pomaličku překulí do své druhé půlky, můžeme se vydat do zahrady a vrhnout se na záhony, které si předem připravíme. Před sázením je nutné půdu dobře prokypřit, malé plochy motyčkou, na velkou plochu pomůžou kypřicí stroje, s kterými je práce efektivnější a rychlejší. Poté je důležité záhony uhladit, pomohou nám malé hrábě. Už i na začátku března můžeme vysévat některé druhy zeleniny, ale ty pouze do skleníků nebo fóliovníků. V druhé polovině můžete začít sázet i venku, bez obav tak můžete do země vkládat semínka ředkviček, hrách, česnek, zelí, z bylinek bazalku, tymián a mnohé další. Nesmíme opomenout také květiny, které na rozdíl od výše zmiňovaných bylin, zeleniny a ovoce nelahodí našim chuťovým pohárkům, ale oku. Na začátku jara můžeme začít vysazovat měsíček, ale také růže, které potřebují vydatnou péči.

Naši péči potřebují také stromy, které začínají pučet a zelenat se. Je důležité je dobře prořezat, redukovat neproduktivní odnože a také prosvětlit. V tomto případě se při prořezu snažte udržovat rozumný poměr mezi hlavními větvemi a plodným obrostem. U ovocných stromků se snažte udržovat větve ve vodorovné poloze, rostou totiž pomaleji a lépe na nich vyroste plod. Také mějte po ruce štěpařský vosk, který usnadňuje hojení ran a řez se lépe zacelí.

Zahrada není jen místem k práci, ale i k odpočinku

Společně se zahradou se probouzejí i její majitelé, kteří na zahrádce tráví krásné jarní dny, v létě se opalují u bazénu a mnohdy si zde na terase, při popíjení horké čokolády a zabalení v dece, užívají podzimní chladné podvečery. Zahrada tedy pro ně není jenom místem, kde pracují, ale také místem relaxace. Kvalitní odpočinek nabízí altány, terasy nebo pergoly, pokud tato možnost není, temné zákoutí vytvoří i rohože, vysoké rostliny a vzrostlé keře, které doplníme o zahradní nábytek, tedy polohovací lehátka, houpačky, houpací sítě a křesla, v nichž majitelé i hosté zcela "vypnou" a naberou nové síly.

Již v druhé polovině dubna můžete začít vysévat některou zeleninu.

Práce, na které se zapomíná

Práce na skalce - vyčištění od plevele a listí

Seříznutí okrasných travin

Vyčištění jezírka na zahradě

Můžeme rozesadit sněženky

Nezapomínáme záhony vydatně zalévat

Autor: nik

Vaše názory

Na Kyčerce otevřeli novou Kardiostezku Doktora Elingera!

Velké Karlovice

Na Kyčerce otevřeli novou Kardiostezku Doktora Elingera!

Přestože se moderní medicína při léčbě kardiovaskulárních chorob obzvláště v posledních letech pohybuje na špičkové úrovni, nejúčinnější...

22. 4. 2019
Proč chlapci šlahají dívky a ty je za to obdarovávají výslužkou?

Slovácko

Proč chlapci "šlahají" dívky a ty je za to obdarovávají výslužkou?

Velikonoce jsou nejdůležitějším křesťanským svátkem a slaví se po celém světě. Velikonoce otevírají bránu jara, s jejich...

20. 4. 2019
Jak se slaví Velikonoce v různých koutech světa?

Slovácko

Jak se slaví Velikonoce v různých koutech světa?

Velikonoce. Pro křesťana by to měly být ty nejdůležitější svátky v roce. Tradiční beránek, mazanec, pondělní „šlahačka“,...

17. 4. 2019
Co jíst a pít pro krásnou pleť!

Slovácko

Co jíst a pít pro krásnou pleť!

Krásná pleť je hlavně znakem zdravé pleti. Proto bychom měli mít na paměti, že chceme-li být krásné,...

12. 4. 2019
TOPlist