FacebookYoutubeInstagram

O blbosti a lenosti

Slovácko Čtení 22. 8. 2017
O blbosti a lenosti
Foto: ilustrační foto

Nebuďme líní, učme se novým věcem

Mohli bychom se řídit starým příslovím. Říká se, že lenost je matka blbosti. A protože přísloví výchází z určitého pozorování lidí, tak na tom bude trocha pravdy. Každý máme na něco talent, v něčem vynikáme. Někdo je v nečem lepší a někdo zase v něčem horší. To je přirozené. Ale každý z nás má schopnost učit se novým věcem. A to v jakémkoliv věku. Náš mozek má jednu úžasnou vlastnost, je neuroplastický. To znamená, že dokáže aktuálně reagovat a měnit třeba návyky, které se nám nelíbí. Zlozvyky, které máme. Ale je k tomu potřeba jedna věc, nebýt líný!
Učme se novým věcem, pokud chceme něco dokázat, něco změnit. Vždycky je za tím spousta a spousta práce, píle a silné vůle. Učení a změna k něčemu lepšímu, to je cesta. Někdy krátká a někdy zase o něco delší. Důležité je neusnout na vavřínech a něco s tím udělat. Co to je učení? Není tím myšlena ona instituce s nápisem škola. Je to spíše snaha a chuť zajímat se o věci kolem sebe. Učit se novým věcem, cestovat,... Vzdělání je i o tom potkávát se se zajímavými lidmi. Zkrátka je to velmi kreativní proces, který máme ve svých rukou, a jde jen o to chtít poznávat a dělat nové věci. Takže lze jednoduše říct, že děláním se vzděláváme. Předpokladem je být aktivní. 

Nesmíme být líní
Lidé o změnách mluví, touží po lepších životech. Ale mnohdy končí jen u toho přemýšlení a dumání nad věcí. Ale jde o to zvednout zadek a začít pro to něco dělat. Přestat přemýšlet a jednat. Například, když se budeme chtít cítit zdravotně lépe. Ono je to mnohdy velká makačka, začít se kvalitně stravovat, myslet na pohyb, ale výsledek bude stát za to a už ho nikdy za nic nevyměníte.
Technika malých kroků
Můžete začít například se stravou. Víte, že jste se stravovali nevhodně, a chcete to změnit. Nemůžete říct mozku: Změním stravu! To je pro něj obrovský úkol, který reálně nemůže zvládnout. Lépe se popasujete s menšími úkoly: začněte chodit několik kilometrů denně (nemusíte hned začít běhat), ráno pravidelně snídat, pít přes den pouze vodu,... A pomalými kroky budete tu vaši pyramidu stavět až k vrcholu. Bude to efektivní metoda postupných úkolů. Začnete si sebe více vážit a budete mít dobrý pocit. Takže si řekněte, co chcete udělat lépe nebo co chcete změnit. Potenciál máme k tomu všichni, tak vzhůru do toho!

Jana (39) vypráví o svých zkušenostech: "Vždycky jsem byla ten typ člověka, který si jen stěžoval a chodil a dělil se se svými problémy. Postupně jsem byla otravná nejen svému okolí, ale hlavně sama sobě. Uvědomila jsem si, že to takto opravdu nejde. Řekla jsem si: Chceš něco změnit? Nebaví tě stávající životní situace? Dobře, tak začni něco dělat. Vůbec neříkám, že to bylo jednoduché. Cesta byla dlouhá, trvala několik let. Ale zpětně si říkám, že jsem nic lepšího nemohla udělat. Že to stálo za to. Jediné, co jsem musela udělat, bylo vystoupit do těch nekomfortních zón plných změn a začít něco dělat. Vyplatilo se."

Autor: mak

Vaše názory

Svatební zážitek podruhé

Slovácko

Svatební zážitek podruhé

Blíží se svatební výročí vašich nejbližších? Udělejte svým prarodičům či rodičům radost a připravte jim nezapomenutelnou oslavu,...

20. 8. 2017
Zpestřete si svatbu

Slovácko

Zpestřete si svatbu

Vymyslet program celého svatebního dne může být pro někoho velkým oříškem. Žádnou zábavu by neměla kazit nuda....

18. 8. 2017
Když vám v práci nařídí dovolenou, můžete ji odmítnout?

Slovácko

Když vám v práci nařídí dovolenou, můžete ji odmítnout?

Každý zaměstnanec, který je u zaměstnavatele v pracovním poměru minimálně jeden rok a odpracoval z něj alespoň...

16. 8. 2017
Práce z domova? Žádný problém!

Slovácko

Práce z domova? Žádný problém!

Známe to asi všichni, jednou za čas by se nám hodilo kdybychom místo do práce mohli naše...

14. 8. 2017
TOPlist