FacebookYoutubeInstagram

O chlupaté mazlíčky musíte pečovat!

Slovácko Čtení 31. 1. 2018
O chlupaté mazlíčky musíte pečovat!
Foto: ilustrační foto

Soužití s domácími mazlíčky přináší pro chovatele mnohá úskalí a práci navíc. Stojí to však za to. Jakou výbavu si pořídit, když si zvířátko kupujeme? A jak se o něj  následně starat?

Než pořídíme kočku nebo pejska

Kromě kvalitního krmení a různých pamlsků bychom měli pořídit spoustu dalších důležitých nutností. Nesmí chybět pelíšek, miska na krmivo a miska na vodu. Obě tyto věci vybíráme podle rasy nebo velikosti. Zatímco u pelíšku hraje roli velikost, u misek můžeme zvolit různé materiály jako plast, kov, nerez nebo keramika. Dbát bychom měli ale také na to, aby se nám dobře misky vymývaly. U kočky k pelíšku přibalíme ještě stelivo. Nakoupit bychom měli také vodítko a přípravky určené pro péči o zdraví našeho mazlíčka. To znamená speciální šampony určené pro psa nebo kočku, hřeben, kartáč na vyčesání srsti a nůžky na zastřihování drápků, u koček škrabadla na broušení drápků.

Výbavu máme pořízenou, co teď?    

Teď, když jsme všechno potřebné nakoupili a obstarali, také jsme našeho nového kamaráda v našem bytě přivítali, mu chceme jeho pobyt u nás co nejvíce zpříjemnit. Jak na to?   

Nejdůležitějším bodem zůstává krmení. Psy bychom měli krmit dvakrát denně, ráno a večer. Ujistěte se však, že pejsek dostane stejnou dávku jídla jak ráno, tak večer. U štěňat tento časový úsek může být jiný. Četnost krmení u kočky je také závislá na jejím věku. Doporučuju se však také dvakrát denně. Pořídit jí můžeme stejně jako u psa sušené krmivo, granule a konzervy s různými druhy masa. Dát pozor bychom však měli na potraviny, které jsou pro kočky a obzvlášť koťata jedovaté. Jsou to čokoláda, alkohol, ale i kravské mléko, které jim může vyvolávat zažívací problémy.

Péči o srst bychom neměli opomíjet

Péče o srst našich mazlíčků je velmi důležitá nejen pro ně, ale i pro jejich pána. Zabráníme tak například poletujícím chlupům na gauči. O srst našich čtyřnohých zvířat bychom se měli starat celoročně. Pravidelně bychom je měli vyčesávat, existují dokonce speciální kartáče na vyčesávání odumřelých chlupů, které zabraňují skoro veškerému línání. Co se týče šamponů, na trhu je jich celá řada. Vybrat si můžeme i podle typu a barvy srsti nebo podle problémů, kterými srst pejsků nebo koček trpí. Pro kočky, které nejsou milovnicemi vody, jsou k dostání také suché šampony, které jsou bezoplachové. Obecně by se chovatelé měli snažit nejen o to, aby jejich zvířátka byla krásná, ale také aby se cítila dobře a pohodlně.

Kočka nemá ráda vodu.

I když není dobrým plavce, neutopí se.

Jak se starat o čtyřnohé kamarády v kostce

•    Je potřeba používat speciální šampony

•    Pozor na vodu v uších, mazlíčkům hrozí zánět

•    Ideální dentální hygiena by se měla provádět jednou za týden

•    Místo kartáčku a pasty můžeme použít slanou vodu a kousek látky

•    Srst by neměla zasahovat do očí, ty je možné vyplachovat borovou vodou

Autor: nik

Vaše názory

Žití s domácím mazlíčkem

Slovácko

Žití s domácím mazlíčkem

Psi, kočky, králíčci, křečci, morčata, rybičky, papoušci či želvy. Podle průzkumu má domácí zvířecí kamarády nadpoloviční většina...

29. 1. 2018
Tiramisu

Slovácko

Tiramisu

Suroviny: • 4 vejce • 150 g moučkového cukru • 400 g mascarpone • 200 g dlouhých...

28. 1. 2018
Pizza muffiny

Slovácko

Pizza muffiny

Suroviny: • 2 lžíce cukru krupice • špetka soli • 1 a půl hrnku hladké mouky •...

27. 1. 2018
Faux pas na plese? Pravidla, která možná neznáte

Slovácko

Faux pas na plese? Pravidla, která možná neznáte

Plesová sezóna je v plném proudu. Ženy a dívky stráví mnohdy hodiny nejen před zrcadlem, ale i...

26. 1. 2018
TOPlist