FacebookYoutubeInstagram

O víkendu proběhly slavnosti vína! Co jste o tomto nápoji nevěděli?

Slovácko Čtení 13. 9. 2018
O víkendu proběhly slavnosti vína! Co jste o  tomto nápoji nevěděli?

U vína se nejdříve zkoumá barva, poté vůně a chuť.

Foto: ilustrační foto

Víno, tento velmi oblíbený lahodný nápoj, který má i své každoroční slavnosti v Uherském Hradišti, má velmi blahý vliv na lidský organismus. Jak se však tento lahodný mok dělí, jaké jsou jeho druhy a historie? 
Vín je nekonečná škála, vypisovali bychom je do zítřka. Každý region má svá specifika, odrůdy velmi ovlivňují faktory jako podloží, přírodní podmínky nebo zákony. Mimo jiné se odlišují vína podle barvy: nejznámější jsou bílá a červená, dále růžová vína, vyrobena z modrých hroznů bez nakvášení, dále oranžová, což jsou jsou ve své podstatě bílá vína zrající na slupkách, méně známá jsou zelená nebo černá vína. Podle typu je dělíme dále na dezertní, šumivá nebo tichá, což jsou vína, která byla dříve označována jako stolní, jsou to zkrátka ta, která nejsou ani šumivá ani dezertní, například Merlot nebo Cabernet. Podle zbylého cukru vína rozlišujeme jako suchá, polosuchá, polosladká a sladká.
Jak degustovat víno? 
Už na první pohled poznáme, zda je víno dobré, nebo ne, pokud je kalné s mlžným závojem, pravděpodobně dobré nebude. Dobré víno se pozná podle toho, že je průzračné a jasné. Takže bychom měli nejprve zkoumat jeho barvu a průzračnost. Něco jiného jsou usazeniny v láhvi, ty většinou nebývají na závadu. Pokud zkoumáte vůni vína, měli byste se sklenicí zakroužit, aby se z tekutiny dostalo co nejvíce aromatických látek. Vůně se většinou přirovnává k ovoci, zelenině nebo květinám. Vůně vína je důležitá, zajistí nám potěšení, ale může také pomoct odhalit závadu daného vína.
Nejsložitější záležitostí u zkoumání dobrého vína je chuť. Většina degustátorů sází na velkou soustředěnost, pozornost a víno nechávají v ústech déle. Pro to, abychom poznali, zda je nápoj dobrý,  nemusíme být žádní zkušení degustátoři. Stačí se zaměřit na pocit v ústech, který následuje po spolknutí, popřípadě po vyplivnutí vína. Pokud je příjemný, je víno kvalitní.
Nápoj bohů
O jeho příznivých účincích věděli už staří Egypťané a Řekové. Využívali jej ve všech podobách a formách a téměř ke všemu. Z hroznové šťávy se připravovaly nejrůznější masti, sušené hrozinky se dodnes jedí kvůli velkému množství vitaminů, které obsahují, dále jsou výborným antioxidantem a skvěle pročistí tělo. Víno jako takové pomáhalo k tišení bolesti nebo ke snížení horečky. V průběhu morových epidemií bylo dokonce bezpečnější pít víno než vodu.
Ve spojitosti s pozitivním účinkem vína na lidské zdraví často slyšíme, že červené víno chrání před  kardiovaskulárními onemocněními. Dále studie ukázaly, že bílé víno má příznivý vliv na aterosklerózu, zároveň zvyšuje dobrý HDL cholesterol v krvi.
Takže večer před spaním  pohárek vína nikomu nemůže ublížit, ba co víc, přináší spoustu výhod v podobě pozitivních účinků na naše zdraví, náladu i psychiku.

17
Právě tolik litrů vína vypije průměrný Čech ročně.

Přiměřená dávka vína?

• doporučuje se spíše malé množství vína každý den

• je lepší pít 5x, 6x týdně než 1x týdně velké mnozštví

• správná dávka je dvě až čtyři decilitry

• množství závisí: váha, výška, zdraví

Víno mi musí vonět i chutnat! 
„Dalo by se říct, že vinařím už odmalička. Už jako malý kluk jsem tatínkovi pomáhal na vinohradě, ze začátku mě to jako většinu dětí nebavilo. Ale poté jsem se rozhodl jít na vinařskou střední školu, kde mě to chytlo a začalo bavit. Proto jsem převzal tradici naší rodiny. Později jsem do vinařství pronikl hlouběji a seznámil se i se spoustou dalších vinařů, později kamarádů. O vinohrad se starám více méně sám, občas mi pomáhají děti. Je to dřina, po celý rok je na vinohradě spousta práce. Ve sklepě také, v něm navíc dělám soukromé degustace, takže nemám čas na jiné koníčky nebo na vnoučata a vážně se nenudím. Když ale přece jen nějakou chvilku najdu, rád si s ženou vyrazím do divadla nebo s vnoučaty k vodě. Mojí vinařskou vizí je vrátit se k dřevěným sudům, nebo zkusit růžová či oranžová vína. Tomu se samozřejmě musí přizpůsobit i typ vinic.“
Jan, 54

Autor: nik

Vaše názory

Každou z nás může postihnout! Rakovina prsu!

Slovácko

Každou z nás může postihnout! Rakovina prsu!

Obavy z ní jsou velké a často i oprávněné. Vždyť za poslední tři dekády stoupl výskyt této...

6. 9. 2018
Co dělat, když nás přepadne fobie?

Slovácko

Co dělat, když nás přepadne fobie?

Fobie! Již při pomyšlení na toto slovo nám běhá mráz po zádech. Je to něco, co si...

4. 9. 2018
Nejčastější lidské zlozvyky a jak se jich zbavit?

Slovácko

Nejčastější lidské zlozvyky a jak se jich zbavit?

Ať hodí kamenem ten, koho netrápí nějaký zlozvyk. Podle mého názoru by se zřejmě nenašel nikdo. Ať...

30. 8. 2018
Jste už od rána bez energie?

Slovácko

Jste už od rána bez energie?

Ráno vstanete a hned byste nejraději zalezli do postele, neprobere vás ani káva, ani studená sprcha. Dochází...

28. 8. 2018
TOPlist