FacebookYoutubeInstagram

Období chřipek je tady! Jak jej hravě překonat?

Slovácko Čtení 18. 1. 2019
Období chřipek je tady! Jak jej hravě překonat?

2000 Čechů zemře každý rok na chřipku a její komplikace.

Foto: ilustrační foto

Chřipku přenášejí nejvíce děti!

Je po Vánocích, kdy se každý dostává do formy a nechce se mu upustit od pojídání cukroví a ležení u pohádek. A právě v tuto dobu začíná chřipková sezona. Co na tuto vleklou nemoc platí?

Proč právě v tomto období naše tělo tento zákeřný bacil napadá, to by chtěl nejspíš každý vědět. Je to pro to, že lidé si v době Vánoc, když jsou doma a nikam nejdou, tyto nemoci a viry nepředávají. Avšak mezi svátky a na Nový rok se často rodiny a příbuzní navštěvují, a tak si mezi sebou předají mnohdy ještě něco víc než jen přání a dárečky. Na začátku nového roku, když všichni nastupují opět do práce a školy, je šíření této choroby téměř nezastavitelné a propuká se vším všudy. Navíc tomu napomáhá i vyčerpání či špatné počasí.

Chřipku nepodceňujte

Chřipková sezona trvá od října až do dubna. Projevuje se jako akutní zápalové onemocnění a její start je obvykle pozvolný. Chřipka je závažné onemocnění, kterým se každoročně nakazí statisíce obyvatel a tisíce z nich jejím následkům podlehnou. Pacient je nejdříve zimomřivý, později se přidají bolesti hlavy, rýma, ucpaný nos, kašel, škrábání v hrdle a v neposlední řadě zvýšená teplota či horečka. Velmi častým jevem doprovázejícím tuto nemoc je také bolest kloubů, zejména ramen a kolen, a svalů.

Chřipka se vzhledem k podobným projevům často mylně zaměňuje s běžným nachlazením, což přispívá ke zlehčování jejího nebezpečí. Lidé ji mají tendenci často podceňovat. Hazardují tím však se svým zdravím. Toto podcenění totiž může vést k zánětu středního ucha, k zápalu plic. Nebo může vyvolat ještě daleko závažnější komplikace, například křeče, zánět mozku či komplikace spojené s funkcí srdce nebo nervového systému. Těhotná žena vystavuje nebezpečí nejen sebe, ale také svůj plod. Může jít o nízkou hmotnost dítěte při narození nebo o potrat.

Prevence proti chřipce

Základem je správná životospráva. Do jídelníčku zařaďte ovoce a zeleninu. Také můžete přidat podpůrné tablety pro imunitu. Nevyhýbejte se zejména vitaminu C, který můžete zakoupit ve formě tablet, prášků či tablet rozpustných ve vodě. Také je důležité se nechat včas, nejlépe před vypuknutím chřipkové epidemie, očkovat. Očkování pomáhá všem věkovým skupinám, výrazně u nich snižuje výskyt onemocnění chřipkou i počet návštěv u lékaře. U zdravých dospělých až v 70 % zabrání onemocnění.

Očkování proti chřipce sice není povinné, ale vzhledem k poskytovaným benefitům se důrazně doporučuje. Zejména skupině osob, která je považována za rizikovou, tedy diabetici, kardiaci, astmatici, osoby starší 65 let nebo osoby, které přišly do kontaktu s nakaženými pacienty. Rizikoví pacienti mají očkování plně hrazené z veřejného zdravotního pojištění, ostatním na něj přispívá většina zdravotních pojišťoven ze svých benefitních programů.

Posilujte svoji imunitu

•    Nejméně 20 minut denně buďte na čerstvém vzduchu

•    Nekuřte, nekonzumujte alkohol

•    Choďte na procházky či sportujte

•    Dopujte se vitaminem C, ovocem

•    Braňte se proti nachlazení česnekem

Jak se bránit proti chřipce?

Nejspolehlivější je asi očkování spolu s otužováním. Ale otužování by mělo být pozvolné, takže na něj pozor. Prevencí je také dostatečný odpočinek a spánek, který mnoho lidí zanedbává, a vyhýbání se místům, kde je mnoho lidí. Mnohdy to však není možné, v tom případě doporučuji si často mýt ruce. V budovách je také hodně účinné větrání. Pokud už chřipku máte, ze všeho nejdůležitější je ji vyležet. Opravdu je základem klid, teplo a čaj. Zábaly jsou také hodně účinné, při nich si zabalte tělo do mokrého prostěradla a už se jinak nepřikrývejte. Místo zábalů si můžete dát jenom mokré ponožky. Určitě vám neublíží ani babské rady jako česnek nebo kloktání slivovice, ale nečekala bych nějaký velký ani rychlý efekt. Při chřipce by člověk měl pít jenom vodu a čaj. A jíst lehká jídla, polévky, hlavně vývary jsou na chřipku výborné, nebo pokrmy z rýže.

Martina, 40

Autor: nik

Vaše názory

Je opravdu leden měsícem rozchodů?

Slovácko

Je opravdu leden měsícem rozchodů?

Je možné, aby největší riziko rozchodů a rozvodů bylo směřováno právě na jeden měsíc? Údajně ano, a...

16. 1. 2019
Tipy, jak se nejrychleji zahřát

Slovácko

Tipy, jak se nejrychleji zahřát

Ve sněhové fujavici jistě přijdou vhod tipy, jak se co nejrychleji zahřát, a to nejen naše promrzlé...

14. 1. 2019
Připomeňme si den Braillova písma, který připadá na 4. ledna

Slovácko

Připomeňme si den Braillova písma, který připadá na 4. ledna

Minulý pátek jsme si mohli připomenout den Braillova písma. Proč připadá na tento den? A jak vlastně...

11. 1. 2019
Které zubní výplně nám bude hradit pojišťovna?

Slovácko

Které zubní výplně nám bude hradit pojišťovna?

Jaké změny na nás čekají při návštěvě zubního lékaře od prvního ledna tohoto roku? Je jich spousta...

9. 1. 2019
TOPlist