FacebookYoutubeInstagram

Objevte spolu s námi hygge styl!

Slovácko Čtení 25. 1. 2019
Objevte spolu s námi hygge styl!

Štěstí spočívá v maličkostech!

Foto: ilustrační foto

Už jste někdy zaslechli pojem hygge nebo hygge styl? Vsadím se, že ano! A také jste si říkali, co to vlastně znamená a o co v tomto moderním stylu jde? Tak, zde se to dočtete.

Slovo hygge, které by se dalo přečíst jako hü-ke, by se dalo volně do češtiny přeložit jako pohoda, štěstí nebo klid. Je to vlastně taková krásná chvilka pohody a klidu jenom pro sebe. Můžeme ho klidně nazvat i návodem, jak žít šťastný život, a v poslední době je i velkým modním trendem. Proč ale právě on, když ostatní pohořely?

Recept z Dánska

Proč je dobré se zachumlat do teplé heboučké deky, popíjet horké kakao nebo čaj, číst knížku a občas se zadívat do uplakané nebo zasněžené krajiny? No proč. Dělají to přece Dánové a ti jsou, podle nedávných statistik, nejšťastnějším národem na světě. Na tuhle drahou a severskou zemi je to docela překvapení. Avšak co dělají jinak?

Představte si například, že každý den či večer musíte něco uvařit. Celé rodině jedenkrát denně vaříte teplé jídlo a po čase vám to začne lézt na mozek. To si potom říkáte, že z takové činnosti asi nejde vypěstovat chvíle pohody, neboli hyggge. Ovšemže to jde. Stačí třeba otevřít si u přípravy jídla láhev vína, pustit si hudbu nebo oblíbený film a jen ho poslouchat. Zapálit si voňavou svíčku nebo si s rodinou při vaření vyprávět, co se komu dnes stalo neobvyklého nebo vtipného. Důležité je vyčlenit si čas a prostor a hygge chvilka je na světě.

Zkrátka celá podstata je v tom, že si i z té nejnepříjemnější věci dokážete udělat chvíli hezkou. Nejde o to, že budete ležet pod dekou a usrkávat kakao, i když ho vlastně nesnášíte a ležet vás nebaví. Jde o to, hledat si zájmy a aktivity, které vás naplňují a dělají šťastnými.

Hygge je vlastně životní styl, který oslavuje malé i velké radosti všedního dne. Navozuje pocit duševního klidu a vyvažuje stres, který každodenně zažíváme. Díky němu se cítíme v bezpečí. Žít ve stylu hygge znamená hledat krásu v maličkostech a užívat si kouzla přítomného okamžiku. Toto slovo zároveň znamená i posilování mezilidských vztahů a trávení a hlavně užívání si času dohromady se svými blízkými a přáteli.

A ještě jeden trik, a to nejen Dánů. Za každou cenu se za něčím nehnat, někdy si prostě dopřát "oraz" a chvíle, které baví. Nehnat se za úspěchem, kariérou, novými zážitky, nechtít se pořád zlepšovat. Prostě jen být, užívat si teď a tady. Užívat si pohodlí a příjemné okamžiky jenom podle sebe.

Do života hygge může přece každý, tak na co čekat?

Hygge styl
  • nejpřesnější překlad je "na pohodu"

  • tento styl pochází z Dánska
  • jde o pocity navození štěstí
  • provozování aktivit, které v nás evokují štěstí

Autor: nik

Vaše názory

Jak využít pěnu nebo gel na holení?

Slovácko

Jak využít pěnu nebo gel na holení?

Pokud máte doma pěnu na holení, se kterou si holíte nohy, tak zbystřete! Popřípadě můžete ukradnout pěnu...

23. 1. 2019
Oslavte dnes den objímání!

Slovácko

Oslavte dnes den objímání!

Žijeme v uspěchané době, navíc v době sociálních sítí, dotykových mobilů. Ale jaké následky může mít nedostatek...

21. 1. 2019
Období chřipek je tady! Jak jej hravě překonat?

Slovácko

Období chřipek je tady! Jak jej hravě překonat?

Je po Vánocích, kdy se každý dostává do formy a nechce se mu upustit od pojídání cukroví...

18. 1. 2019
Je opravdu leden měsícem rozchodů?

Slovácko

Je opravdu leden měsícem rozchodů?

Je možné, aby největší riziko rozchodů a rozvodů bylo směřováno právě na jeden měsíc? Údajně ano, a...

16. 1. 2019
TOPlist