FacebookYoutubeInstagram

Opuštěné Vánoce nemusí být tak tragické...

Slovácko Čtení 24. 12. 2015
Opuštěné Vánoce nemusí být tak tragické...
Foto: ilustrační foto

Neutápějte se v nostalgii, užijte si každou minutu

Vánoční svátky jsou spojené s rodinným kruhem, láskou a pospolitostí. Všichni jsme tak nějak naměkko, snažíme se na sebe být hodní a pocit, že někam patříme, že nás má někdo rád, nás naplňuje štěstím. To však neplatí pro každého. Mnozí lidé si sváteční pohody bohužel moc neužívají a Vánoce jsou pro ně velkým strašákem.

V letošním roce bourá sledovanost dojemný videoklip, ve kterém je hlavním hrdinou stařík, který se hrozně těší, až se mu děti sjedou na Vánoce domů. Všechny děti jsou však nepostradatelné ve svém zaměstnání po celém světě a jedno po druhém mu vánoční návštěvu s omluvou odvolávají. On se však nevzdá. Dětem a jejich rodinám přijde smuteční oznámení, že jejich milovaný tatínek a dědeček zemřel. Všichni si vyčítají, že pro samý shon na něj neměli čas a nebyli schopni přijet na Vánoce domů, a okamžitě si balí věci na pohřeb. Jakmile uplakaní a celí v černém vejdou do rodného domu, čeká na ně svátečně prostřený stůl a šťastný tatínek vchází do místnosti. Svou smrt fingoval jen proto, aby své děti donutil přijet. Nakonec celá rodina stráví nezapomenutelný vánoční večer společně.

Tento příběh je jen odrazem uspěchané doby, kdy na své nejbližší nemáme tolik času, kolik bychom chtěli a kolik by jej potřebovali. K zamyšlení přinášíme na této straně i báseň jedné neznámé stařenky, která se ke stáří a bezmocnosti vyjadřuje velmi otevřeně...  

Když zůstanete sami...

K těm nejsmutnějším o Vánocích patří vdovy, vdovci, opuštění partneři, osamělí lidé a hlavně opuštěné matky s dětmi. Je pro ně těžké být šťastní, i když se všichni kolem nich radují.

Mnohým ženám se život zhroutil jako domeček z karet. Jak dětem vysvětlit, že tatínek si Vánoce užívá s jinou? Že o ně přestal mít zájem? A i když zájem nevyprchal, jak to na Štědrý den vymyslet, aby byly obě strany spokojené a nikdo o samotě netruchlil? A pokud už o samotě přece jen musí být, jak to přežít s co nejmenší psychickou újmou?

První Vánoce po rozvodu, po úmrtí rodičů či bez dětí, které se osamostatnily, jsou nepochybně smutné. Můžete je brát jako tragédii a můžete se hroutit. Lepší je tedy zkusit vymyslet nové tradice, nové zvyky pro budoucnost, stále s dětmi něco dělat, odjet k rodičům nebo přátelům, aby vás nepřepadal vánoční smutek...

Neutápějte se v slzách

V rozvedených rodinách jsou Vánoce komplikované. Pokud jsou to však vaše první svátky po rozvodu, je to ještě horší. "Nedokáži si představit, že budu sedět doma v obýváku, koukat na rozsvícený stromeček a představovat si, jak se asi mají kluci u táty a jeho nové ženy," honí se v hlavách mnoha žen, které souhlasily se střídáním dětí na Štědrý den. Je to prostě těžké.

Ale ani rozvedení chlapi to nemají jednoduché. Z rodinné zkušenosti vím, jak to bývá těžké. "Nikdy ti na Štědrý den syna nedám," řekla vztekle manželka bratrance, který po třech letech z nefunkčního vztahu vycouval. A slovo drží už sedmý rok. Nekompromisně. První Vánoce pro něj byly příšerné. Smutek se snažil zahnat prací, ale na Štědrý den zůstal sám. Nepřijal pozvání k rodičům a když jsme jej přijeli v podvečer překvapit, byl v hrozném psychickém stavu. Vánoce a smutek po synkovi s ním prostě zamávaly... a to je tvrdý chlap.

Co potom opuštěné matky, které musí neustále odpovídat na otázky: A přijde tatínek? Vrátí se?   

Kde stráví svátky děti?  

Co v případě, kdy se máma s tátou nedávno rozvedli a děti mají své "doma" u obou? Pak nezbývá než si rozumně promluvit a najít nejlepší nesobecké řešení pro všechny. Nejčastější a svým způsobem nejspravedlivější bývá dohoda bývalých partnerů ve smyslu střídání - jeden rok budou děti na Štědrý den u mámy a na silvestra u táty. Další rok zase obráceně.

Pokud je jeden z partnerů sám a vládnou mezi nimi přátelské vztahy, mohou nejkrásnější den v roce strávit společně.

Je-li však mezi bývalými partnery ještě hodně nezahojených ran, nemá to smysl. Hádat se pak u stromečku je naprostá katastrofa pro dušičky dětí. To musíte opravdu dobře zvážit, jestli společně strávený čas unesete - zvlášť, když vás manžel nedávno opustil s dvacetiletou sekretářkou. Nebo když se s ním handrkujete o majetek a každou korunu výživného.

Děti do sporů netahejte

Nejhorší asi je, když se rodiče dětí ptají, s kým by raději trávily Vánoce, jestli s mámou, nebo tátou. V lepším případě je uvedete do rozpaků, v horším rozpláčete. Dítě tu přece není od toho, abychom na ně převalovali vlastní problémy, ale spíše bychom je měli chránit.

Proto, když společná štědrovečerní večeře není myslitelná, zvolte předem dohodnutý scénář. Např. Štědrý den u mámy, den poté u táty. Pokud jsou tedy oba bývalí partneři a jejich rodiny schopni se na něčem společně dohodnout a rozhodnutí respektovat. Jedině tak mohou dětem poskytnout pocit bezpečí. A ten je pro ně důležitější než místo, kde budou rozbalovat dárky. I malé děti jsou totiž chytřejší, než si myslíme. Proto když spolu nevycházíte dobře, nesnažte se jim lhát a hrát divadlo o šťastné rodině. U dětí, které jsou po rozpadu rodiny střídavě u jednoho a druhého z rodičů, jde přece uspořádat druhé Vánoce kdykoli jindy.

Nejste však sami...

V největších chvílích opuštěnosti vám může pomoci, že v tom nejste sami. Přijměte tedy pozvání od kamarádů, příbuzných a neseďte u stromečku sami v potocích slz. Přestaňte se litovat či sebeobviňovat, odtrhněte se od modelů šťastných rodin, které se na vás sypou ze stránek časopisů i televize. Média často přehánějí a vystavují na odiv obrázky perfektních rodin či zamilovaných párů, které vyzařují neotřesitelnou jistotu, že budou šťastní až na věky. I když jsou tyto fotografie umělé a komerčně účelové, velmi negativně působí na ty, jejichž životní situace je poněkud odlišná. A těch je rozhodně dost!

Takže rada pro vás: Nedělejte si nic z reklam a fotek - to, co vám předhazují, by pro vás nemělo být měřítkem. Myslete na to, že mnoho lidí je na tom třeba ještě hůř než vy.

Těšte se z přítomnosti

Nejspíš budete mít nutkání se od druhých ještě více izolovat. Budete se vyhýbat rodinným oslavám a v osamění pak budete ještě více nostalgičtí.

Myslete však jen na přítomnost! Těšte se z toho, že nemusíte jít do práce, že máte najednou spoustu volného času, který můžete využít jen pro sebe.

Rada pro vás: Těšte se z každého dne a užijte si ho plnými doušky. Pusťte se do věcí, na které nemáte čas, zajděte si zaplavat, zabruslit, do kina, divadla nebo na svařené víno s přáteli. A když bude nejhůře, najděte nějaký last minute zájezd a odjeďte úplně pryč. Myslete také na to, že při těchto příležitostech můžete potkat novou spřízněnou duši. Uvidíte, že přeladíte na lepší notu. Minulost totiž stejně nezměníte, nemá smysl se užírat a trápit.

Snažte se myslet pozitivně

Vstaňte s dobrou náladou a nadšením, že začíná nový den. Začněte myslet pozitivně.

Rada pro vás: Radost z každého dne je ode dneška vaším hlavním mottem. A to nejen o vánočních svátcích.

Pomozte těm, kteří to potřebují

Pomoc druhým vás odpoutá od vlastních starostí. Navíc vás naplní příjemným pocitem seberealizace, vaše existence bude mít opět smysl. Pokud máte možnost účastnit se nějaké dobrovolné akce, určitě to nezmeškejte. Odplatou vám budou rozzářené oči bezmocných dětí nebo starých lidí.

Autor: IVA PAŠKOVÁ

Vaše názory

Dárky, na které se nezapomíná

Slovácko

Dárky, na které se nezapomíná

Pro děti již máte jistě dárky nakoupené přesně podle dopisu pro Ježíška. Jsou však také takové, které...

23. 12. 2015
Zdravé cukroví

Slovácko

Zdravé cukroví

Medové perníčky 250 g celozrnné pšeničné mouky 250 g hladké mouky (je možné použít žitnou mouku) 125...

22. 12. 2015
Tipy pro vánoční menu

Slovácko

Tipy pro vánoční menu

Vánoční kuba 400 g krup 100 g vepřového sádla 1 velká cibule 100 g sušených hub kmín,...

21. 12. 2015
Vánoční rukodělky

Slovácko

Vánoční rukodělky

Vánoční horečka startuje. Jako každý rok se zaplní města, ulice, obchody nakupujícími, kteří zběsile vybírají dárky pro...

17. 12. 2015
TOPlist