FacebookYoutubeInstagram

Ořechy a jejich pomoc našemu tělu

Slovácko Čtení 30. 11. 2018
Ořechy a jejich pomoc našemu tělu

Vlašské ořechy mimo jiné zklidňují i nervy.

Foto: ilustrační foto

Když se řekne oříšky, vždycky si vybavím pohádku Mrazík. Nevím proč, ale vždycky jsem si myslela, že v tomto populárním filmu svými zuby Marfuša louská vlašské ořechy, není to ovšem pravda. Ve snímku z roku 1964 rozlouskává její představitelka Inna Čurikovová opravdu a autenticky oříšky lískové. Tak či onak, obojí mají pozitivní vliv na naše tělo.

Ovoce a zelenina podobající se orgánům

Kdysi mi jedna moudrá žena, byla to moje sestra, řekla následující věc, pokusím se ji popsat co nejlépe. Některé druhy ovoce a zeleniny se podobají tvarem nebo strukturou některým našim orgánům a právě těm pomáhají. Pochopili? Zkrátka, když se například rozpůlí rajče, svou dužinou připomíná při trošce fantazie srdce a od něj vedoucí cévy, právě tato potravina je velmi vhodná ke konzumaci při problémech se srdcem. Ve všech druzích ovoce a zeleniny je ovšem na místě zapojit svou fantazii a kreativitu. Když mrkev nakrájíme na kolečka, můžeme si všimnout, že připomíná svým tvarem oko, ano a právě mrkev pomáhá k lepšímu zraku. Dále fazolky připomínají svým tvarem ledvinky, jsou ideální při ledvinových onemocnění a zánětech. Avokádo zase připomíná ženskou dělohu a v této oblasti je také nápomocné, dále například celerové stonky připomínají lidské kosti. Celer přitom obsahuje velké množství křemíku, který vyživuje naše kosti, ale také klouby. Zázvor zase při trošce fantazie připomíná žaludek. Je velmi účinný při nevolnosti, pálení žáhy, zvracení a dokáže chránit slizniční vrstvu žaludku. Samozřejmě teď mnohé napadá, čemu se asi tak podobá banán. Ani on není samozřejmě výjimkou, pomáhá při plodnosti a při zvýšení počtu spermií. Nejenom ovoce a zeleninu lze zařadit do hravého počínání matky Přírody, která to opravdu skvěle vymyslela. Červené víno svou barvou připomíná nejvzácnější tekutinu na světě a právě pro ni je tou nejvhodnější volbou. Dále bychom mohli přirovnat k různým částem našeho těla například hrozny, hřiby, pomeranče nebo batáty. Na jaké orgány jsou podobné, při trošce kreativity jistě dojdete sami.

Ořechy a mozek

Ale abych zpět navázala na ořechy, o kterých je řeč. Svým tvarem po rozlousknutí připomíná vlašský ořech lidský mozek. Je vhodnou potravinou například pro studenty. Vlašské ořechy jsou považovány za jednu z vůbec nejlepších potravin pro mozek. Mají velký obsah omega-3 mastných kyselin a ty jsou zásadní pro udržování správného fungování mozku. Omega-3 mastné kyseliny si tělo nedokáže samo vytvořit, proto je musíme v dostatečné míře přijímat stravou. Je velká škoda, že je nemáme, protože disponují protizánětlivým účinkem a dokáží snižovat riziko vzniku kardiovaskulárních chorob a artritidy a také jsou nepostradatelné v předcházení strašáka jménem Alzheimerova choroba. Další zajímavostí je, že ořech je dokonce rozdělen na dvě půlky, stejně jako mozek na levou a pravou hemisféru. Co si budeme vykládat, oříšky jsou velmi zdravé, ale také chutné.

Lískové oříšky
•    Dodávají tělu energii

•    Jsou stravitelnější než vlašské ořechy a taky než mandle

•    Předchází ledvinovým kamenům

•    Jsou dobrým zdrojem tuků

Číslo týdne
8
Tolik vitaminů obsahuje jeden vlašský ořech.

Každý ořech má něco do sebe
Jako nutriční poradkyně můžu říct, že všechny oříšky jsou pro tělo prospěšné. Každý ořech je vhodný na něco jiného a pomůže někomu jiného. Zkrátka každý ořech má něco do sebe. Lískové oříšky jsou skvělé na snížení cholesterolu a navíc se doporučují i těhotným ženám. Vlašské zase naopak umí uklidnit nervy. U nás se nejvíce asi pěstují ořechy vlašáky. Ale neměli bychom je přidávat jenom do vánočního cukroví, konzumovat bychom je měli i přes celý rok. Jsou výborné do kaší, nebo se sušenými plody vykouzlí zdravou a nutričně bohatou svačinku. Zajímavé je, že nejnižší kalorickou hodnotu mají pistácie, které jsou výborné při snížené imunitě a celkové posilují nervový systém. Moje oblíbené jsou para ořechy, které navíc dokážou preventivně chránit před rakovinou. Obsahují totiž selen. Do této skupiny ořechů patří i kokos, tedy kokosový ořech, jehož dužina i voda jsou velmi vhodné při dietách. Málokdo však ví, že posilují i imunitní systém.

Ilona, 52

Autor: nik

Vaše názory

Jaká barva vám bude podle typologie slušet?

Slovácko

Jaká barva vám bude podle typologie slušet?

Mnoho žen si myslí, že vědí, která barva jim sluší, ale přesto často sahají vedle. Víte i...

28. 11. 2018
Které kousky vám na podzim nemají chybět v šatníku?

Slovácko

Které kousky vám na podzim nemají chybět v šatníku?

Venku to tak možná nevypadá, ale stále je astronomický podzim. Ovšem oblékáme se samozřejmě podle teploty, abychom...

26. 11. 2018
Děti jsou v průměru stále menší

Slovácko

Děti jsou v průměru stále menší

Po celé Evropě se rodí čím dál více menších dětí, než je zdravá porodní váha. Jaká je...

23. 11. 2018
Připravte si čaj ze stromu či keře

Slovácko

Připravte si čaj ze stromu či keře

S blížící se zimou je pro nutností mě dát si alespoň šálek čaje denně. Pokud to máte...

21. 11. 2018
TOPlist