FacebookYoutubeInstagram

Oslavte dnes den objímání!

Slovácko Čtení 21. 1. 2019
Oslavte dnes den objímání!

21. ledna je den objímání.

Foto: ilustrační foto

Žijeme v uspěchané době, navíc v době sociálních sítí, dotykových mobilů. Ale jaké následky může mít nedostatek objímání? A proč je potřeba si tuto aktivitu neustále „připomínat“.

Nedostatek objímání zejména u dětí může přerůst po letech v nedomazlenost, ta se může proměnit v nadváhu či agresivitu. V lepším případě se projevuje u starších teenagerů tím, že potřebují být s někým nablízku a někoho se stále držet.

Objímání pomůže v mnohém

Objímání pomáhá nejen naší psychice, ale našemu zdraví. Je to celkem logická úvaha, protože psychika a zdraví jsou spojené nádoby. Jaké zázraky však tento jednoduchý jev má na svědomí?

Zbavuje stresu. Ačkoliv se to zdá velmi zvláštní, je to pravda. Za všechno totiž můžou hormony, při objímání náš mozek produkuje oxytocin a serotonin. Tyto dva hormony nás dělají šťastnějšími a klidnými. Takže nás dokáží zbavit stresu, depresí nebo pocitů úzkosti. V tomto případě je lepší než prášky na uklidnění či na spaní. Ač je pravda, že objímání nás na rozdíl od pilulky tohoto pocitu dokáže zbavit jenom na malou chvíli. Oxytocin, tedy hormon, který v nás vyvolává pocity štěstí, má za následek ještě mnohem více. Když jsme bez stresu, tak je uvolňován a pomáhá tak zlepšit kvalitu spánku. Uvolňování oxytocinu naše tělo uklidňuje, uvolňuje a vede ke spánku. Tím to však zdaleka nekončí, studie zjistila, že efekt oxytocinu sahá mnohem dál. Dokáže snížit touhu po jídle, alkoholu i drogách. Objímání vám může pomoci vyhnout se nočnímu ataku na ledničku a díky němu ještě navíc zhubnete. No není to skvělý trik? Samozřejmě že jako všechny ostatní příznivé účinky objímání i tento je potřeba brát s nadhledem a nadsázkou. Nemůžeme čekat, že když se začneme každý den xkrát objímat, zhubneme deset kilo.

Dále je objímání velmi důležité u dětí. Dokáže totiž posilovat a chránit jejich imunitní systém. Důležité je také pro jejich aktivitu mozku. Podle psychologů a vědců údajně existuje jasná spojitost s objímáním u dětí. Ty, které nebyly objímány, jsou nedomazlené, trpí zpomaleným psychickým a fyzickým vývojem. Údajně děti potřebují až dvanáct objetí za den.

I pro muže je objímání velmi důležité, i když si mnohdy myslíme, že objetí potřebují spíše ženy. Při sexu jim podle vědců a ukázaných studií objetí pomáhá s erekcí, uvolněním a napětím.

Objímání více než tisíc slov

Často způsoby objímání o vztahu vypoví mnohé. Není asi potřeba zdůrazňovat, že v partnerském vztahu je obzvlášť důležité.

Hadí sevření, to je objetí, kdy partner stojí za vámi a svírá vás zezadu v náručí. Vyjadřuje tím, že je vám vždy oporou, že vás vždy podpoří a je schopen se za vás postavit, ať se děje, co se děje. Také se na něj můžete spolehnout. Dalším je stisknutí v pase, to značí, že ženu její partner miluje a je nakloněn jejím myšlenkám, což ilustrují hlavy u sebe.

Tak objímání zdar!

Číslo týdne
1
Jedno objetí dokáže někomu jinému zpříjemnit celý den. Tak na to myslete!

Pětkrát objímání
  • Lék zadarmo
  • Potěší
  • Zpříjemní den
  • Je známkou lásky
  • 5. 7. je také dnem objetí zadarmo
Co znamená objímání: pro ženu X muže

„Objímání je podle mého názoru takový zdroj našeho potěšení. Ta energie objetí ve mně vyvolává pocit pohodlí, bezpečí, přátelství, lásky a taky důvěry. Že se tomu člověku můžu svěřit. My ženy občas objetí potřebujeme a myslím si, že je pro nás nejen v partnerském vztahu velmi důležité. Dokáže mezi lidmi toho říct více než tisíc slov. Slova už poté nejsou potřeba,“ říká Alena. 

Luděk dodává: "Kdysi jsem četl jeden krásný citát:
„Potřebujeme čtyři objetí denně, abychom přežili. Osm objetí denně, abychom vydrželi. A dvanáct objetí denně potřebujeme, abychom rostli.“ Podle mě je to krásné a přesně to vypovídá o tom, jak je objetí pro člověka důležité a nenahraditelné. Bezpochyby je také velmi příjemné a mě osobně dokáže podržet od depresí. Je to pro mě pocit, že mě někdo má rád a stojí při mně."

Alena (24) a Luděk (38)

Autor: nik

Vaše názory

Období chřipek je tady! Jak jej hravě překonat?

Slovácko

Období chřipek je tady! Jak jej hravě překonat?

Je po Vánocích, kdy se každý dostává do formy a nechce se mu upustit od pojídání cukroví...

18. 1. 2019
Je opravdu leden měsícem rozchodů?

Slovácko

Je opravdu leden měsícem rozchodů?

Je možné, aby největší riziko rozchodů a rozvodů bylo směřováno právě na jeden měsíc? Údajně ano, a...

16. 1. 2019
Tipy, jak se nejrychleji zahřát

Slovácko

Tipy, jak se nejrychleji zahřát

Ve sněhové fujavici jistě přijdou vhod tipy, jak se co nejrychleji zahřát, a to nejen naše promrzlé...

14. 1. 2019
Připomeňme si den Braillova písma, který připadá na 4. ledna

Slovácko

Připomeňme si den Braillova písma, který připadá na 4. ledna

Minulý pátek jsme si mohli připomenout den Braillova písma. Proč připadá na tento den? A jak vlastně...

11. 1. 2019
TOPlist