FacebookYoutubeInstagram

Otázka týdne: Kolik mne bude stát porod?

Slovácko Čtení 5. 5. 2013
Otázka týdne: Kolik mne bude stát porod?
Foto: ilustrační foto
Inzerce

Dcera bude rodit - kolik bude stát pro ni a dítě pobyt v porodnici? Je třeba platit hned při propuštění? A je někde stanovena částka, kterou je třeba zaplatit, je-li otec u porodu?

Zdravotní péče poskytovaná v souvislosti s porodem je (s výjimkou vyžádané nadstandardní péče) plně hrazená z veřejného zdravotního pojištění, včetně veškerých léčivých přípravků apod. Za každý den, ve kterém je poskytována lůžková péče, je rodička povinna hradit zdravotnickému zařízení regulační poplatek ve výši 100 Kč, přičemž se den, kdy byla k hospitalizaci přijata, a den, ve kterém bylo poskytování péče ukončeno, počítá jako jeden. Za své novorozené dítě žádný regulační poplatek hradit nebude. Obecně se sice i za děti regulační poplatek 100 Kč za každý den lůžkové péče musí platit, ale to se nevztahuje na novorozence. Zákon uvádí, že při lůžkové péči o narozené dítě se regulační poplatek neplatí, a to ode dne porodu do dne propuštění ze zdravotnického zařízení ústavní péče, ve kterém k porodu došlo (nebo do dne propuštění z jiného zdravotnického zařízení lůžkové péče, do kterého bylo dítě ze zdravotních důvodů bezprostředně po porodu převezeno).

Regulační poplatek se většinou platí při propuštění, není to však nezbytné. Musí být zaplacen nejdéle do 8 kalendářních dnů po ukončení hospitalizace. Výjimkou je situace, kdy je pojištěnec hospitalizován po dobu delší než 30 dní; v takovém případě se poplatek hradí vždy k poslednímu dni každého kalendářního měsíce.

Přítomnost otce u porodu není předmětem úhrad z veřejného zdravotního pojištění, je věcí dohody s příslušným zdravotnickým zařízením - a to jak možnost samotné přítomnosti otce nebo jiné osoby u porodu, tak i výše úhrady.

Autor: Oldřich Tichý, VZP

Vaše názory

Nedostat pusu pod rozkvetlým stromem je jako pošlapat ženě duši

Slovácko

Nedostat pusu pod rozkvetlým stromem je jako pošlapat ženě duši

Nedostat prvomájovou pusu pod rozkvetlým stromem, to je pro zadanou ženu něco jako facka přes půl obličeje,...

2. 5. 2013
Klíště dokáže pěkně potrápit

Slovácko

Klíště dokáže pěkně potrápit

Na stráních byl ještě sníh, když jsme s udivením dceři tahali z nohy klíště. Dva dny poté,...

29. 4. 2013
První máj, lásky čas

Slovácko

První máj, lásky čas

Ve středu se spousta zamilovaných bude líbat pod kvetoucím stromem. Bude první máj, lásky čas. Políbení má...

27. 4. 2013
Neplatnost a zdánlivé manželství

Slovácko

Neplatnost a zdánlivé manželství

Uzavření manželství je právním úkonem jako každý jiný, a proto i manželství může být stiženo vadou, jež...

21. 4. 2013
TOPlist