FacebookYoutubeInstagram

Otázka týdne

Čtení 25. 5. 2013
Otázka týdne

Lékař mi vystavil návrh na příspěvkové lázně. Prý nebudu hradit pobytový regulační poplatek ve výši 100 Kč denně, ale jen třicetikorunové regulační poplatky. I ty se platí denně?

Regulační poplatek 100 Kč za den pobytu opravdu nebudete v případě příspěvkové lázeňské péče hradit. Hradí ho jen pacienti léčící se v lázních v rámci komplexní lázeňské péče, při které jsou ze zdravotního pojištění hrazeny veškeré náklady včetně ubytování a stravy, na rozdíl od péče příspěvkové, u které je ze zdravotního pojištění hrazeno standardní vyšetření a celé léčení, ale ubytování a stravu hradí pojištěnec.

Pacienti „příspěvkoví“ hradí jen třicetikorunové poplatky za provedená klinická vyšetření u lékaře v lázeňském zařízení. Zpravidla se jedná o vstupní vyšetření, jedno kontrolní v průběhu pobytu a výstupní vyšetření. Při komplexní lázeňské péči pacienti naopak neplatí tyto poplatky za jednotlivá vyšetření, stejně jako pacienti při hospitalizaci v nemocnici nehradí poplatky za jakákoli další vyšetření.

Stokorunové regulační poplatky za každý den, ve kterém je poskytována lůžková péče včetně lůžkové lázeňské léčebně rehabilitační péče, nejsou započitatelné do ročního limitu 5 000 Kč (resp. 2 500 Kč u osob do 18 a nad 65 let), třicetikorunové poplatky za vyšetření ano. Případné poplatky za nadstandardní ubytování nebo služby (za jednolůžkový pokoj, TV, lednici atd.) jsou pak pouze věcí dohody pacienta a poskytovatele a do zmiňovaného limitu se nezapočítávají.

Podotýkáme ještě, že klinickým vyšetřením, za které pacient hradí regulační poplatek 30 Kč, je též vyšetření spojené s vystavením návrhu na komplexní nebo příspěvkovou lázeňskou léčebně rehabilitační péči. Tento poplatek je do limitu započitatelný.

Autor: Oldřich Tichý, VZP ČR

Vaše názory

Jaké jsou dnešní maminky?

Slovácko

Jaké jsou dnešní maminky?

Včera maminky a babičky oslavily Svátek matek. Ve školách, školkách a kulturních zařízeních pro ně děti přednášely...

13. 5. 2013
Tradiční burza

Březolupy

Tradiční burza

Motoristé, zahrádkáři, kutilové, restaurátoři a prodejci moto-zboží se sejdou v sobotu 18. května na tradiční jarní Auto-moto...

12. 5. 2013
Otázka týdne: Kolik mne bude stát porod?

Slovácko

Otázka týdne: Kolik mne bude stát porod?

Dcera bude rodit - kolik bude stát pro ni a dítě pobyt v porodnici? Je třeba platit...

5. 5. 2013
Nedostat pusu pod rozkvetlým stromem je jako pošlapat ženě duši

Slovácko

Nedostat pusu pod rozkvetlým stromem je jako pošlapat ženě duši

Nedostat prvomájovou pusu pod rozkvetlým stromem, to je pro zadanou ženu něco jako facka přes půl obličeje,...

2. 5. 2013
TOPlist