FacebookYoutubeInstagram

Pár tipů, jak zvládnout horka!

Slovácko Čtení 30. 7. 2018
Pár tipů, jak zvládnout horka!

Ochlaďte se jakkoliv!

Foto: nik

Slovácko zažívá poslední dny extrémní horka, teploty sahají až ke 30 stupňům Celsia. Je to sice oproti loňským vedrům nižší teplota, ale nepříjemná je mnohdy také. Jak se tedy chránit před sluncem a čeho se vyvarovat ve vysokých teplotách? To se dočtete zde.
Následující pravidla vám pomůžou přežít horka jak v práci, tak i doma nebo na dovolené, a to nejen u moře.
Některá jsou nad slunce jasná, avšak mnozí lidé je zanedbávají nebo přehlížejí, i když jsou v těchto dnech velmi důležitá.
Pitný režim
Hrne se to na nás ze všech stran, dodržovat pitný režim, hlídat si, kolik toho vypijeme, a že máme vypít tolik a tolik litrů. Například, že každý člověk by měl vypít 2,5 litru vody. Pak přijdou vědci s tvrzením, že pitný režim vlastně není potřeba a že je to nesmysl. Tak čemu věřit? Rada zní: pijte, kolik potřebujete, nejlépe vodu, ne však alkoholické nápoje nebo limonády.  Ty v sobě mají mnoho cukrů a máte tak pocit neustálé žízně. Pokud nechcete pít samotnou vodu, osvěžující alternativou je ledový čaj nebo vychlazená voda s plátky citronu a máty. Důležité je však mít na paměti, že na každého působí horko jinak, správný pitný režim závisí a odvíjí se od fyzické zátěže, pohlaví, věku, stresu a dalších faktorů.
Můžete také vyzkoušet skvělé letní pochutiny, které jsou osvěžující a mají v sobě mnoho vody. Navíc, dámy, pozor, nejsou to žádné kalorické bomby. Tak například vodní meloun, broskve, skvělou ledovou zeleninou jsou okurky nebo saláty. Osvěží také "vodová" zmrzlina nebo zamražený jogurt s ovocem. Určitě se vyhněte smaženým, tučným a sladkým jídlům, po kterých budete mít větší žízeň. 
Vhodné oblečení
Jistě, málokdo z nás vyjde v tomto období v roláku nebo v mikině. Ovšem v současných teplotách se budete pařit také v příliš těsném oblečení nebo v černém. Volte raději pohodlné, volné oblečení z dobrého materiálu, například letní šaty, a samozřejmě pokrývku hlavy.
Spolehlivě proti sluníčku také dokážou chránit sluneční krémy na opalování či oleje. I tak byste se měli držet co  nejvíce ve stínu, pro děti, nemocné a starší lidi je to přímo nutnost. V těchto parných dnech byste si měli hlídat léky, které berete, také omezit fyzickou zátěž. Pokud přece jenom chcete sportovat, tak zrána, kdy jsou teploty nižší, a řidiči by si měli dělat občerstvovací přestávky častěji. Děti by rozhodně neměly zůstavat samy v  rozpálených automobilech.
V tomto období má mnoho lidí problém  usnout nebo se často budí.  Pár následujícíh fíglů pomůže. Před spaním si můžete udělat vodní ledovou lázeň pro vaše nohy nebo můžete zabalit váš polštář do igelitového sáčku a vložit jej do mrazáku, v noci bude příjemně chladit. Používejte volné a saténové pyžamo a povlečení. Zakrývejte se lehkou přikrývkou.
A přání závěrem: užívejte si následující  horké letní dny pokud možno u bazénu a s chlazeným nápojem v ruce!
Úžeh jsem už jednou zažila a stačilo to!
"Loni jsme si s kamarádkou vyjely na dámskou jízdu na Korfu. Dlouhý pobyt na sluníčku bez pokrývky hlavy a nedostatečný příjem tekutin udělaly své. Takže se u mě objevil úžeh i úpal, často se totiž objevují společně. Zažila jsem je jednou a stačilo mi to. Nejen že jsem zvracela, byla malátná, měla jsem zvýšený tep, ale byla jsem i dezorientovaná a měla jsem šílené křeče v nohách. Samozřejmě mě také bolela hlava a kůže mě pálila jako čert. Na chvíli jsem ztratila vědomí a probudila se až na hotelu, kde mi personál podával dost tekutin a analgetika. Bylo o mě sice královsky postaráno, ale tuhle dovolenou ještě dlouho z paměti nevymažu. Naštěstí se to stalo téměř před koncem. I tak jsem dva dny byla úplně mimo a ven jsem se ani nepodívala, zkrátka daň za čokoládové opálení."
Tereza, 27

Autor: nik

Vaše názory

Zaručeně už v kavárně poznáte správnou kávu!

Slovácko

Zaručeně už v kavárně poznáte správnou kávu!

Stále častěji se o ní a jejích účincích vedou debaty. Zatímco 76 % Čechů si bez této...

28. 7. 2018
Na co lze používat mléko?

Slovácko

Na co lze používat mléko?

Jistě všichni víme, že mléko je plné vitaminů, proteinů a minerálů, obsahuje vápník, který je potřebný pro...

26. 7. 2018
Šokující zjištění! Jak by vypadal život bez včel?

Slovácko

Šokující zjištění! Jak by vypadal život bez včel?

Důležitost včel pro člověka definoval již Albert Einstein slovy: "Pokud by zmizely na Zemi včely, zbývají lidem...

24. 7. 2018
Kam vyrazit na dovolenou?

Slovácko

Kam vyrazit na dovolenou?

Stále si nevíte rady, kam vyrazit na dovolenou - ať už v letních měsících či v září...

21. 7. 2018
TOPlist