FacebookYoutubeInstagram

Plavání! Jedna z nejvíce podceňovaných aktivit

Slovácko Čtení 12. 7. 2018
Plavání! Jedna z nejvíce podceňovaných aktivit
Foto: nik

V globálu stále plavání podceňujeme, raději dáme přednost jiným sportovním aktivitám. Co si budeme vyprávět, nejvíce Čechů stejně nejraději provozuje takzvaný gaučing. Ale plavání není vůbec náročné a má mnoho pozitivních účinků a benefitů na zdraví našeho těla i mysli! Věřím, že po přečtení tohoto článku všichni poběžíte do plavečáku.

Kdy se vydat do bazénu? 

Do bazénu se můžeme vydat v kteroukoliv denní dobu, pochopitelně když je otevřeno v aquaparcích a bazénech. Do bazénu můžou všechny skupiny lidí bez omezení. Ať už těhotné, senioři nebo lidé s nadváhou, protože voda nadnáší, a tak netrpí ani klouby, vazy a šlachy. Plavání je vhodnou aktivitou k protažení celého těla a svalstva, pomáhá s krční páteří i s bolesti za krkem. Přispívá také ke zvětšení kapacity plic a lepšímu dýchání. Pomáhá rovněž lépe prokrvit tělo a končetiny. Uvolňuje organismus a odbourává stres a napětí. Další nespornou výhodou je také úbytek váhy a vybudování svalové hmoty, tedy že se naše tělo zpevní a lépe se formuje.

Jak správně plavat? 

O plavání jste si toho mohli přečíst už mnoho. Co si z toho vzít a co ne? Důležité je jistě správně dýchat a mít správnou techniku. Nevhodné je plavat na „paní radovou“, kdy hlava trčí ven, protože si nechceme namočit vlasy a obličej. Ale právě touto technikou se páteř ještě více ničí a poté následují bolesti. Takže hezky šup hlavu pod vodu a jdeme na to.

Plavání je často pokládáno za univerzální a ideální sport, důvodů je mnoho, už byly výše vyjmenovány. Výhodou je zejména to, že při plavání protáhneme celé tělo a svalstvo. Doporučuje se i pro lidi s nadváhou, kteří by jinak měli problém začít s leckterým jiným sportem. Také při těhotenství je plavání přínosem. Dochází k relaxaci, aktivnímu odpočinku, plavání odstraňuje bolest zad, které mnohdy budoucí rodičku trápí, také pomáhá zvýšit kvalitu spánku, která v těhotenství není dobrá.

I plavání s kojenci se v poslední době těší velké oblibě. Dítě by mělo začít navštěvovat hodiny plavání přibližně od půl roku svého života. Pozitivních účinků pro kojence přináší plavání a návštěvy bazénů mnoho, zejména má kladný vliv na psychomotorický vývoj dítěte, posiluje imunitu, zlepšuje trávení a chuť k jídlu. Voda je totiž podle odborníků vhodným rehabilitačním prostředkem. Nevýhody ani rizika s tímto sportem zdá se příliš spojené nejsou. I když rodiče, kteří se svými dětmi plavat nechodí, často zdůrazňují, že malí plaváčci jsou více nemocní. Toto tvrzení bylo lékaři ale vyvráceno.

Proč plavat?

•    Je vhodné téměř pro všechny

•    Spálíte při něm tolik kalorií jako u běhu

•    Posílíte celé tělo

•    Zhubnete

•    Zrelaxujete

•    Zbavíte se stresu

•    Blahodárně působí na fyzické i psychické zdraví

Autor: nik

Vaše názory

Jak začít sportovat?

Slovácko

Jak začít sportovat?

Sport! Je vhodnou aktivitou, pokud trpíte nadváhou nebo chcete zhubnout nějaké to přebytečné kilo, či si jen...

11. 7. 2018
Sportem ku zdraví! Proč se touto frází řídit?

Slovácko

Sportem ku zdraví! Proč se touto frází řídit?

Vždyť ono je daleko jednodušší si doma lehnout na gauč, dát si pivo, připravit si nějaký dobrý...

10. 7. 2018
Ze života leváka

Slovácko

Ze života leváka

Většina lidí si myslí, že, v tomto ohledu na světě existují jen dva typy lidí. Ti, co...

6. 7. 2018
Leváci versus praváci

Slovácko

Leváci versus praváci

Také jsem jedním z nich. Člověk, kterému se často smějí, že je levý jako šavle, že patří...

4. 7. 2018
TOPlist