FacebookYoutubeInstagram

Pomáhejme (nejen) o Vánocích!

Slovácko Čtení 16. 12. 2018
Pomáhejme (nejen) o Vánocích!

Všechno, co daruješ, se ti jednou mnohonásobně vrátí.

Foto: ilustrační foto

Vánoce jsou nejkrásnějším obdobím v roce. I zlí lidé se v tomto období změní a tak nějak „změknou“, všichni se rozplývají nad dárky nebo klábosí na vánočních trzích. Ale v čem tkví kouzlo Vánoc? O čem doopravdy tyto svátky jsou?

Procházím jedny z nejkrásnějších trhů u nás, v největším moravském městě, je předvánoční čas. Všichni se chichotají a v ruce třímají svařák nebo punč s ovocem. Když procházíme kolem jednoho stánku, zarazí nás, že se uprostřed chodníku hrabe v odpadkovém koši bezdomovec, celkem mladý, pohublý. Kolem něj zrovna prochází vysoký asi čtyřicetiletý ramenatý pán, který na něj pohotově zakřičí: „Co se tam hrabeš?“ Mladík se vztyčí od hromady odpadků a tiše špitne: „Mám hlad.“ Smutně sklopí zrak a pokrčí rameny. Na což pán odpoví: „Tak pojď, já ti něco koupím.“ Mladík neváhá a muži je v patách, přitom na něj vzhlíží jako na hrdinu.

A co tím chtěl autor říct? Že právě o tom to je, celá magičnost Vánoc i předvánočního času spočívá v pomoci druhým.

Vše se ti vrátí

Slyšeli jsme to každý asi tisíckrát, že to, co uděláme, se nám vrátí jako bumerang. Možná ne tak rychle jako tento předmět, ale zato jistě. V tom si vypomůžu ještě jedním příslovím: Boží mlýny melou pomalu, ale jistě. Spíše to slýcháváme v souvislosti s negativními věcmi a energií, kterou vyšleme. Ale já věřím, že pokud někomu pomůžeme, tak se nám to na tuty vrátí, když budeme v nesnázích.

Jak vypadá pomoc

Nemyslí se tím, že půjdu hned za prvním bezdomovcem, kterého najdu, i když taky je to pomoc. Nebo že si budu myslet, že všichni lidé na Vánoce jsou hodní a o tomto čase se nedějí zlé věci. Jasně že se vraždí, krade. Tak naivní už dávno nejsem a růžové brýle leží usazené v prachu v šuplíku. Dějí se samozřejmě i jiné smutné věci, které zapříčiní matka Příroda a my je nijak nemůžeme ovlivnit, katastrofy, úmrtí či jiné havárie.

Právě v tomto čase bychom k sobě měli mít nejblíž. Neděláme to pro sebe, ale pro ostatní a v tomto ohledu jde sobeckost stranou. Obětovat se nebo pomoct druhým, na tom není nic špatného. Stačí třeba pustit staršího člověka či těhotnou ženu sednout v autobuse, vlaku či tramvaji. Není to znak podlézání ani ostuda. Naopak to svědčí o velikosti daného člověka, osobnosti a charakteru. Nebo někoho slušně pozdravit a přitom se na něj usmát, či se někoho zastat. Chce to někdy dávku odvahy, trpělivosti a zahození ostychu. Ale jindy jde jenom o to zahodit lenost a posilovat sebedůvěru.

Takový akt zlepší celý den nejen danému člověku, ale i nám. Tak neházejme všechny lidi do jednoho pytle.

Projekt Ježíškova vnoučata

•    Pomáhá plnit vánoční přání

•    Vznikl v roce 2016

•    Pomáhá opuštěným lidem v domovech pro seniory

•    Díky němu můžete zakoupit dárek či zážitek některému opuštěnému seniorovi

Číslo týdne
14 - Více než tolik tisíc seniorů mělo radost z dárku díky projektu Ježíškova vnoučata v roce 2017.

Těším se, až předám radost dál

Nikdy jsem nepoznala žádného mého prarodiče, ani dědečka, ani jednu babičku. Vždycky mě to hodně mrzelo, a když jsem chodila na návštěvu ke kamarádkám nebo známým, kteří měli své prarodiče, bylo mi to vždycky velmi líto. Nejvíce smutno mi bývá logicky o Vánocích. Nedávno jsem si uvědomila, že i některé babičky a dědečci mohou být opuštění a na svátky sami. Že je nikdo nečeká, nezve k sobě domů na večeři nebo sváteční oběd, že si s nimi nemá, kdo popovídat a ani je obdarovat. Tak jsem se rozhodla pomoct přes jeden projekt. Když jsem viděla přání seniorů v domovech, vlastně jsem se trochu za naši mladou generaci zastyděla. Uvědomila jsem si, jak malicherné věci řešíme. Přitom vůbec nejde o to, jak drahý dárek dotyčný dostane. Myslím, že stejnou radost udělá i úplná maličkost. Těším se, až tu maličkost předám a díky ní budu také předávat dál radost a zlepším tím třeba některé babičce nebo dědečkovi Vánoce. Budou totiž vědět, že si na ně někdo vzpomněl.

Mirka, 27

Autor: nik

Vaše názory

Vánoce si můžete užít i bez lepku!

Slovácko

Vánoce si můžete užít i bez lepku!

Pokud se potýkáte s alergií na lepek nebo jeho intolerancí a držíte speciální dietu, kde nesmí...

14. 12. 2018
Jak vybrat správnou vůni?

Slovácko

Jak vybrat správnou vůni?

Jestli sháníte nějaký skvělý dárek pro svou přítelkyni, manželku, kamarádku, babičku, maminku, dceru nebo známou, jistě jí...

11. 12. 2018
Těšíme se na sníh. Zejména kvůli sportům!

Slovácko

Těšíme se na sníh. Zejména kvůli sportům!

Ani v zimním období se nemusíte nudit. Samozřejmě, že se asi nikdo před nejdůležitějšími svátky v roce...

7. 12. 2018
Jak se vybavit na lyže?

Slovácko

Jak se vybavit na lyže?

Pokud se chystáte na horské svahy, ať už mezi svátky či v období po Novém roce, jistě...

5. 12. 2018
TOPlist