FacebookYoutubeInstagram

Pozitivní myšlení není věda

Slovácko Čtení 25. 10. 2017
Pozitivní myšlení není věda

Pozitivní myšlení...

Foto: ilustrační foto

Všechno se dá naučit

Každý z nás má nějakého kostlivce ve skříni. Někdo se trápí kvůli špatnému dětství, někoho tíží a trápí zase něco jiného. Každopádně závěry jsou vesměs stejné, bohužel máme tendence našemu trápení podléhat a dostávat se do role oběti. Mně bylo ublíženo, já nemůžu, protože jsem byl malý, stalo se mi to a to. Máme často tendence vracet se zpátky do minulosti a odkazovat se na to, co bylo. Potom uběhne několik let a my se divíme, že život nám jenom tak probíhá skrz prsty. Už několik studií za posledních 20 let zjistilo, že pozitivní myšlení je věc postoje. Je to věc rohodnutí nás samých, které se dá naučit. 
Základy pozitivní psychologie
Základním hybným kamenem pozitivní psychologie je to, jak vnímáme svůj život. Není tak důležité, co se nám v životě děje. Mnohem důležitější je, jak se k tomu, co se děje, dokážeme postavit a naložit s tím. Ať už je to velmi zásadní životní situace, anebo naopak všední starost, tak je to jedno. Vždycky máme totální svobodu volby v tom, jak se k dané věci zachováme. Viktor Frankl, jako jeden ze zakladatelů pozitivní psychologie, který zažil i koncentrační tábor, hovořil mnohdy o svých zážitcích a zkušenostech z tohoto extrémního prostředí. Ale výstupem pro něho z této rozhodující životní situace bylo to, že dospěl k názoru: "Je jedno, v jakém prostředí jsme a co zažíváme, je to jen naše volba, jak se k dané situaci postavíme."
Několik tipů, jak se více dostat do pozitivního myšlení
• změňme roli oběti na roli tvůrce, zkusme situaci otočit v náš prospěch a hledat z ní východiska
• veďte si deník vděčnosti, večer si zapište tři situace, za které jste vděční
• meditace, představa pozitivních věcí, celkové zklidnění a navození pozitivnějších myšlenek
• pravidelně se hýbejte, podpoříte tak tělo i mysl
Cesta od uzlíčku nervů k cílevědomé ženě
"Stres. Jedno slovo, které mě dokázalo dokonale charekterizovat. Ze všeho jsem měla nervy. I z obyčejných věcí, kterým by se ostatní lidé třeba vysmáli a ani ve snu by je nenapadlo, že jejich klasická situace je pro mě situací velmi stresující. Důležitou výhrou pro mě bylo to, že jsem si sama uvědomovala, že takto to dále nepůjde.
Také jsem si přiznala, že to, jak se cítím, není úplně v pořádku, a tak jsem vyhledala i odbornu pomoc, s vidinou toho, že s ní to půjde rychleji a lépe. A taky se tak stalo. Postupně jsem zvládala čím dál více věcí bez toho, aniž bych se stresovala a myslela si, jak blbě to zase dopadne. Proto všem doporučuji, zkuste se co nejdříve naučit myslet pozitivně. Hodit různé věci za hlavu. Ušetří vám to hodně starostí a stresu. A rada na závěr z vlastní zkušenosti. Pokud něco chcete dělat a bojíte se, tak o tom ani sekundu nepřemýšlejte a jděte do toho," radí nám a popisuje svůj příběh Hana (50) Uherské Hradiště
ČÍSLO TÝDNE

500

Až tolikrát si denně vzpomeneme na něco, co je negativní a trápí nás.
Zdroj: psychologie.cz

Autor: mak

Vaše názory

Nakupujme potraviny s rozumem

Slovácko

Nakupujme potraviny s rozumem

Když jdeme nakupovat do supermarketu, strávíme v něm většinou více času, než sami chceme. Na konci nákupu...

23. 10. 2017
Dýňová polévka

Slovácko

Dýňová polévka

Ingredience 1 menší dýně, nejchutnější bude Hokkaido 1 l vody nebo zeleninového vývaru 2 mrkve 1 cibule ...

15. 10. 2017
Domácí müsli

Slovácko

Domácí müsli

Ingredience 250 g čtyřzrnné směsi vloček 75 g kokosových plátků 100 g mandlí 70...

14. 10. 2017
10 nejdůležitějších požadavků žen v posteli

Slovácko

10 nejdůležitějších požadavků žen v posteli

Když na to přijde, tak požadavky žen v posteli jsou různé a někdy i velmi překvapivé. Před...

13. 10. 2017
TOPlist