FacebookYoutubeInstagram

Pozor na silvestrovské popíjení!

Slovácko Čtení 31. 12. 2015
Pozor na silvestrovské popíjení!
Foto: ilustrační foto

Zítra je poslední den v roce, který je spojen s bujarým veselím a hlavně s popíjením. Na to, jak se poprat s kocovinou, existuje mnoho zaručených babských rad. Některé opravdu fungují, jiné naopak vůbec. My vám pro jistotu poradíme, jak kocovině předejít, jak se prostě neopít… a když už se vám to náhodou podaří, na konci najdete několik malých doporučení, jak se s kocovinou vyrovnat.

Na jedno si však dejte obrovský pozor! Rozhodně se vyhněte pití laciných nápojů pochybného původu. Taky byste mohli oslepnout nebo … metanolová aféra ještě neutichla!  

Nepijte nalačno

Nesmíte pít nalačno. Pokud se však nestihnete najíst, pití nezapomeňte pořádně zajídat. Odborníci a zkušení „večúrkáři“ zjistili, že některá jídla na sebe váží alkohol. Na silvestra se stoly většinou prohýbají pod tíhou chlebíčků, jednohubek a jiných dobrot, proto si mezi drinky něčeho zobněte, nepohrdněte nabízeným salátem nebo sýry u vína.

Nekuřte a nekafujte

Kvanta kávy vám rozhodně nepomohou, ba naopak. Říká se, že kocovina není nic jiného než dehydratace organismu, kterou kofein ještě prohlubuje. Pokud u pití i kouříte, je jasné, že vám to ranní nevolnost neusnadní. Hlavně vaše hlava vám nepoděkuje. Je ale známá věc, že i sváteční kuřáci právě na společenských akcích vypalují jednu za druhou, takže tohle je spíš takové přátelské doporučení.

Alkohol nemíchejte

V žádném případě se nesnažte konzumovat více druhů alkoholu. Nebezpečné jsou i tolik populární míchané drinky. Pokud jich za večer vystřídáte několik s naprosto odlišným základem, můžete se klidně opít i do němoty. Přece si na silvestra nechcete trhnout ostudu a pozvracet se své přítelkyni do náručí? Vždycky si před večírkem ujasněte, co budete pít, jestli víno, pivo, nebo tvrdý alkohol. Úplně nejhorší je, když mícháte whisky a další destiláty se šampaňským.

Neutopte se v šampaňském

Jako pití na celý večer nejsou sekty doporučovány. Po červeném víně vás zase bude asi bolet hlava. Ideální pití, abyste neměli kocovinu jak zvon, je proto bílé víno, pivo, kvalitní tvrdý alkohol, například gin nebo vodka. Ale opravdu jen ty značkové. Tvrdý alkohol je dobré mixovat s džusem nebo jiným nealkem (gin a tonik, vodka s džusem apod.) Před tím, než ulehnete do postele, je dobré vypít tak půllitr tekutiny, ideální je čistá voda, nebo voda s citrónem či šumákem (prostě něčím s vitaminem C). Ale ruku na srdce, bude úspěch, když se domotáte k umyvadlu a natočíte si tu vodu, že?

Žádné rychlé vstávání

Po probuzení nastává ta nejdůležitější část - nalít se vodou ještě v posteli a dopřát si šumivý acylpyrin nebo heřmánkový čaj a zase si lehnout. To pokud máte volný den, pokud ho nemáte, je nejdůležitější se přinutit vstát a dojít do sprchy. Čím delší sprcha a čím studenější, tím lépe. Rozproudí vám to krev v těle.

Novoroční procházka je balzám na duši

Pokud cítíte, že vás jenom bolí hlava a je vám nevolno, dá se to rozchodit. Jste-li toho schopni, nasnídejte se. Ideální jsou jogurty nebo výrobky z kyselého mléka. Výborné je také celozrnné pečivo. Naopak po ránu se vyhněte kávě, spíš si dejte dvojitý ovocný čaj s medem nebo ovocný džus.

Vyrazte na dlouhou procházku do přírody. Jestliže je vám opravdu zle i po návratu domů, je lepší vyspat se z toho. 

Autor: iva

Vaše názory

Silvestrovské recepty

Slovácko

Silvestrovské recepty

Velký sendvič 1 čerstvý chléb (1 kg), 2 balíčky krémového sýra (žervé, Imperial), 10 dkg majolky, rajčata,...

28. 12. 2015
Nejen k vánočnímu zamyšlení

Slovácko

Nejen k vánočnímu zamyšlení

Tato báseň byla nalezena v pozůstalosti jedné stařenky a je určená sestřičkám v nemocnici. Je tak pravdivá...

27. 12. 2015
Vnímáme Vánoce ještě jako svátky klidu?

Slovácko

Vnímáme Vánoce ještě jako svátky klidu?

Když se podívám na Ladovu vánoční pohlednici a rozhlédnu se kolem, z duše závidím jeho klidným postavičkám,...

26. 12. 2015
Dělejte dobré skutky

Slovácko

Dělejte dobré skutky

Vánoce v lidech probouzí chuť dělat dobré skutky a pomáhat druhým. Přinášíme tedy několik možností, kde můžete...

25. 12. 2015
TOPlist