FacebookYoutubeInstagram

Před pár dny jsme si připomněli Světový den diabetu!

Slovácko Čtení 19. 11. 2018
Před pár dny jsme si připomněli Světový den diabetu!

14. listopad je Světovým dnem diabetu.

Foto: ilustrační foto

Tento den bychom si měli připomínat zejména kvůli diabetikům, kterých ročně v České republice přibývá, a to v průměru o dvacet tisíc nových nemocných.

Stejně jako přibývá nemocných, tak stejně, tedy téměř astronomicky, rostou náklady na léčbu. Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra vynaložila na cukrovku 2. typu více než dvě miliardy korun. „Náklady na léčbu diabetu našich pojištěnců, které zahrnují výdaje za hospitalizaci, zdravotnické prostředky, léky či ambulantní léčbu, loni přesáhly hranici dvou miliard korun,“ vypočítala Hana Kadečková, tisková mluvčí ZP MV ČR.
Deset procent populace

Téměř deset procent populace v České republice trpí touto zákeřnou nemocí. U zmíněné pojišťovny za posledních pět let přibylo přesně osmnáct a půl tisíců nemocných lidí.

Cukrovka, neboli diabetes mellitus, je chronické onemocnění. Při této nemoci jde o to, že tělo není schopno hospodařit správně s glukózou. Nejčastěji se projevuje zvýšenou hladinou cukru v krvi. Nejvíce pacientů, přes 90 procent, trpí cukrovkou 2. typu. Podle mluvčí ZP MV ČR trpí zároveň s diabetem nejvíce pacientů i na vysoký krevní tlak, neboli hypertenzi - asi 81 %. Dále se při cukrovce mohou objevit srdeční komplikace, 19 %, komplikace předcházející mozkové příhodě, asi 6 %, a oční komplikace, u 12 % nemocných. Mezi další komplikace patří postižení ledvin a dolních končetin. Postižených syndromem diabetická noha, kdy jsou zasaženy tkáně, jako jediných nepřibývá. Nejvíce nemocných je po 45. roku života, ovšem přibývá i dětí a dospívajících.

Této nemoci lze předcházet zdravým životním stylem, pestrá a vyvážená strava je v tomto ohledu velmi důležitá, také pravidelné cvičení by se mělo zapojit do běžného chodu života. Hlavním rizikovým faktorem cukrovky je totiž obezita. Obézní lidé trpí až šestkrát častěji diabetem než štíhlé osoby, tato nemoc je také ovlivněna genetikou a stresem.

Pokud máte v rodině cukrovku, máte nadváhu nebo obezitu, nepodceňujte preventivní vyšetření u svého praktického lékaře. Údajně se totiž o dvě stě tisících nemocných touto chorobou neví, a pacienti tak nejsou léčení. Šokující je i zpráva, že nejvyšší počet nemocných na 100 tisíc obyvatel má Zlínský kraj, v roce 2017 zde žilo 63 tisíc diabetiků. Nejnižší poté kraj Vysočina. Včasnou diagnózou a léčbou se dá předcházet komplikacím cukrovky, které mohou postihnout srdce, cévy, oční sítnici, ledviny apod. Díky současným moderním metodám se daří diabetes odhalit včas a začít s léčbou.

14. listopad

A proč Světový den diabetu připadá právě na 14. listopadu? Není to jen tak, je to den, kdy se narodil objevitel inzulínu Frederick Banting. Byl to kanadský lékař, který se svým spolupracovníkem Charlesem Bestem získal Nobelovu cenu za fyziologii a medicínu v roce 1923.

Cukrovka 2. typu

•    Dříve byla známá jako cukrovka stařeckého typu

•    Teď jí trpí více obézních lidí

•    Obézní lidé trpí cukrovkou až 6krát častěji

•    Včasnou diagnózou a léčbou se dá předcházet komplikacím

Číslo týdne

20
Tolik tisíců pacientů s touto nemocí každým rokem přibývá.

Cukrovka je daná buď absolutním nedostatkem inzulinu při poruše jeho tvorby v beta-buňkách slinivky břišní (1. typ) nebo nedostatečnou schopností využít svůj vlastní inzulin produkovaný v dostatečném množství (2. typ). Existují i další typu cukrovky, např. způsobené léky, těhotenská, při onemocnění slinivky břišní, při jiných endokrinních onemocněních atd. Největší výskyt cukrovky je u mužů ve věku 67 let a u žen v 70 letech. Cukrovkou však lze onemocnět v každém věku. Tichý zabiják se cukrovce říká proto, že zvýšená hodnota cukru v krvi nebolí a bohužel stále platí, laicky řečeno, že: "co pacienta nebolí, tak ho moc netrápí…“. Zpočátku proto bývá toto onemocnění podceňováno, což může vést k rozvoji nevratných komplikací, např. poškození různých orgánů, nervů a cév a s tím spojené zvýšené úmrtnosti. Cukrovku 1. typu zatím bohužel neumíme vyléčit. U cukrovky 2. typu je odpověď složitější. Současná léčba nedovede cukrovku zcela vyléčit, ale dokáže držet kompenzaci onemocnění v optimálních hodnotách a tím zabránit manifestaci chronických komplikací. U cukrovky 2. typu jsou na prvním místě režimová opatření - úprava jídelníčku, redukce váhy, pohybová aktivita a dále léky.

MUDr. Josef Macháček, diabetolog

Autor: nik

Vaše názory

Cesta ke zdravým zubům!

Slovácko

Cesta ke zdravým zubům!

Kdo by nechtěl mít zoubky bílé jako perličky, zdravé a krásné? Myslím, že každý! Ale k tomu,...

16. 11. 2018
Kam ještě vyrazit na podzim?

Slovácko

Kam ještě vyrazit na podzim?

Dalo by se říct, že jsme u dalšího dílu, kam se vydat na toulky v podzimním období....

14. 11. 2018
Svatý Martin letos na bílém koni nepřijel!

Slovácko

Svatý Martin letos na bílém koni nepřijel!

Kde se vzal svátek svatého Martina a víte něco o jeho historii? Pokud ne, můžete si rozšířit...

12. 11. 2018
Češi jsou milovníci kol

Slovácko

Češi jsou milovníci kol

I když byste to možná neřekli, tak náš národ si velmi oblíbil cyklistiku. Není ale vždy všechno...

1. 11. 2018
TOPlist