FacebookYoutubeInstagram

Přicházejí děti nejčastěji k úrazům v létě?

Slovácko Čtení 24. 8. 2017
Přicházejí děti nejčastěji k úrazům v létě?

Úrazy se nevyplácí.

Foto: ilustrační foto

Prázdniny bez bolístky

Prázdniny se nám pomalu chýlí ke konci a my doufáme, že vaše ratolesti si je užily bez nejmenšího škrábanečku. Je
ovšem důležité dbát na prevenci. Ale známe to asi všichni. I když několikrát naše děti poučíme o tom, jak by se měly v dané situaci chovat, někdy to bohužel nevyjde. Děti se chtějí hýbat, zkoušet různé sporty a pohybové hry a my víme, že v té chvíli je důležité dbát na opatrnost. Nezapomínejme děti vybavovat zas a znova ochrannými pomůckami, signalizačními prvky a důsledným varováním před různými, nejen sprotovními úrazy. Protože při bezpečnosti platí obzvláště: Opakování je matka moudrosti.
Počty úrazů rostou
Podle údajů Všeobecné zdravotní pojišťovny si děti nejčastěji ublíží v létě. Lékaři pak řeší přes 210 tisíc úrazů ročně. Byl zaznamenán nárůst úrazů dětí až o 8 %. Náklady na jejich léčbu přesáhly v loňském roce 557 milionů korun. 
Začalo se tedy jednat. Například VZP začala organizovat besedy ve školách na téma VZPoura úrazům. Na nich se s dětmi hovoří o tom, jak se chovat při nejrůznějších činnostech a jak si dávat pozor.
Potvrzeno - v létě je nejhůř
V létě mají děti prázdniny a rodičové si užívají zasloužené dovolené. Vzniká pak velké množství volného času, kdy se může něco semlít. Děti se pohybují častěji samy a bez dozoru a podnikají také více různorodých činností než přes školní rok.

JAK SE TEDY VYVAROVAT ÚRAZU?

• dítě častokrát neodhadne situaci a přecení své síly - aktivně dítěti vysvětlujte situaci a co se může stát, když nebude
dodržovat pravidla
• pozor na prostředí, kde se dítě pohybuje - dávejte pozor na všechny rostliny, léky, ostré a horké předměty a další věci, které by mohly být hrozbou pro dítě
• dbejte zkrátka na bezpečnost vnějšího prostředí, protože to jako rodiče můžeme ovlivnit, na rozdíl od dětí, podstatnou měrou

Zajímavosti ze světa úrazové medicíny

Tady je pár velmi zajímavých faktů z oblasti prevence, které bychom měli vzít na vědomí při jízdě na kole. Jednou ze základních příčin úmrtí a zranění cyklistů jsou poranění hlavy, která tvoří přibližně 80 % všech vážných poranění při dopravních nehodách cyklistů. Cyklistické přilby mohou snížit riziko hlavy o 85 %, úrazu mozku o 88 %. Cyklista nepoužívající přilbu má 6,6krát větší možnost utrpět zranění hlavy a 8,3krát větší možnost utrpět vážné poranění mozku.
Neustále ve střehu
Jana (52) hovoří o úrazu svojí vnučky: " Když naše malá byla u nás na prázdninách ani ve snu by mě nenapadlo, že se něco stane. Vždyť si děti jenom hráli v obývacím pokoji u nás doma.  Máme skleněný stůl a u něho jsou ostré hrany.  Dětem jsem několikrát říkala, že kolem stolu lítat nesmí.  Bohužel při hře Natálka na ten stůl narazila do hlavičky. Jeli jsme hned do nemocnice.  A  i když na první dojem nebylo nic znát, následky byly fatální. Natálka si navíc nestěžovala ani na bolest hlavy. Má teprve 2 roky, takže ty následky tam byly opravdu veliké a musela i na operaci a ležela v nemocnici dva týdny. Moc mě to mrzí.  Tisíckrát jsem si říkala, jak jsem mohla úrazu zamezit a co jsem pro to mohla udělat, aby se to nestalo. Takže opatrnosti není nikdy dost. Dávejte pozor na své děti."

ČÍSLO TÝDNE 58 176

Tolik úrazů hlavy bylo zaznamenáno pro rok 2016.
Zdroj: VZP

NAPIŠTE NÁM

S jakými nejčastějšími úrazy u dětí jste se setkali? zc.kdd@eckader

Příště: Jak ušetřit při koupi potravin

Autor: mak

Vaše názory

O blbosti a lenosti

Slovácko

O blbosti a lenosti

Mohli bychom se řídit starým příslovím. Říká se, že lenost je matka blbosti. A protože přísloví výchází...

22. 8. 2017
Svatební zážitek podruhé

Slovácko

Svatební zážitek podruhé

Blíží se svatební výročí vašich nejbližších? Udělejte svým prarodičům či rodičům radost a připravte jim nezapomenutelnou oslavu,...

20. 8. 2017
Zpestřete si svatbu

Slovácko

Zpestřete si svatbu

Vymyslet program celého svatebního dne může být pro někoho velkým oříškem. Žádnou zábavu by neměla kazit nuda....

18. 8. 2017
Když vám v práci nařídí dovolenou, můžete ji odmítnout?

Slovácko

Když vám v práci nařídí dovolenou, můžete ji odmítnout?

Každý zaměstnanec, který je u zaměstnavatele v pracovním poměru minimálně jeden rok a odpracoval z něj alespoň...

16. 8. 2017
TOPlist