FacebookYoutubeInstagram

Připadá vám zahrada jednotvárná? Osvěžte ji!

Slovácko Čtení 17. 3. 2020
Připadá vám zahrada jednotvárná? Osvěžte ji!

V zahradách jsou v posledních letech velmi oblíbené kousky starého nábytku, neopracovaného, ale i ledabyle přetřeného dřeva, patina, přírodniny, proutěné věnce, kameny, ...

Foto: ilustrační foto

Nudnou část zahrady můžete netradičně osvěžit

ZAHRADA

Zubaté březnové sluníčko už vystrkuje růžky a nás to najednou táhne ven, na zahradu. Ale co když vám vaše zahrada už připadá nudná? Stačí ji oživit jednou či dvěma rostlinkami nebo nějakým kreativním doplňkem a hned bude veselejší. Proto vám poradíme, čím si za pár peněz udělat radost...
Přechody záhonů mohou být atraktivní

Na každé zahradě se střídá trávník se záhonem a chodníčky. Jednotlivé záhony můžeme oddělit poutavými přechody, které budou působit velmi atraktivně. A když k oddělení terénu využijete zajímavé prvky, jako je kámen, cihly, trámy, pražce anebo produkty zahradních center), může to být velkým ozvláštněním.

Poutavě také vypadají výškové přechody, které jsou skvělým tipem proti nudné a běžné rovině. Nemusíte být smutní, ani když máte na zahradě betonové zídky či schody - nechejte je obrůst břečťanem anebo vysázejte drobnými kytkami po bocích a ve spárách a hned bude veseleji.
Nudu můžete přebarvit

Užitkovou zahradu můžeme oddělit od okrasné dřevěným plůtkem, který je jedním z nejlevnějších řešení. Musíte je však ošetřit ochranným nátěrem proti vodě. Přírodní barvy jsou obvyklé a celkem fádní, proto se odvažte a natřete plaňky barvou, která nějakým způsobem koresponduje s vaší zahradou. Noblesně i prakticky tak oddělíte užitkovou zahradu od okrasné. Z praktického hlediska tím také zamezíte v přístupu dětem i tlapkám čtyřnohých hafanů.

Fantazii se meze nekladou

Dnes je svět plný kreativních nápadů na zahradní doplňky i květináče. Můžete osázet starý nábytek, bedny a bedýnky, poštovní schránku, vědra, kýble, necky, kmínky, ...

Pařez z pokáceného stromu také nemusíte vykopávat, můžete jej použít jako přírodní květináč - vydlabete z něj zetlelou měkkou dřevní hmotu, kterou nahradíte zeminou. Do ní pak zasadíte skaničky a nejrůznější rostlinky. Pokud pařez více vyhloubíte, můžete zasadit muškáty, petůnie či jiné popínavé rostlinky.

Deset rychlých zásad pro jarní úklid vaší zahrady

1. Odkryjte rostliny a revitalizujte - veškeré zimní zateplení je nutné odstranit. Suché, namrzlé a poškozené části rostlin či stromů musí pryč.

2. Nářadí - zkontrolujte si nářadí, které budete brzy potřebovat. Zanedlouho budete sekat trávník, vysazovat rostliny do záhonů, ořezávat stromy atd.

3. Sázejte a přesazujte - výsev nových semínek květin a bylinek do květináčů za okno či do pařenišť a následná výsadba na záhonky. To se týká i ovocných stromů, keřů a révy.

4. Ostříhejte cibuloviny a zbavte se plevele - odstraňte suché květy odkvetlých cibulovin a zavčasu zlikvidujte plevel konkurující vašim rostlinkám.

5. Péče o trávník - pokud již tráva dosahuje 8 cm, můžete vytáhnout sekačku a poprvé trávník posekat. Jinak počkejte s prvním sečením do poloviny dubna. Ale už nyní můžete začít výsevem nového trávníku.

6. Očista skalky - i skalka potřebuje vyčistit a vysázet nové skalničky či letničky.

7. Růže - vrhněte se na růže. Potřebují zakrátit, dohnojit, popřípadě můžeme přisadit nové rostlinky.

8. Sestříhání ovocných stromů - důkladně prořežte peckoviny a uschlé a poškozené části stromů.

9. Zelenina - připravte si výsev semínek do truhlíků či pařenišť. Jakmile bude půda dostatečně prohřátá, můžete začít s výsadbou do prohnojené zeminy.

10. Chodníky - pokud máte přístupovou cestu z kostek, je nutné dosypat písek do spár a vystříkat chemikáliemi místa s mechem. Veškeré traviny, které vám zneúhledňují chodníky, je třeba vytrhat i s kořeny.

Autor: IVA PAŠKOVÁ

Vaše názory

Co se stane, že láska mezi dvěma partnery najednou uvadne?

Slovácko

Co se stane, že láska mezi dvěma partnery najednou uvadne?

Málokdo ví, že se druhou neděli v únoru slaví Světový den manželství. Pojem manželství má v různých...

4. 2. 2020
Ještě není pozdě udělat změnu a život opravdu prožít

Ještě není pozdě udělat změnu a život opravdu prožít

V posledním dvacetiletí nám život ubíhá tak rychle, že si ho nestihneme a ani nedokážeme naplno užít....

29. 1. 2020
Za vzrůstající agresivitou dětí stojí rodiče a společnost

Slovácko

Za vzrůstající agresivitou dětí stojí rodiče a společnost

Už v mateřských školách se musí řešit šikana, což je opravdu na pováženou! Prudce stoupá počet případů,...

27. 1. 2020
Ještě není pozdě udělat změnu

Slovácko

Ještě není pozdě udělat změnu

V posledním dvacetiletí nám život ubíhá tak rychle, že si ho nestihneme a ani nedokážeme naplno užít....

15. 1. 2020
TOPlist