FacebookYoutubeInstagram

Připomínáme si osmý květen, den osvobození!

Slovácko Čtení 7. 5. 2018
Připomínáme si osmý květen, den osvobození!
Foto: ilustrační foto

Letošní osmý květen - pro mnohé jenom další den volna a odpočinku. Osmý květen před 73 lety - doznívající střelba, utichající strach. Proč zůstáváme doma na Den vítězství?

Pro někoho samozřejmost, kterou není třeba dále rozebírat a vysvětlovat, pro někoho však jen čas odpočinku nebo plánování výletů a o tom, co se stalo před více než sedmdesáti lety, nemá ani páru. Nabízí se však otázka: Teprve tolik, nebo už tolik let? I když se za tu dobu vynořila o slavení tohoto dne spousta pochyb a vede se spousta vášnivých diskuzí, zda tento svátek nezformulovat trochu jinak, tak právě osmý květen je v mnoha, a to nejenom evropských, zemích oslavován jako Den vítězství nad nacismem, tedy ukončení druhé světové války.

Tohoto dne byla totiž podepsána bezpodmínečná kapitulace Německa. V Sovětském svazu však  vstoupila v platnost až 9. května, proto se tam dodnes slaví tento svátek o den později. Osmého května si rovněž můžeme v rámci Vzpomínkového dne připomenout ty, kteří ztratili svůj život během druhé světové války, a také na tento den připadá Mezinárodní den Červeného kříže.

Přiblížení faktů

Rudá armáda se na našem území nacházela a bojovala od září 1944, kdy zahájila osvobozenecké procesy, až do května 1945, kdy je úspěšně ukončila. Největší boje s fašisty probíhaly v Karpatech, ale i v Ostravě. Podíl na osvobození mají také Američané, kteří vstoupili na naše území 18. dubna. Často se ovšem zapomíná na Rumuny, jejichž jednotky se nacházely na našem území od prosince roku 1944.

Ovšem  jednou z největších bitev 2. světové války svedenou Čechoslováky bylo Pražské povstání, které vypuklo 5. května a trvalo do 9. května 1945. Podnětem k tomuto povstání bylo zrušení zákona o dvojjazyčných nápisech a dvojjazyčném úřadování. Nadšeně se tedy odstraňovaly cedule a škrtaly německé nápisy. V bojích, které se odehrávaly na samém konci druhé světové války, mělo povstání, při kterém zahynulo téměř 4 000 civilistů, velký význam a ukázalo, že i v českém národě je mnoho lidí, kteří jsou ochotni za vlast ve jménu svobody padnout.

Vzpomínky však i dnes přetrvávají, na mnoha místech republiky probíhají vzpomínkové oslavy spojené s programy. Pokud však chcete vzpomínat, nemusíte vyrážet do měst, ale můžete si třeba pustit filmy z tohoto období, například Němou barikádu, natočenou v roce 1949. Dalším filmem z posledních dní války je ten s názvem Májové hvězdy.

Oslavy Dne vítězství ve světě

8. květen - v Česku, na Slovensku, ve Francii, zemích britského Commonwealthu, Polsku a Norsku.

9. květen se slaví v Rusku, Bělorusku, na Ukrajině, v Kazachstánu, Bosně a Hercegovině a Srbsku.

Bublina - V minulosti se u nás tento svátek slavil 9. května.

Autor: nik

Vaše názory

První máj! Svátek lásky, nebo práce?

Slovácko

První máj! Svátek lásky, nebo práce?

Někdo slaví svátek svatého Valentýna, jiný dá raději přednost líbání pod rozkvetlou třešní, a tedy i prvnímu...

3. 5. 2018
Všechno, co jste nevěděli o svatbách a svatebním dnu!

Slovácko

Všechno, co jste nevěděli o svatbách a svatebním dnu!

I když se to pravděpodobně nezdá, tak i svatby mají svá pravidla a řády. Žádní novomanželé ani...

27. 4. 2018
Pudinková buchta

Slovácko

Pudinková buchta

Suroviny: • 100 ml oleje • 200 g cukru • ...

26. 4. 2018
Česnek a jeho příznivé  účinky

Slovácko

Česnek a jeho příznivé účinky

Škrábe vás v krku? Máte špatnou náladu, nemáte chuť k jídlu a cítíte se stále unavení? Existuje...

26. 4. 2018
TOPlist