FacebookYoutubeInstagram

Proč a jak se věnovat osobnímu rozvoji?

Slovácko Čtení 21. 6. 2018
Proč a jak se věnovat osobnímu rozvoji?

Myslete někdy na sebe a zkuste v něčem osobně vyrůst.

Foto: ilustrační foto

Téma osobní rozvoj je stále více mezi lidmi vyhledávaným a rozšířeným a stále více populárním pojmem. Stále více lidí si uvědomuje jeho důležitost a snaží se najít jeho smysl. Co se pod tímto pojmem skrývá? A jak ho docílíme?

Osobní rozvoj má především mnohem hlubší význam, než si mnohdy představujeme. Existuje mnoho způsobů, jak ho začít uplatňovat, vybudovat, jak studovat a vzdělávat se.

Od čeho se odvíjí náš osobní rozvoj?
To, co nás vede k osobnímu rozvíjení se, je především laicky řečeno nějaká v hlavě vytvořená představa, bytost, která je ideální a dokonalá a kterou chceme být, která se chce zlepšit v jakémkoli ohledu, která po něčem touží, něco si plní. Ať už je to osoba, která umí plynně hovořit anglicky, nebo osoba, která váží o deset kilo méně než teď, osoba, kterou nic neskolí, nebo člověk, který dokáže obezřetně komunikovat. Takových důvodů nebo osob najde jistě v nitru každý nespočet. Osobní rozvoj se odvíjí především od toho, jak budeme přemýšlet, reagovat a také jednat. Abychom osobnostně rostli, je potřeba se řídit pravidly nebo alespoň selským rozumem, tedy nechat si poradit, nezavrhovat, ale naopak přijímat i odlišné názory, poznámky a nevyžádanou kritiku od ostatních vydržet a překousnout ji. Díky tomu, že vyrosteme, budeme logicky lepší. Změn si všimneme nejprve my, ale pak jistě i naše okolí.

K čemu nás osobní rozvoj přiměje?
Osobní rozvoj nás téměř dokope k mnoha věcem, které nás ani nenapadnou, učí nás žít jiným směrem i jiným způsobem. Učí nás totiž vystupovat z davu a nebýt zaškatulkován do skupiny negativních lidí mračících se v krásný slunečný den na ulici, učí nás radovat se z maličkostí, jako je třeba kousek dort po obědě nebo to, že dnes svítí slunce. Hlavně se ale dokážeme radovat sami ze sebe, pochválit se za to, že jsme se v něčem zlepšili a vyrostli. Radujme se z maličkostí, a naopak si nenechme zkazit celý den nepříjemnostmi. Osobní růst nám pomůže v tom, že se dokážeme soustředit více na sebe, na tady a teď. Není žádné zítra, není žádné za hodinu. Je totiž velmi důležité jednat a reagovat právě teď, neohlížet se za minulostí a předchozím dnem nebo už myslet na zítřek, ale umět se rozhodovat právě v danou chvíli a žít přítomným okamžikem, což mnoha z nás nejde. Díky osobnímu rozvoji si taky dokážeme život zjednodušit. Ovšem pozor, neznamená to, že bychom se vyhýbali svým povinnostem a škrtli přání ze seznamu, právě naopak, díky plnění si našich snů si totiž život nekomplikujeme, ale děláme jej hezčím.

Jak s naším osobnostním růstem naložíme, záleží jen a jen na nás. Jedno je však jisté, že tím každopádně mnohé získáme, do hloubky se totiž začneme zajímat sami o sebe a zjistíme tak odpovědi na dlouho kladené otázky, které dřímaly v hloubi naší duše. Osobní rozvoj nám zkrátka připomene, že se máme mít rádi.

Osobní rozvoj je
•    osobnostní růst

•    zvládnutí běžné životní situace s nadhledem

•    vyrovnání se stresem

•    pocit radosti

•    odpověď na naše otázky

•    odražení se ode dna

•    splnění předsevzetí a cílů

•    pocit naděje

Osobní růst zažívám každý den!

Podle mého názoru o osobním rozvoji můžeme mluvit, když se snažíme posunout dál, když po každé ráně, kterou nám život uštědří, vstaneme a bojujeme, zkrátka odrazíme se ode dna. Dokážeme si plnit svoje sny, přání a plány s pocitem: ano, já to dokážu. A hlavně víme, co chceme dosáhnout a jací chceme být. Já například jsem si takto předsevzala, že chci mluvit plynně více jazyky než jen rodnou češtinou a angličtinou. Tvrdě jsem si šla za svým a bojovala jsem do posledního dechu, vstávala jsem v pět hodin ráno a chodila spát v jedenáct, abych stihla studium na jazykové škole přizpůsobit mému dennímu režimu, takže ne vždycky to bylo jednoduché. Mnohdy jsem měla chuť to vzdát, ale zase jsem dokázala vstát a měla v sobě motivaci, která mě hnala dál. Nakonec se mi podařilo zvládnout nejen jazyky, ale i mnoho dalších věcí. Myslím si totiž, že osobní růst zažívám každý den, protože každý nový den mě posune dál a učím se novým věcem a jdu každý večer spát silnější.

Kristýna, 35

Číslo týdne
1987
Pojem osobní rozvoj byl poprvé zmíněn a etablován.

Autor: nik

Vaše názory

Doba závislosti (nejen) na lécích!

Slovácko

Doba závislosti (nejen) na lécích!

Dnešní uspěchaná doba si žádá uspěchané a vynucené činy a oběti. Když si vezmu si prášek na...

19. 6. 2018
Jaké benefity nám přináší spánek?

Slovácko

Jaké benefity nám přináší spánek?

Jak se říká, to nejsladší na světě je právě spánek. A ještě nám přináší spoustu výhod pro...

15. 6. 2018
Jak odbourat stres?

Slovácko

Jak odbourat stres?

Každý z nás to zažil alespoň jednou v životě. Sevře se nám hrdlo a pohltí nás stres....

13. 6. 2018
Čokoláda může být pro naše tělo i prospěšná!

Slovácko

Čokoláda může být pro naše tělo i prospěšná!

V jednom příběhu se píše, že čokoláda je vlastně zdravá, protože se vyrábí z kakaových bobů,...

11. 6. 2018
TOPlist