FacebookYoutubeInstagram

Proč chlapci "šlahají" dívky a ty je za to obdarovávají výslužkou?

Slovácko Čtení 1. 4. 2018
Proč chlapci šlahají dívky a ty je za to obdarovávají výslužkou?
Foto: pri

Původ velikonočních zvyků!

Velikonoce jsou nejdůležitějším křesťanským svátkem a slaví se po celém světě. Velikonoce otevírají bránu jara, s jejich slavením je spojena řada nejrůznějších tradic a také symbolů jako beránek, vajíčko nebo pomlázka. Kde však je jejich původ a s čím mají tyto tradice spojitost?

Důležitější než Vánoce

Mnoho lidí se domnívá, že nejdůležitějším obdobím v roce jsou Vánoce, svátky klidu a míru, kdy se narodil Ježíšek. Pro křesťana je však daleko důležitějším svátkem Boží hod velikonoční a období Velikonoc, které symbolizuje poslední dny Ježíše Krista, jeho smrt ukřižováním a vzkříšení. Při pečení sladkého beránka z kynutého těsta s čokoládovou polevou vlastně ani netušíme, proč ho pečeme. Mnozí nevědí, proč dívky zdobí kraslice, kterými na pondělní pomlázku vítají a hostí své koledníky, kteří je vymrskají. Možná, že tyto otázky vyvstávají na mysli i vám. Pokud ano, zde jsou odpovědi.

Jaký je význam beránka a pomlázky?

Velikonoce jsou připomínkou smrti Ježíše Krista a oslavou jeho vzkříšení. Dříve podle dochovaných dokladů potírali obyvatelé své veřeje krví beránka. Ta je i jejich dům měla chránit před ničivými silami. Rozměr Ježíšovy smrti velmi ovlivnil křesťanské vnímání Velikonoc a symboly spojené s židovským svátkem pesach, jimiž jsou beránek a nekvašené chleby. Beránek vlastně představuje lid, který Stvořitel vede jako pastýř své stádo. Beránek, jakožto mládě ovce, je rovněž symbolem mláďátek, která se rodí na jaře, tedy i jara samotného a nového života.

Co se týče Velikonočního pondělí, tak jeho kořeny sahají opět do pohanských dob. V Evropě však pomlázku známe jenom my a naši slovenští sousedé. Podle historických odborníků se pojí pomlázka se slovem pomladit. Pomlázka má mnoho podob, může být jiná na vesnici na Slovácku a jiná ve městech. Když děvčata dostanou výprask zelenou větvičkou nebo pomlázkou spletenou z čerstvého vrbového proutí, měla by být po celý rok zdravá, svěží a krásná. Dřív se mrskali lidé navzájem. Nejdřív začal manžel u své manželky, ta mu to poté oplatila.

V dnešní době už moc lidé nepřemýšlejí nad původem těchto jednotlivých symbolů. Například beránka vnímáme spíše už jen jako určitou záruku a značku Velikonoc, která k nim neodmyslitelně patří, stejně jako vánočka na Vánoce. Až se tedy při velikonočním hodování do této sladké dobroty zakousnete, pak si třeba vzpomenete, co vlastně znamená.

Věděli jste, že…

•    velikonoční období netrvá jen v pondělí a neděli, jak si mnozí myslí, ale vlastně 50 dní

•    v některých regionech i u nás se místo mrskání žilou dodnes polévají dívky vodou

•    podle legendy velikonoční zajíček snáší vejce, protože ho proměnila bohyně Eostre (od ní Easter - anglicky Velikonoce), z ptáčka

Autor: nik

Vaše názory

Velikonoční beránek

Slovácko

Velikonoční beránek

Suroviny: • 25 dkg cukru • 25 dkg polohrubé mouky •...

31. 3. 2018
Jaro zaklepalo na dveře.  Ty se však ještě neotevřely!

Slovácko

Jaro zaklepalo na dveře. Ty se však ještě neotevřely!

I když to tak mnohdy venku nevypadá, a lidé chodící kolem často ještě v zimních bundách tomu...

29. 3. 2018
Velikonoční mazanec

Slovácko

Velikonoční mazanec

• Suroviny: • 100 g másla • 100...

29. 3. 2018
Jak se slaví Velikonoce v různých koutech světa?

Slovácko

Jak se slaví Velikonoce v různých koutech světa?

Velikonoce. Pro křesťana by to měly být ty nejdůležitější svátky v roce. Tradiční beránek, mazanec, pondělní „šlahačka“,...

28. 3. 2018
TOPlist