FacebookYoutubeInstagram

První máj, lásky čas

Slovácko Čtení 27. 4. 2013
První máj, lásky čas
Inzerce

Jak si udržet hezký vztah, třeba na celý život?

Ve středu se spousta zamilovaných bude líbat pod kvetoucím stromem. Bude první máj, lásky čas. Políbení má ženě zajistit krásu a přitažlivost po celý následující rok. Tento zvyk můžeme brát jako „český Valentýn“.

Zvyk políbit ženu na prvního máje pod rozkvetlou třešní patří mezi relativně krátké tradice, protože až do 19. století bylo naprosto nepřípustné, aby se páry líbaly na veřejnosti. Polibek totiž patřil k nejintimnějším záležitostem - byl dovolen jen tehdy, pokud již byla dvojice zasnoubena. Někteří lidé se však prvomájového svátku obávali, neboť se k němu pojí škodolibý zvyk. Pískem či vápnem se vysypávala cestička lásky jak mezi zamilovanými, tak mezi nevěrnými milenci. Pokud se po dědině šeptalo, že se jeden z manželské dvojice dopouští nevěry, tímto způsobem bylo po získání důkazů na zálety upozorněno.

Co je vlastně láska?

Každý z vás si jistě prožil tu neskonalou touhu být s tím, koho miluje, a strávit s ním co nejvíce času. Vzrušený tlukot srdce, napjaté očekávání, bláznivé nadšení, ale i neklid a nejistota, jež vám nedovoluje soustředit se na jednu souvislou činnost.

Možná si říkáte, že v dnešní době je láska jen nějaký druhořadý romantický pojem, na který nemá nikdo čas. Dostává se do pozadí za úspěch, peníze, vliv, moc, výkon atd. Nesmíme však zapomínat, že být milován je základní lidskou potřebou. Pokud člověk cítí, že je milován, život prožívá naplno. Nepřipadá si méněcenný a vytváří kolem sebe příjemnou atmosféru.

Pokud však žije bez lásky, vede smutný, osamělý a prázdný život. Proto je potřeba se o lásku starat, nepromarnit jedinou příležitost užít si pěkný den ve dvou. A i když vám už není dvacet a vaše láska se převtělí do manželství, na svém vztahu musíte neustále pracovat, aby nezevšedněl a nebyl nudný. To je pak krok k odcizení, krizi a rozchodu! Za troskotáním vztahů totiž většinou stojí bezvýznamné drobnosti, za něž mohou oba partneři.

Jeden druhého si musí vážit

Na začátku každého vztahu se snažíme dobře vypadat, být vždy zábavní a úžasní. Vymýšlíme, jak si užít společný čas a těšíme se z každé chvíle, kterou spolu prožíváme. Když vztah trvá déle, vynalézavost začíná pokulhávat a v mnoha případech nám také přestane záležet na vizáži. Aby pohodlnost nebyla bránou k rozchodu, partneři by se k sobě měli chovat alespoň v rámci možností stále jako v období, kdy po sobě intenzivně toužili. Žena by měla zůstat dámou a muž gentlemanem - to znamená, že k sobě nepřestanou být zdvořilí, nadále budou dodržovat etiketu chování i stolování a slovo prosím a děkuji zůstane samozřejmostí, stejně jako dodržování hygieny. Velkou nelibost s sebou nese také neupravenost, říhání a „prdění“!

Partneři by měli být jeden pro druhého zázemím, bezpečím, spolehlivým pomocníkem, rádcem i posluchačem. Na vysoké příčce kvalitního vztahu je také důvěra a porozumění!

Naslouchejte si, komunikujte

Vždyť jsem ti to říkala! Probírali jsme to spolu. O tom vůbec nevím! Proč děláš, že to slyšíš poprvé? - to jsou věty údivu, které jistě vyslovilo mnoho z nás. Tys mě neposlouchal?, Tys mě nevnímala? - otázky, které, vyslovené mnohokrát za sebou, jsou výrazem rozčarování. Pokud nezájem o problémy projevujete běžně, nemůžete se divit, že si časem partner třeba začne hledat pozornějšího posluchače či posluchačku. 

Komunikace mezi partnery hraje snad nejdůležitější roli. Nestačí spolu mluvit jen o praktických věcech, kdo kdy zaveze děti do kroužků, kdo nakoupí nebo zaplatí složenky. Povídat si o běžných věcech, o radostech i starostech, je základním kamenem pevného vztahu, stejně jako přiznat chybu a omluvit se!

Respektujte záliby

Pokud jste se zamiloval do vášnivé folkloristky, nemůžete jí za pár let folklor a čas, který při něm stráví, vyčítat, stejně jako ona vám nemůže odpírat fotbal, hokej, či cyklistiku. Máte doma vášnivého šachistu či filatelistu a vám jeho záliba připadá jako zbytečné marnění času? V žádném případě se o jeho koníček neotírejte. Neshazujte a nevyčítejte si své zájmy a respektujte se navzájem! V partnerství si však ponechejte alespoň kousek osobního prostoru. Není potřeba trávit úplně všechen volný čas společně. Při občasném odloučení si alespoň budete vzácnější.

Nezapomínejte na intimnosti

Ať chceme nebo nechceme, sex a intimnosti patří bezesporu k neodmyslitelným kořením partnerského života. Jsou přínosem jak pro ženy, tak pro muže. Každý potřebuje cítit intimitu a blízkost toho druhého. Ale i tady buďte kreativní a najděte způsob, jak komunikovat, aby pro vás byly milostné hrátky příjemné.

Žijte s kompromisy, na ultimata zapomeňte

Ultimata zahubí vztah buď okamžitě, nebo pomalu, postupně, ale zaručeně! Nůž na krku nikdy nic nevyřeší. Proto se snažte neshody řešit po dobrém a s rozumem. Když oba slevíte ze svých nároků, vždycky se najde nějaký kompromis.

Muži milují ženy, které berou věci s nadhledem, jsou velkorysé, klidné, zkrátka v pohodě. Od ubrečených hysterek utíkají daleko častěji. Ženy jsou nejraději s mužem, který je dokáže podržet v každé situaci, nemá problém s nasloucháním a ke své partnerce se chová jako gentleman.

Autor: IVA PAŠKOVÁ

Vaše názory

Neplatnost a zdánlivé manželství

Slovácko

Neplatnost a zdánlivé manželství

Uzavření manželství je právním úkonem jako každý jiný, a proto i manželství může být stiženo vadou, jež...

21. 4. 2013
Jarní zahradnická Flora Olomouc

Olomouc

Jarní zahradnická Flora Olomouc

Už po čtyřiatřicáté v historii olomouckého veletržního areálu se jeho pavilony i venkovní plochy zaplní barevnými a...

21. 4. 2013
Na jaro můžeme pomoci organismu

Slovácko

Na jaro můžeme pomoci organismu

Ač naši pradávní předkové neměli k dispozici penicilin, počítače, internet, tomograf, mamograf, nelétali do vesmíru, přesto dokázali...

9. 3. 2013
Proč bychom měli MDŽ slavit?

Slovácko

Proč bychom měli MDŽ slavit?

V pátek nás čeká Mezinárodní den žen aneb svátek, který na svých bedrech nese neblahou připomínku minulého...

3. 3. 2013
TOPlist