FacebookYoutubeInstagram

První máj! Svátek lásky, nebo práce?

Slovácko Čtení 3. 5. 2018
První máj! Svátek lásky, nebo práce?

1. května, před čtrnácti lety vstoupila ČR do EU.

Foto: ilustrační foto

Někdo slaví svátek svatého Valentýna, jiný dá raději přednost líbání pod rozkvetlou třešní, a tedy i prvnímu máji. I když dnes slaví tento den spíše zamilovaní, dříve byl tento svátek vnímán jako oslava a den práce.

Kde se Svátek práce vzal?

Zítra oslavíme První máj, svátek zamilovaných nebo klidu od práce. Nejsme zdaleka jediní, kteří tento svátek slaví. Kde se vlastně vzal? V českých zemích se poprvé tento svátek, vyhlášený na konci 19. století, slavil v roce 1890. I když se tehdy státní orgány připravovaly a ozbrojovaly vojenské složky s velkými obavami, tak oslavy Svátku práce proběhly poklidně. Jeho původ byste však možná netipovali, našli byste jej totiž ve Spojených státech.

Svátek práce byl symbolem pro dělnickou vrstvu obyvatel, která požadovala zlepšení pracovních a životních podmínek, tedy hlavně zkrácení pracovní doby. Avšak teprve v dobách komunismu, v dřívějším Československu, dostal tento svátek i oslavy s ním spojené diametrálně odlišný význam. Šlo o propagandu, na které se chtěla strana zviditelnit a šířila ji. Komunistický režim chtěl také dát na odiv svoji neutuchající vládnoucí moc. Ve větších městech se konaly průvody, kterých se účastnili povinně zaměstnanci některých podniků, děti s mávátky, nechyběly ani transparenty, vlaječky v rudé barvě a nazdobené alegorické vozy nebo plakáty s významnými politiky. Ti většinou využili těchto oslav k veřejnému projevu před zaplněnými tribunami.

V dnešní době se od těchto masových oslav upustilo, i když v některých zemích stále prvomájové manifestace přetrvávají.

Dáváme přednost Valentýnu, nebo prvnímu květnu?

Jak nedávné průzkumy potvrdily, tak prvnímu máji, který je germánského původu a slavíme ho jenom my s našimi sousedy, dává přednost jenom asi 20 % tuzemských obyvatel, Slováků ještě méně. V obou zemích jsou to častěji ženy a starší lidé. Ostatní, zejména mladí lidé dávají přednost Valentýnu. Velká část populace také neslaví ani jeden ze zmíněných svátků. Políbení pod rozkvetlou třešní první den měsíce května má podle tradice zajišťovat plodnost a také to, že dívka "neuschne".

Tento den je však, zejména u nás na Slovácku, spojen ještě se stavěním májky nebo máje. Často se však tento symbol jara staví už poslední dubnový den. Se stavěním je spojena řada tradic. Například májka by měla mít stužky, měla by být zbavena kůry a podobně. Je s ním však spojeno i noční zvyk hlídání před muži z jiných vesnic, protože nechat si ukrást máj se považovalo a často dodnes považuje za velkou potupu a ostudu. Dříve také májku stavěli chlapci pod okny nebo blízko domů svých dívek, dnes už se od toho upustilo a májka stojí většinou jen v centru vesnice, nebo na několika málo místech obce. Obdoby našich májek se staví i v jiných zemích, třeba v Rusku se staví bříza před letnicemi, ve Švédsku můžeme 23. června najít borovici ozdobenou rovněž barvenými mašlemi.

V mém okolí se první máj neslaví

„První máj mně dříve nic moc neříkal, až později jsem si uvědomila, že se tento den nachází v krásném ročním období, kdy všechno kvete, včelky bzučí a je krásně. S přítelem každý rok jezdíme na výlet nebo na procházku do rozkvetlé aleje třešní, kde se pod nějakým stromem políbíme. Už se nemůžu dočkat zase toho letošního, zítřejšího. Říká se, že když se políbíte pod rozkvetlou třešní, vydrží vám láska celý další rok. Ta se ale podle mého názoru musí pěstovat stále. Samozřejmě že nestačí najít rozkvetlý strom a políbit se, i když zrovna tyto tradice já dodržuji ráda. I přesto přátelé v mém okolí první máj spíše neslaví. Když už, tak spíše lidé jako mí rodiče nebo v jejich věku. Říkám si, čím to je, a pevně doufám, že naše generace na tuto tradici ještě úplně nezanevřela, protože hezké tradice bychom měli dodržovat.“

Monika, 24

Filmy vhodné na prvního máje

•    P.S. Miluji Tě - hlavní hrdince její zemřelý a milující manžel ponechal dopisy, ve kterých jí udává cestu a směřuje ji.

•    Láska přes internet - tento film vypovídá o tom, že co se škádlívá, rádo se mívá.

•    Láska - romantické drama z roku 2012, kde si manželství prochází velmi těžkou zkouškou

Číslo týdne

1890 - Od tohoto roku se První máj u nás slaví.

Autor: nik

Vaše názory

Všechno, co jste nevěděli o svatbách a svatebním dnu!

Slovácko

Všechno, co jste nevěděli o svatbách a svatebním dnu!

I když se to pravděpodobně nezdá, tak i svatby mají svá pravidla a řády. Žádní novomanželé ani...

27. 4. 2018
Pudinková buchta

Slovácko

Pudinková buchta

Suroviny: • 100 ml oleje • 200 g cukru • ...

26. 4. 2018
Česnek a jeho příznivé  účinky

Slovácko

Česnek a jeho příznivé účinky

Škrábe vás v krku? Máte špatnou náladu, nemáte chuť k jídlu a cítíte se stále unavení? Existuje...

26. 4. 2018
Zázrak, který máme všichni v kuchyni na dosah. Česnek!

Slovácko

Zázrak, který máme všichni v kuchyni na dosah. Česnek!

Známe ho asi každý a každá správná hospodyňka ho má v kuchyni po ruce. Nezapomíná ho přidávat...

24. 4. 2018
TOPlist