Inzerce
FacebookYoutubeInstagram

Pryč s nudou o "prázkách"!

Slovácko Čtení 30. 7. 2017
Pryč s nudou o prázkách!
Foto: ilustrační foto

Donuťte své děti vstát z gauče

Prázdninový vlak už jede plnou parou vpřed a zanedlouho bude v polovině své cesty. Přestože se děti na volno tolik těšily, řada z nich se již nudí doma u televize, počítače nebo mobilu. Ani pro rodiče není potěšující dívat se na svého znuděného potomka, kterého jen tak něco nezabaví.

"S manželem jsme se rozhodli kvůli dostupnějším a lacinějším nabídkám jezdit na dovolenou ještě před prázdninami. Takže jsme dětem volno o týden protáhli - v poslední týdnu stejně nic nedělají, takže o nic nepřišly. Horší pak bylo řešit, co celé ty dva měsíce budou dělat, když my musíme chodit do práce. Minulý rok jsme museli jet až v červenci, protože jsem nedostala dřív dovolenou. Díky tomu jsme prázdniny prožívali úplně jinak. Týden před odjezdem se dcera se synem těšili a balili. Zkrátka zaměstnali hlavu, až do dne D. Pak jsme si týden společně užívali. Po návratu byli plni dojmů, museli všem o pobytu vyprávět, třídili a upravovali fotky, stříhali videa a měli tak na nějakou dobu o zábavu postaráno. Prázdniny pak byly kratší a daleko lépe jsme je zvládli," popisuje zkušenosti Lenka (34 let).

Zapojte kreativní mysl

Pokud nemáte možnost odjet s potomky na dovolenou, vymyslete jiný způsob, jak je zabavit. Rozhodně byste neměli nechávat celé dva měsíce pouze na nich samotných. Důležitou roli hraje i věk dítěte, podle čehož musíte volit činnosti. Nenechte se odradit, když je zaúkolujete nějakou činností a budete poslouchat řeči typu: "Já mám prázdniny, proč bych měla vařit? Proč mám vytvořit domeček pro králíka?" apod. Nakonec budou rádi, když jim pomůžete vymyslet "zábavu". Ano, když se člověk nudí, tak i umývání auta nebo přesazování květin je zábava.

Program na víkend

Pujčte si na víkend kamarády vašich ratolestí, ať je vás větší tlupa. Začít můžete jednoduchým úkolem, aby si každý našel svého šneka, a následně pak můžete udělat šnečí závody. Závodit lze i s jinými živočichy. Zároveň je však poučte, jak se k živým tvorům chovat, aby si vybudovali vztah k přírodě. Další zábavou může být "šipkovaná". Začněte tajným vzkazem, který musí rozluštit a jenž je navede za pokladem. Pak už půjdou podle šipek, na cestě je můžou čekat i úkoly. Buď na konci najdou krabici s překvapením, nebo můžou dorazit až na zahrádku nějaké restaurace nebo cukrárny, kde si dají zmrzlinu. Večer před spaním můžete vymyslet stezku odvahy. Záleží na vaší kreativitě, taky můžete zajet na biofarmu, kde se děti něco dozvědí, jít do lesa sbírat hřiby, borůvky, stavět domečky pro trpaslíky, malovat na kameny, opékat buřty atd.

Super prázdniny

  • Střídejte často aktivity - aby byly prázdniny super, potřebují děti řadu podnětů a zábavy.
  • Neuštvěte je - všeho moc škodí. Po dni stráveném na kole musí přijít odpočinek třeba u bazénu.
  • Pozor na úrazy - žádné dítě nechce trávit letní dny uvázané na lůžku.

Když počasí nepřeje…

"Kamenem úrazu jsou dny, když nepřetržitě prší. Milovala jsem chvilky u filmu, děti se zachumlaly do deky ke mně a společně jsme sledovaly animovaný příběh. Jenže ani tuto činnost nejde dělat celé dny. Na druhou stranu jsem nesnášela, když si děti zapnuly počítač a dokázaly u něj sedět i několik hodin. Jednoho dne jsem se opravdu rozzlobila, vytáhla deskové hry, nahnala je ke stolu a přikázala jim, že teď budou hodinu hrát hru. Nakonec jsme se deskovou hrou zabavili až do večera. A stala se z toho tradice. Vždy, když prší, vytahujeme staré dobré "deskovky"a karty," říká Lenka (34 let). Možností, jak zabavit ratolesti, je více. Např. vaření a pečení formou soutěže, vymýšlení vlastního projektu (záhonek, bunkr) na zahradě, který můžou po dešti realizovat. Dále psaní prázdninového deníku, výroba šperků nebo jakákoliv tvořivá činnost, četba apod.

Autor: pec

Vaše názory

Prorazte v podnikání

Slovácko

Prorazte v podnikání

Nebaví vás dosavadní práce? Máte v hlavě myšlenku, ale bojíte se ji zrealizovat. Sekněte s dosavadním zaměstnáním...

28. 7. 2017
I ve stáří aktivní...

Slovácko

I ve stáří aktivní...

Spousta mladých lidí má ze stáří strach a bere jej jen jako zastávku před stanicí smrt. Tuto...

26. 7. 2017
Čistíme bez chemie

Slovácko

Čistíme bez chemie

Chemické prostředky jsou často zbytečně drahé, štiplavě zapáchající a mnohdy i neúčinné. Chcete mít čistoskvoucí domácnost? Zkuste...

24. 7. 2017
Kouzlo půjčování

Slovácko

Kouzlo půjčování

Jsou věci, které chceme nebo potřebujeme doma pořád, jako je nádobí, varná konvice, postel nebo pes. Některé...

23. 7. 2017
TOPlist