FacebookYoutubeInstagram

Ráno dělá den!

Slovácko Čtení 9. 10. 2018
Ráno dělá den!

Způsob, jakým se vyhrabete z postele, má vliv na celý den.

Foto: ilustrační foto

A není to žádné trapné klišé, to jak vstaneme a jak se chováme po probuzení, má obrovský vliv na to, jací budeme celý den.
Znáte to sami, někdy vstanete jak se říká zadkem napřed a celý den máte úplnou hrůzu, že vás naštve už jen zrcadlo v koupelně, při snídani se opaříte čajem a při couvání v autě vrazíte do popelnice. Jsou ale i dny lepší a tak nějak hezčí, kdy nás dostane jen máloco nebo málokdo. Jak mít takové ráno pořád? 
Dřívější budíček a bohatá snídaně
I to je tajemstvím příjemnějšího rána. Mnoho lidí se vzbudí a hned spěchají a nestíhají; protože vstanou na poslední chvíli, tak už ráno něco dohání a takzvaně jim ujíždí vlak, někdy doslova. Lidé spěchají na autobus, na vlak, do práce, k lékaři. Proč však stále spěchají a nic nestíhají? Je to prosté, vstanou na poslední chvíli. Avšak ráno, i když se to mnohým nelíbí, je velmi důležitou součástí dne, dávám nám prostor, který nám večer či odpolední pauza dát nemůžou. Ráno jsme totiž (většinou) svěží, odpočatí, plní energie a elánu. V tuto denní dobu toho stihneme více než v jakoukoliv jinou. Zkuste si přivstat třeba jenom o půl hodiny a věnujte ji sobě. Uvidíte, že toho zvládnete mnohem více. Jednak proto, že jste získali třicet cenných minut k dobru, ale také protože většina populace ještě spí, včetně vašich dětí, a tak máte více času pro sebe, všechno si v klidu promyslet, nachystat ratolestem svačiny nebo zdlábnout snídani. Ovšem, když už jsme u nejdůležitějšího pokrmu dne, měla by být bohatá. 
Nestyďte se obložit si celý stůl vydatnou snídaní plnou bílkovin, ovoce a zeleniny. Hlavně snídejte pomalu, v klidu a u stolu. Tedy ne za běhu do práce, v autobuse plném lidí či v kanceláři u práce. Snažte se pořádně si snídani vychutnat a užít.
Po probuzení si dopřejte…
Ať už se tím myslí cokoliv, dopřejte si něco, co vám udělá radost a u čeho se uvolníte. Klidně sladkost - mlsat po ránu je přece to nejmenší zlo, sex - ve dvou se lépe vstává, cigaretu, kávu, ... Pusťte si hudbu a vyjděte na terasu či zahrádku, s oblíbeným čajem v ruce se i ta podzimní krušná rána dají snést. Ostatně čerstvý vzduch vám jistě udělá dobře. Také není na škodu se po ránu protáhnout a alespoň deset minut si zasportovat, i když - ruku na srdce, komu z nás se chce? Vaše tělo vám to ale vrátí a na celý den vám zůstane přesně tolik energie, kolik potřebujete, a proplujete jím lehčeji a příjemněji. A další dny se vám bude i lépe vstávat, to vám slibuji.  
U maminek půjde tohle asi hůř, avšak zacvičit si pár tibeťanů nebo si pustit relaxační hudbu při snídani můžete i s dětmi. Ty ostatně také nebuďte až na poslední chvíli, jistě se vyplatí učit i děti samostatnosti a nechat je, ať si oblečení, školní pomůcky a snídani nachystají samy, oceníte to nejen vy, ale v dospělosti i ony. 
Jak si zpříjemnit ráno?
  • Bohatá snídaně
  • Myslete pozitivně
  • Na něco se těšte
  • Začněte s hudbou
  • Protáhněte se nebo si zlehka zacvičte
Číslo týdne
5
V tolik hodin ráno údajně vstávají úspěšní lidé. 
Ráno snídám,  občas běhám a je to super!
Osobně se teď považuju za ranní ptáče, což se nedalo říct ještě před deseti lety. To jsem docházela na vysokou školu, znáte to, pařby do rána, ve zkouškovém zase učení přes celou noc a spánkový deficit se pak dohání zejména přes den. V tomto bouřlivém období, kterým si myslím, že prošla většina z nás, jsem nesnídala. Než jsem se vybatolila z postele, bylo třeba jedenáct hodin, pak jsem šla na přednášku a první jídlo jsem jedla až kolem druhé hodiny odpoledne, pak jsem, ale vše doháněla po večerech nebo nocích. Samozřejmě, že se to na mě brzo podepsalo, byla jsem věčně unavená a i má postava hlásila stopku.  Naštěstí je toto období pryč, já vstávám každý den v šest hodin, i když nemusím a dalo mi to zabrat, než jsem si zvykla a režim opravdu začala dodržovat. Navíc si jdu ráno třikrát týdně zaběhat, poté následuje bohatá snídaně, kterou si snažím vychutnat. Do dne, ale proplouvám s mnohem lepším pocitem.
Zora 34

Autor: nik

Vaše názory

Sbohem léto, vítej podzime!

Slovácko

Sbohem léto, vítej podzime!

Pokud patříte mezi milovníky letního sluníčka, pláží a dovolené u moře a toho úmorného vedra, které se...

5. 10. 2018
Senátor Valenta: Držím jim palce! Budou posilou pro město

Uherské Hradiště

Senátor Valenta: Držím jim palce! Budou posilou pro město

Slovácký senátor Ivo Valenta patří mezi nejvýraznější osobnosti nejen ve slovácké metropoli, ale také v celém regionu....

4. 10. 2018
Na podzim se nemusíte nudit!

Slovácko

Na podzim se nemusíte nudit!

Možná se obáváte toho, že až všechno na zahrádce sklidíte a posbíráte všechno ovoce a už na...

3. 10. 2018
Oslava kávy je tady, navštivte festival plný kofeinové radosti

Uherský Brod, Uherské Hradiště

Oslava kávy je tady, navštivte festival plný kofeinové radosti

Rekordní počet kaváren se letos přihlásil do akce Kávafest 2018. Návštěvníci díky tomu ochutnají více káv a...

1. 10. 2018
TOPlist