FacebookYoutubeInstagram

Rodina jako centrum lásky

Slovácko Čtení 25. 5. 2017
Rodina jako centrum lásky
Foto: ilustrační foto

Chovejte ke starým rodičům úctu

Minulý týden oslavila rodina svůj mezinárodní den. Co jste pro své blízké udělali v poslední době? Řekli jste svým rodičům, dětem, manželce/ovi, že je máte rádi a že vám na nich záleží? A nejenom říkat krásné věty, je důležitější dávat najevo svou lásku činy a skutky.

Dobře fungující rodina s pevnými základy není v dnešní době samozřejmostí. Na první pohled se může zdát, že je to snadná věc... žít s někým, otěhotnět, mít dítě, ale co dál? Jak se říká: aby rodina správně rostla, musí se zalévat láskou. A ne vzít do zaječích, když přijde krize.

Novodobá rodina

Doba, kdy se partneři brali krátce po vstupu do dospělosti, je téměř pryč. A když už se jedinci do manželství hrnou, jak dlouho jejich vztah vydrží? Dnešní móda káže jiné trendy - sňatky se odkládají do pozdějšího věku, protože mladí dávají přednost užívání si před zakládáním rodiny. I počet dětí v rodinách klesá, jedno až dvě je optimální počet. A o rozvodovosti nemluvě, sice se počet rozvodů snižuje, ale to pouze díky tomu, že se tak málo uzavírají manželství. Partneři raději volí život bez manželského pouta, nebo se vůbec usadit nechtějí. To je však případ zejména "mládenců", jelikož každá žena se jednou touží stát maminkou (až na výjimky). Každý to vnímá jinak... Někdo bere svůj život za vrchol všeho a chce si dopřát všech jeho výhod bez závazků, jiný žije pro to, aby mohl přivést na svět potomka a věnovat mu zbytek svého života.

Kruh blízkých lidí

Lidé si myslí, že rodina jsou pouze manželé či partneři a potomci. Toto schéma se dá považovat za základní vzorec. Rodina ale zahrnuje i další postavy, zejména pak prarodiče, také sourozence matky i otce a další blízké osoby. Je to kruh blízkých lidí, kteří vytváří pocit bezpečí, harmonie, štěstí a spokojenosti. Važte si jich a pěstujte rodinné vztahy, protože jediné, v čem si můžete být jisti, kdo vás podrží a co vám zůstane, je vaše rodina. Proto věnujte pondění mezinárodní den svým blízkým, dejte jim najevo, že vám na nich záleží.

Jak se chovat ke starým rodičům?

Máte někdy pocit, že vyjít se starými rodiči nebo prarodiči je s narůstajícím věkem těžší a těžší? Naučte se komunikovat s lidmi vyššího věku, abyste je nepřipravili o pocit úctyhodnosti a váženosti.

•    Ovládejte se - v případě, že vás čeká vážnější rozhovor, hrajte při dialogu hru, např. zda se zvládnete nenaštvat, nepohádat se, nenadávat atd. Budeme stejní, možná ještě horší, za třicet čtyřicet let, a taky se nám nebude líbit, když se s námi bude někdo pořád dohadovat.

•    Chopte se kormidla - do určitého věku všechno řídí rodiče, staří lidé ale mají to právo, že mohou řízení vypnout. V tuto chvíli je na jejich dětech, aby převzaly kormidlo a ovládly situaci. Snažte se jim sdělovat převážně ty dobré zprávy, aby si nemuseli lámat hlavu starostmi, se kterými vám už stejně nedokážou pomoci. Jsou, s prominutím, ze staré školy a někdy vám jejich názor přijde spíše směšný, protože dnešní dobu nemají tak zažitou jako vy. Naše spokojenost je spokojeností i jich samotných.

•    Neměňte je - je necitlivé nutit je k něčemu, co sami nechtějí. Ano, paní Dvořáková venčí čtyřikrát denně psa a chodí tancovat do kroužku, ale pokud vaši rodiče chtějí sedět doma po celý den, tak ať sedí. Stejně tak, pokud někdo celý život kouřil, bude kouřit dál, než aby peníze utratil za smysluplnější a zdraví prospěšné věci. Naučte se je brát takové, jací jsou.

•    Vžjte se do jejich kůže - zkuste si představit nebo přímo zkusit, jaké to je být téměř slepý, hluchý, být odkázaný na vozíček aj. Jsme tady od toho, abychom rodičům či prarodičům pomáhali, a ne aby měli kvůli nám život ještě těžší a oddychli si vždy, když odjedeme z návštěvy. Berte to, že jakékoliv zhoršení stavu je daň za krásný a dlouhý život, který mohli žít.

•    "Já v tvém věku..." - jak často tuto frázi slýcháte? Nehádejte se, staří lidé si nepamatují přesně, co vám řekli před týdnem nebo včera. Prostě buďte asertivní a nechte je žít v jejich pravdě. Když nebudete na starého člověka reagovat, jeho agrese se zmírní a nakonec se uklidní. Pokud vám nesedí téma hovoru, změňte je. Nepouštějte se do složitých debat, které vyúsťují v neshody.

•    Nelitujte - lítostí starému člověku nepomůžete, na co však nezapomínejte, je soucit.

•    Program - aby nezažívali příliš nudné stáří, pomáhejte jim vymýšlet program, který jejich život obohatí. Může to být cokoliv, kulturní vyžití - zpívání ve sboru, tanec, skládání veršů, sportování - plavání, venčení psů, turistické procházky, vezměte je na představení, vystoupení vašich dětí apod.

•    Křivdy stranou - na sklonku života si člověk váží každého příjemného dne, proto byste měli zapomenut na staré problémy a křivdy, nechte klidně některé věci otevřené, nevyřešené. Buďte silní a odpouštějte. To je nejvíc, co můžete pro vás a vašeho rodiče či prarodiče udělat. Snažte se, aby každá vaše návštěva byla veselá a radostná.

Autor: pec

Vaše názory

Strach ze stárnutí

Slovácko

Strach ze stárnutí

Čas chvátá jako splašený… Jedni bědují nad skutečností, že ještě před chvílí slavili Vánoce a nyní již...

22. 5. 2017
V Akropolis modelkou i novinářem

Uherské Hradiště

V Akropolis modelkou i novinářem

Letní měsíce jsou pro rodiny dobou dovolených. Děti pak v období prázdnin mají jedinečnou příležitost zažít něco...

16. 5. 2017
Sebeláska je cesta, jak najít sám sebe...

Uherské Hradiště

Sebeláska je cesta, jak najít sám sebe...

V současnosti každý z nás řeší nějaké osobní problémy. Někdo se trápí uvnitř, jiný je nevraživý vůči...

10. 5. 2017
Cvičení pro každý den

Slovácko

Cvičení pro každý den

Jsme jediní živočichové, kteří se umí vědomě usmívat, tak proč toho nevyužít? I když vás sužuje smutek,...

6. 5. 2017
TOPlist