FacebookYoutubeInstagram

Rozhledny Bílých Karpat

Slovácko Čtení 1. 8. 2019
Rozhledny Bílých Karpat

Rozhledna u Korytné.

Foto: Jaromír Šallé
Inzerce

Bílé Karpaty

Rozmanitost a unikátnost Bílých Karpat spočívá v souznění člověka s přírodou. Je jen málo takových míst v České republice, kde tuto harmonii budete vnímat tak jako tady. Oblast se rozprostírá podél česko-slovenské hranice na ploše 747 km2. Nejvyšším vrcholem je Velká Javořina (970 m), nabízející úžasné výhledy od Alp až do Tater. Najdete tu unikátní přírodu, kde se zachovaly rozsáhlé orchidejové louky s ohroženými a chráněnými druhy. Po krásách Bílých Karpat vás kromě husté sítě značených turistických tras provede také 10 naučných stezek a chodníků.

Rozhledna Obecnice (Korytná)

Třináctimetrová dřevěná rozhledna Obecnice je součástí šesti rozhleden mikroregionu Východní Slovácko. Rozhledna je přístupná celoročně zdarma. Stojí u vrcholu kopce Obecnice. Poskytuje výhled na obce Korytná, Nivnice až k Uherskému Brodu.

Jak se k rozhledně dostat?

Auto můžete nechat u silnice směřující na Strání (autobusová zastávka Javořina - rozcestí), zde se silnice protíná s červenou turistickou trasou „Cesta hrdinů“. Odtud směřujete k rozcestníku Dubina, po necelých 300 m odbočíte doleva na louku. Poté pokračujete podél lesa asi 200 m.

Rozhledna U Křížku (Březová)

Rozhledna U Křížku je další rozhlednou mikroregionu Východní Slovácko, která byla postavena v roce 2011. Rozhledna je přístupná celoročně zdarma. Z rozhledny je půlkruhový výhled severovýchodním směrem na Mikulčin vrch, východním směrem na Velký Lopeník a jihozápadním směrem na Velkou Javořinu. Na jihovýchodě je možno vidět část Povážského Inovce na Slovensku.

Jak se k rozhledně dostat?

Od hlavní silnice ze Strání nebo z Nivnice na Březovou (autobusová zastávka Březová - rozcestí) vede cesta podél lesa - po 400 m zahnete doleva, kde je necelých 100 m dlouhá cesta k rozhledně.

Rozhledna Pod Vojanskú (Bystřice pod Lopeníkem)

Vyhlídková věž Pod Vojanskú v katastru Bystřice pod Lopeníkem byla postavena v roce 2011 spolu s dalšími pěti identickými rozhlednami mikroregionu Východní Slovácko. Třináctimetrová rozhledna je postavena ze smrkového dřeva a je přístupná celoročně zdarma. Výhled z rozhledny je na Bystřici pod Lopeníkem, Uherský Brod, Lopeník a hřeben Chřibů s hradem Buchlov.

Jak se k rozhledně dostat?

Z centra obce Bystřice pod Lopeníkem se dostanete k rozhledně po asfaltové cestě. Trasa z centra k rozhledně je dlouhá necelé 2 km.

Rozhledna Hraběcí (Vlčnov)

Rozhledna Hraběcí ve Vlčnově byla postavena v roce 2011 společně s dalšími pěti rozhlednami v mikroregionu Východní Slovácko. Rozhledna je přístupná po celý rok zdarma. Z třípodlažní rozhledny je výhled na Uherský Brod a Bílé Karpaty s Velkou Javořinou.

Jak se k rozhledně dostat?

Z parkoviště (GPS 49°1'2.316"N, 17°35'5.086"E) půjdete okolo vlčnovských búd necelý kilometr k rozhledně Hraběcí.

Rozhledna U Trojice (Nivnice)

Nivnická rozhledna U Trojice je také rozhlednou vybudovanou v roce 2011 v mikroregionu Východní Slovácko. Rozhledna se nachází na kopci Čupy, nedaleko kaple Nejsvětější Trojice a je zpřístupněna po celý rok. Z vyhlídkové plošiny uvidíte na Nivnici, Uherský Brod i nejvyšší vrchol Bílých Karpat Velkou Javořinu.

Jak se k rozhledně dostat?

Rozhledna U Trojice se nachází necelých 500 m nad Nivnicí a vede k ní polní cesta.

Naučná stezka Nivnická

Stezka začíná v Uherském Brodě a vede kolem bývalých mlýnů a říčky Nivničky. Trasa je dlouhá 9,8 km a seznámí vás s původním osídlením kraje, se způsobem života i s tím, jak vypadají místní kroje.

Rozhledna Králov (Bánov)

Uprostřed polí u Bánova je postavena další z rozhleden mikroregionu Východní Slovácko, která je přístupná celý rok zdarma. Rozhledna nabízí výhled na Bánov, Uherský Brod, Velkou Javořinu, Velký Lopeník, ale i na Vizovické vrchy.

Jak se k rozhledně dostat?
Z parkoviště u sportovní haly (GPS 48°59'26.480"N, 17°43'8.069"E) je to k rozhledně přes 4 km. Projdete obcí směrem k letišti Bánov, za kterým zahnete doprava a po 2 km přijdete k rozhledně Králov.

Rozhledna Velký Lopeník (Lopeník)

Rozhledna na Velkém Lopeníku je 22 m vysoká dřevěná stavba s kamennou základnou stojící na moravsko-slovenské hranici blízko obcí Lopeník, Březová a Nová Bošáca. Rozhledna je přístupná celoročně, přes sezónu je vstup na rozhlednu zpoplatněn. Vyhlídková plošina, která je ve výšce 19 m a na kterou je nutné vystoupat 101 schodů, vám nabídne pohled na krajinu Bílých Karpat, za dobrého počasí i daleké výhledy na Malou Fatru, Strážovské vrchy, Považský Inovec, Malé Karpaty, Pálavu, Chřiby, Hostýnské a Vizovické vrchy, Beskydy a za výjimečné dohlednosti i Jeseníky.

Jak se k rozhledně dostat?

Od parkoviště Lopeník (GPS 48°56'25.325"N, 17°46'45.018"E) vás k rozhledně dovede naučná stezka Lopeník. Trasa k rozhledně je dlouhá 4,5 km.

Naučná stezka Lopeník

Naučná stezka Lopeník je dlouhá 7,3 km. Na naučné stezce je rozmístěno 8 informačních panelů, které vás seznámí s přírodou Moravských Kopanic a jejich kulturními tradicemi. Stezka je vhodná jak pro pěší turistiku, tak i cykloturistiku.  

Rozhledna Na Skalce (Bojkovice)

Rozhledna Na Skalce, necelých 11 m vysoká, v nadmořské výšce 492 m vám nabídne výhled pouze na západní stranu, a to kvůli vysokému lesu, u kterého rozhledna stojí. Z vyhlídkové plošiny uvidíte na Bojkovice, Chřiby a Bílé Karpaty s Velkou Javořinou. Rozhledna je přístupná celoročně zdarma.

Jak se k rozhledně dostat?
K rozhledně vede z místní části Krhov města Bojkovice polní cesta, která je dlouhá necelé 2 km.

Autor: Region Slovácko

Vaše názory

Tichý zabiják. S hypertenzí se ale dá úspěšně bojovat

Uherské Hradiště

Tichý zabiják. S hypertenzí se ale dá úspěšně bojovat

Letní seriál DOBRÉHO DNE věnovaný neduhům souvisejícím s pokročilým věkem pokračuje dalším dílem. Ten je věnován hypertenzi...

30. 7. 2019
Připomeňme si, jak se žilo dříve

Slovácko

Připomeňme si, jak se žilo dříve

Region Slovácko zve všechny zájemce o lidovou architekturu a historii regionu na výstavu fotografií památkových domků, objektů...

25. 7. 2019
Zpěváčci hledali a nalézali cesty, jak se nechat unášet písní

Slovácko

Zpěváčci hledali a nalézali cesty, jak se nechat unášet písní

Úpadek zpěvnosti na Slovácku vzburcoval čtyři muzikanty, kteří se pustili do boje za záchranu písniček i dětského...

22. 7. 2019
NEDUHY STÁŘÍ - Když síly a lidé kolem odcházejí

Slovácko

NEDUHY STÁŘÍ - Když síly a lidé kolem odcházejí

Nabízíme vám další pokračování letního seriálu, zaměřeného na neduhy stáří. Ani tentokrát nebudou chybět názory odborníků Uherskohradišťské...

17. 7. 2019
TOPlist