Inzerce
FacebookYoutubeInstagram

Sbohem léto, vítej podzime!

Slovácko Čtení 5. 10. 2018
Sbohem léto, vítej podzime!
Foto: ilustrační foto

Pokud patříte mezi milovníky letního sluníčka, pláží a dovolené u moře a toho úmorného vedra, které se táhlo přes celé letní prázdniny, nejspíš teď neprožíváte zrovna skvělé a příjemné období. Ale my vám v následujících řádcích ukážeme, proč je podzim vlastně super a nejlepší roční období. Což je velmi důležité si stále připomínat.

Co vlastně znamená slovo podzim?

Je to třetí roční období, je to období, kdy se začíná ochlazovat, dny se krátí, noci jsou delší. Na podzim také více prší. Je to vlastně přechod mezi létem a zimou, a to je to, oč tu běží. Léto už je pryč, žádná vedra k padnutí, sice pro děti a studenty se nenese téměř celé toto roční období v duchu velkých letních prázdnin a pohody, ale na druhou stranu jsou tu přece prázdniny podzimní. Taky ještě není zima, tudíž nehrozí žádné předvánoční šílenství, města plná lidí a aut, nedá se zaparkovat a při řadě stojící u pokladny bychom si stihli vypít kafe nebo zhlédnout seriál.

Podzim je králem ročních období, svítí sice sluníčko, ale neleje z vás jako v letních měsících. Není ještě velká zima, nemusíme chodit v zimních bundách, stačí svetříky nebo mikiny, které nám od jara ležely ve skříni. A, ženy, ruku na srdce, pro ty z vás, které si holí nohy, má ochlazení další nespornou výhodu. A počasí nahrává do karet i sportovcům, například běžci a běžkyně mají v tomto období úplné žně. Není ani velká zima, že se kouří od pusy, a tak se nemusí příliš nabalovat, zároveň se mohou vydat běhat ve kteroukoliv denní dobu s tím, že jim nehrozí přehřátí organismu.

Skvělé je také to, že v případě deště a sychravého počasí, což je, přiznejme si, na podzim každou chvíli, si můžete zalézt pod deku, uvařit si horký čaj, dát si nějakou dobrotu, zapálit vonnou svíčku a podívat se na film či si přečíst knížku, která celé léto ležela na poličce, v tomto jsou podzimní dlouhé večery fajn.

Toto roční období je zkrátka nejlepší, za připomínku stojí také fakt, že už je po vinobraní, a tak nás na každém rohu zejména na Slovácku čeká plno tekutých pochutin a mnoho akcí je spojených právě s tímto lahodným mokem. Také se u nás nejčastěji konají hody, každý týden v jiné vesnici, takže nepřetržitá zábava každý víkend, kde víno i burčák tečou proudem.

Podzimní příroda

Příroda se zbavuje všech připomínek léta, padá nebo se trhá ovoce, listí je krásně zbarvené. Naopak se všechno připravuje k zimnímu spánku a odpočinku. Matička příroda však předtím vytváří kompenzaci ve formě krásných barvených scenérií, dechberoucí krajiny a úžasně zbarvené fascinující vrcholky listnatých lesů. Je ideální čas vyrazit na procházku a fotografové to mají téměř jako povinnost.

Ale abychom vás celou dobu nevodili za nos, je pravda, že podzim dokáže být někdy silně nepříjemný, bývá sychravo, přijdou plískanice a uplakané počasí, že se nám nechce ani vytáhnout nos z domu, avšak díky zmíněným maličkostem se snad dá přežít.

Výhody podzimu

•    Listí hraje všemi barvami

•    Ženy nemusí chodit odhalené, a pokud nerady ukazují nohy,

 tak konečně nosí kalhoty

•    Nejlepší čas na sportování

Číslo týdne -

89 - Bohužel nebo bohudík trvá podzim 89 dní.

Podzim mám nejraději
Podzim je jednoznačně moje nejoblíbenější roční období, i když se musím přiznat, že jsem asi jediný z mých přátel i rodiny. Ale mě na podzimu baví nejvíce to, že není ani velká zima ani velké horko, je mi tak akorát. Taky je určitě super, že se zatím mění čas na zimní, takže si můžu pospat o hodinu více. Dále máme u nás všichni na podzim narozeniny, říjen a listopad se většinou nese v duchu rodinných oslav a zábavy. Také je oslava halloweenu, dnu mrtvých, takže si s dětmi dlabeme dýně a zdobíme náš dům, soutěžíme, kdo má nejkrásnější dýni, chodíme pouštět draka a pak se zahřejeme horkým čajem, prostě je nám dobře. Také rádi chodíme do lesa a zkoumáme podzimní krajinu, za což jsem velmi rád, že děti nesedí jenom u počítače a nemají v ruce mobil. Společně si tak vytváříme vzpomínky.

Michal, 36

Autor: nik

Vaše názory

Senátor Valenta: Držím jim palce! Budou posilou pro město

Uherské Hradiště

Senátor Valenta: Držím jim palce! Budou posilou pro město

Slovácký senátor Ivo Valenta patří mezi nejvýraznější osobnosti nejen ve slovácké metropoli, ale také v celém regionu....

4. 10. 2018
Na podzim se nemusíte nudit!

Slovácko

Na podzim se nemusíte nudit!

Možná se obáváte toho, že až všechno na zahrádce sklidíte a posbíráte všechno ovoce a už na...

3. 10. 2018
Oslava kávy je tady, navštivte festival plný kofeinové radosti

Uherský Brod, Uherské Hradiště

Oslava kávy je tady, navštivte festival plný kofeinové radosti

Rekordní počet kaváren se letos přihlásil do akce Kávafest 2018. Návštěvníci díky tomu ochutnají více káv a...

1. 10. 2018
Nestíháte? Upravte svůj denní režim!

Slovácko

Nestíháte? Upravte svůj denní režim!

Jednou za čas to zažije jistě každý z nás. Nestíháme, všechno na nás padá a náš den...

28. 9. 2018
TOPlist