FacebookYoutubeInstagram

Sebeláska versus sobectví

Slovácko Čtení 29. 8. 2017
Sebeláska versus sobectví
Foto: ilustrační foto

Jaké jsou hranice?

Jestli jste někdy letěli letadlem, tak víte, že před letem probíhají poučení o bezpečnosti. A tam se praví, že kdyby se něco stalo, máte dát nejdřív kyslíkovou masku sobě a pak dítěti nebo ostatním, abyste mohli zachránit druhé. A tak je to i v životě. Často se v životě obětujeme pro druhé, plníme jejich očekávání, děláme všechno pro to, aby těm druhým bylo dobře. A pak se divíme, že nám ostatní nevrací to, co jsme jim dali. Zkrátka očekáváme, že se nám za to druzí odvděčí, stáváme se závislými na ostatních.
Jsme naučení rozdávat jen tu podmínečnou lásku, něco za něco.
Zachraň nejdřív sám sebe
Nejprve si uvědomme, kým chceme být, co nás bude dělat šťastnými, kdo jsme a kdo chceme být, a podle toho se začneme postupně chovat. 
Co to znamená? Je to nelehký úkol, který nás vystavuje situacím, kdy budeme říkat ne. Budeme se tím vymezením své sebehodnoty ohraničovat.
Tady pak vyplývá hodně otázek, kdy se ptáme a říkáme si, že takové chování je sobecké. Bezesporu hranice mezi sebeláskou a sobectvím je velmi tenká, stejně jako hranice mezi láskou a nenávistí.

Důležité je nejprve ctít své potřeby a dát druhým hranici.
Je důležité první mít rád/ráda sama sebe a pak můžeme rozdávat lásku druhým. Samozřejmě nesmí to být na úkor druhých. Je to cesta ke kvalitním a zdravým vztahům.
"Bojím se říkat ne. I když vím, že kvůli tomu budu muset jít někam, kam nechci. Budu dělat něco, na co nemám čas. Bojím se nesouhlasit a vyjádřit se. Potom se hodně často obětuji."
Tereza (25) je hodně nespokojená. Není se vůbec čemu divit. Má před sebou dlouhou cestu. Cestu učení s názvem - mít ráda sama sebe. A i pro ni je tu několik tipů, s kterými by to mohlo jít o trochu snadněji.
Jak se mít rád
• Napište si na papír vaše morální hodnoty a kdykoliv se podle nich zachováte, budete mít dobrý pocit a bude se zvyšovat vaše vlastní sebeúcta.
• Mějte vizi, sen nebo přání. Díky této vizi budete vědět, kdy říct ano či ne, a postupnými kroky se dostanete k cíli.
• Mějte smysl života. Sám Seneca řekl: „Je zhola zbytečné se ptát, má-li život smysl, či ne. Má takový smysl, jaký mu dáme.“ 
• Udělejte si čas sami pro sebe. 
ČÍSLO TÝDNE: 7

Pouze 7 % žen je pyšných na svůj věk. Mějme se rádi, jsme krásné v každém věku. Zdroj: novinky.cz
"Byla jsem starostlivá. Pořád jsem se starala o to, aby se ostatní v rodině cítili lépe. Všechny jejich potřeby a přání jsem se snažila naplnit. Vždy tak, aby byli všichni spokojení a nic jim nechybělo. Citíla jsem se hrozně. Hrozně v roli matky, partnerky a i ve svém zaměstnání. Teď vím proč. Nestačí jen rozdávát lásku ostatním. První musím mít ráda samu sebe, pak až můžu rozdávat lásku druhým. Postupnými malými krůčky jsem se dostávala dál a dál ke své větší spokojenosti. Začala jsem si sebe konečně vážit. Největší strach jsem ale měla z toho, že ostatní to nepochopí a odsoudí mě. Rodina mě podpořila a toho si nesmírně vážím." Kateřina, 49 let, invalidní důchod, Uherský Brod

Autor: mak

Vaše názory

Vzpomínky v obrazech

Slovácko

Vzpomínky v obrazech

Domluvit si dobrého fotografa na svatební focení není jediným klíčem k hezkým obrázkům a zajímavým momentkám. I...

27. 8. 2017
Letní recepty od Markéty

Slovácko

Letní recepty od Markéty

Lahodný likér Limoncello Ingredince 5 BIO citrónů 0,5 l 80-95% alkoholu 500 g cukru 2 dcl vody ...

25. 8. 2017
Přicházejí děti nejčastěji k úrazům v létě?

Slovácko

Přicházejí děti nejčastěji k úrazům v létě?

Prázdniny se nám pomalu chýlí ke konci a my doufáme, že vaše ratolesti si je užily bez...

24. 8. 2017
O blbosti a lenosti

Slovácko

O blbosti a lenosti

Mohli bychom se řídit starým příslovím. Říká se, že lenost je matka blbosti. A protože přísloví výchází...

22. 8. 2017
TOPlist