FacebookYoutubeInstagram

Sportem ku zdraví! Proč se touto frází řídit?

Slovácko Čtení 10. 7. 2018
Sportem ku zdraví! Proč se touto frází řídit?
Foto: nik

Vždyť ono je daleko jednodušší si doma lehnout na gauč, dát si pivo, připravit si nějaký dobrý popcorn a fandit fotbalu nebo sledovat nějaký skvělý seriál. Ano, i takto by se občas mělo odpočívat. Ale neměli bychom zapomínat na formu aktivního odpočinku, a to je sport. Jak Češi sportují a vážně jsme národ pupků? A proč bychom měli sportovat několikrát týdně?

S porovnáním s ostatními zeměmi na tom nejsme tak špatně. Jak nedávné průzkumy potvrdily, sportovat si jednou za čas vyrazí každý druhý Čech, i když v této fázi se neřadí do aktivního sportování.

Podle nedávných průzkumů tuzemští obyvatelé dávají přednost sportům, které je vyjdou levněji a za které tolik neutratí. Jsou ochotni investovat do výbavy, tedy například kolo, lyže, oblečení, turistické hole a podobně. Ale poté už nechtějí platit za abonentky, permanentky, vstupy do fitness center a jiné. Velmi oblíbeným sportem je v tomto měřítku cyklistika a kondiční běh. Není divu, vždyť běhat se dá prakticky kdykoliv a kdekoliv, stačí s sebou mít jen dobrou obuv a oblečení. Nic to nestojí a benefity, které takový pohyb přináší, vážně stojí za to.

Sportovat se vyplatí

Samozřejmě se tím nemyslí jednou za měsíc si vyrazit do posilovny a tam se zhuntovat do bezvědomí. Ale sportovat například třikrát týdně po půlhodinách, to už je jiná. Mnoho lidí sportuje, aby zhublo. Samozřejmě že se tělo sportem hezky vytvaruje a posílí, ale při  aerobním sportu náš organismus spotřebuje dvakrát více kyslíku. S větším množstvím kyslíku v těle souvisí vylučování enzymů, které zvýší náš pocit sytosti. To však znamená, že čím více kyslíku v sobě máme, tím dříve se cítíme nasycení, tím méně tedy sníme. Pravidelný pohyb také pomáhá uvolňovat stres, tlak, snižuje riziko srdečních onemocnění, zrychluje metabolismus a také si u něj pročistíme hlavu. Navíc se můžeme potkat s novými lidmi a seznámit se s nimi.

Zbraň proti obezitě

Bojem proti obezitě je samozřejmě i zdravá strava a pravidelnost v jídle. Ale lze se také účinně bránit pravidelným tréninkem, k čemuž přispívají české firmy, 70 % z nich totiž jako benefit nabízí sportovní aktivity. Lze jen těžko říct, zda je pro ně primárním důvodem, že obezita či nadváha trápí každého druhého Čecha. Obezita, i když stoupá s věkem, se nevyhýbá ani dětem, podle obezitologů za to můžou geny, dieta a hubnutí v těhotenství, ale také zvyky v rodině. Například teplé jídlo až na večeři může dítěti v tomto směru ublížit.

Mnohdy je velmi těžké najít ke sportu motivaci a „rozhýbat se“. Přece jenom jsou jednodušší způsoby, za které nám naše tělo poděkuje. Například místo autobusem nebo autem jít kousek pěšky. Nebo vyšlápnout párkrát za den schody a nepřivolávat si výtah. Zajít si na krátkou procházku k vodě. Nebo si zkusit zajet do práce na kole.  Pro horlivé nadšence i zde platí pravidlo, že méně je někdy více, a proto není nezbytné své tělo zatěžovat každý den dvouhodinovou aktivitou.

Číslo týdne 28 % - Tolik procent Čechů aktivně sportuje.
Nejoblíbenější sporty v Česku

•    Volejbal

•    Cyklistika

•    Badminton

•    Běh

•    Plavání

•    Fotbal

Sportuji, abych si mohla dopřávat
Naštěstí jsem od malička byla vedena rodiči i staršími sourozenci ke sportu, takže jsem u něj zůstala a jsem za to ráda, protože vidím, jak roste celosvětově obezita. Své děti bych také chtěla ke sportům vést, podle toho, který si samy vyberou. Já jsem začínala s gymnastikou, ale později mě kamarádka přemluvila na volejbal, takže jsem provozovala oba sporty a moc mě to bavilo. Až do té doby, než jsem si zlomila malíček, poté to moc nešlo, takže jsem chodila rekreačně plavat a běhat. Sport ve mně ale zůstal. Dodnes sportuji, abych si pak mohla dopřát, na co mám chuť, jelikož jsem velký labužník a milovník sladkého. Také je to nepopsatelný zážitek, když se z vás po půl hodině vyhrnou všechny endorfiny. To je to, co mě vždycky nakopne a na co se těším, i když se mi třeba ten den nechce. Teď v posledním roce jsem dala přednost józe, a tak několikrát týdně chodím do studia a moc mě to chytlo, rozhodně bych ji doporučila.

Denisa, 32

Autor: nik

Vaše názory

Ze života leváka

Slovácko

Ze života leváka

Většina lidí si myslí, že, v tomto ohledu na světě existují jen dva typy lidí. Ti, co...

6. 7. 2018
Leváci versus praváci

Slovácko

Leváci versus praváci

Také jsem jedním z nich. Člověk, kterému se často smějí, že je levý jako šavle, že patří...

4. 7. 2018
Jak vyčistit nerez?

Slovácko

Jak vyčistit nerez?

Také si při každém čištění nerezových spotřebičů a doplňků lámete hlavu, jak je vyleštit, a vzdáváte boj...

2. 7. 2018
Nemůžete spát kvůli úplňku? Zdaleka nejste sami!

Slovácko

Nemůžete spát kvůli úplňku? Zdaleka nejste sami!

Proč vlastně nemůžeme spát, když se nachází měsíc v úplňku, a proč je spojen s vlkodlaky a...

25. 6. 2018
TOPlist