FacebookYoutubeInstagram

Strach ze stárnutí

Slovácko Čtení 22. 5. 2017
Strach ze stárnutí
Foto: ilustrační foto

Šedý vlas nevěstí konec života

Čas chvátá jako splašený… Jedni bědují nad skutečností, že ještě před chvílí slavili Vánoce a nyní již počítají druhý květnový týden. Někteří však řeší závažnější problém, a to, že jim není o deset let míň. Spousta lidí pociťuje, že jakmile se věk přehoupne přes pětadvacítku, čas zařadí vyšší rychlostní stupeň a spolu se všemi okolnostmi na zemi uhání kupředu.

Bohužel, ať už je s tímto faktem člověk smířen, či nikoli, zestárnou všichni. Lidé mají většinou největší strach ze samoty, že jim dojdou síly, opustí je krása a také z toho, že nežili svůj dosavadní život tak, jak by si představovali. Člověk se ale nesmí soustředit na to, že jeho vlak staví ve stanici „smrt“, protože s takovým psychickým tlakem by si další etapy života ani neužil. Dostatek aktivit, koníčků zajistí jedinci fyzickou kondici, trénink mozkové aktivity a zároveň zájem o okolní svět. Stáří v sobě nese neocenitelnou životní zkušenost, čím starší osobnost, tím větší bohatství osobního příběhu, z nějž by si každý mladý jedinec mohl odnést nejedno ponaučení či radu.

Strašák stáří a ženy

Jedna z nejtěžších chvílí v životě ženy - přiznat si, že stárne. Mezi první okamžiky zjištění, že její tělo stárne, patří zejména ty, co se týkají vzhledu - první šedivé vlasy, povislá kůže, svěšená ňadra, vrásky i nezájem mužů. To, co pomůže překonat tuto krizi, nejsou tuny krémů obsahujících zlato, ani plastiky a botox, ale obyčejné smíření se s přicházejícími změnami. Žena není stará podle věku, ale podle toho, jak si umí užívat život… Obecně ženy po třicítce nerady mluví o svém věku. Každý rok navíc je zabolí na srdci, ale i na sebevědomí. Všechna břemena se dají nějak unést, záleží ale na tom, jak se k nim přistupuje.

Může za to jednak tlak společnosti, který preferuje zejména krásu a mládí. Televize i internet, jako nejrozšířenější média, nabízí hlavně atraktivní, oku lahodící lidi. Není divu, že spousta těch, kteří se nepodobají ikonám, má psychické problémy. A tak je to i se stárnoucími… mají pocit, že je společnost kvůli věku a změnám s ním spojenými ignoruje nebo je již zařadila „k odpadu“. Dalším problémem je, že starší ženy hůře hledají práci a stejně tak partnera. A ty, které partnera mají, se obávají, že je opustí kvůli mladší.

Buďte mladé i po čtyřicítce

I v období mezi atraktivní kočkou a milou babičkou, která se stará o vnoučata, můžete zažít etapu, kdy se budete cítit dobře a společností neodvrhována. Pokud vám vadí šedivé vlasy, přebarvěte je. Dívejte se na sebe do zrcadla a začněte mít na sobě ráda každou vrásku. Usmívejte se, protože úsměv je jediné, co vám čas nevezme až do konce života. Stesk po bývalém vzhledu a trápení spojené s narůstajícím věkem vám akorát ublíží na duši. Ani mladá žena nezapůsobí dobře na okolí utrápeným, naštvaným dojmem. Když budete v pohodě, nad věcí, příjemná a sympatická, naroste vám zpátky sebevědomí a i ti chlapi se začnou opět otáčet za vaší sukní. Bojujte proti strachu!

Být stále mlád!

Mládí a krása jsou pro někoho tak důležité parametry, že se z touhy po nich stává posedlým, až nemocným. Tato choroba nové doby se nazývá agerexie. Připomíná vám anorexii? Má s ní totiž hodně společného, zatímco u anorexie jde o přehnanou touhu být štíhlý, za agerexií se skrývá nebezpečná dychtivost po mladém vzhledu. Tito jedinci vidí své malé jemné vrásky jako obludné rýhy velkých rozměrů, jež hyzdí jejich tvář. Jakýkoliv projev stárnutí je katastrofou, se kterou se musí urychleně zatočit. Stalo se běžností, že si dvacetileté slečny nechávají aplikovat botox, podstupují plastiky nebo jiné přípravky na vyplnění a vypnutí kůže.

Také muži bojují se stárnutím. Chtějí se podobat ikonám v lifestylových časopisech, modelům na plakátech i v reklamách. Ženou se za světovým trendem vyrýsovaných svalů, aniž by si všimli, že se u nich projevil syndrom athletica nervosa. Ne vždy to jde rychle a podle představ, a tak se někteří muži dopují anaboliky a zavírají se na dlouhé hodiny v posilovnách. To se časem projeví na jejich zdraví - trpí klouby, kůže a můžou nastat problémy s potencí. Aby byl mužův vzhled dokonalejší, je ochotný zaplatit si transplantaci vlasů, odtučnění, redukci prsů i plastické operace a zkrášlující zákroky.

Trojici nemocí uzavírá dysmorfofobie, která je v současnosti přiřazována k hypochondrii. Jedná se o strach z vlastní ošklivosti, i když ostatní nic nepozorují. Projevuje se častým sezením u zrcadla, kdy se dotyčný kontroluje, neustále nachází podněty k maskování a líčení. V pokročilém stadiu postižený na sobě nachází vady, s nimiž navštěvuje různé doktory a dožaduje se vyléčení.

Jedná se o vážné psychické problémy, které potřebují řešení odborníků. I když nemusíte trpět žádnou z výše popsaných poruch, přehnaná snaha jít proti přírodě vám jenom uškodí. Mladistvého a krásnější vzhledu dosáhnete zdravým životním stylem a aktivním pohybem.

Pro mladistvou duši i tělo

Umíchejte si doma elixír mládí. Základem jsou čtyři složky: Motivace, která je solí elixíru mládí. Bez motivace málokdy dosáhnete těch nejlepších účinků a cílů. Ať už jsou vaše ambice jakékoliv, nadopujte se nutnou dávkou motivace, která bude hnacím motorem. Další důležitou složkou je pohoda. Dopřejte si klid, dělejte věci, které máte rád, které vás baví a naplňují, tak abyste byli vnitřně spokojení. Např. udělejte si doma čajový dýchánek, čtěte knihy, poslouchejte hudbu, malujte, zpívejte aj. Za třetí dbejte na aktivitu. Pohybem se hodíte do formy, vyčistíte si z hlavy chmury a černé myšlenky, a navíc na čerstvém vzduchu okysličíte mozek. Také si dopřejte sex - v jakémkoliv věku! Poslední ingrediencí elixíru je životospráva. I mládí prochází žaludkem, čím více se budete cpát nezdravými jídly, tím horší dopad to bude mít na váš organismus.

Autor: pec

Vaše názory

V Akropolis modelkou i novinářem

Uherské Hradiště

V Akropolis modelkou i novinářem

Letní měsíce jsou pro rodiny dobou dovolených. Děti pak v období prázdnin mají jedinečnou příležitost zažít něco...

16. 5. 2017
Sebeláska je cesta, jak najít sám sebe...

Uherské Hradiště

Sebeláska je cesta, jak najít sám sebe...

V současnosti každý z nás řeší nějaké osobní problémy. Někdo se trápí uvnitř, jiný je nevraživý vůči...

10. 5. 2017
Cvičení pro každý den

Slovácko

Cvičení pro každý den

Jsme jediní živočichové, kteří se umí vědomě usmívat, tak proč toho nevyužít? I když vás sužuje smutek,...

6. 5. 2017
Naordinujte si „hihňání“

Slovácko

Naordinujte si „hihňání“

Co si představíte, když se řekne smích? Vybaví se vám úsměv, člověk, který se „řehtá“, pozitivně laděný...

4. 5. 2017
TOPlist