Inzerce
FacebookYoutubeInstagram

Strach ze života aneb jak zvládat lehkost bytí

Slovácko Čtení 5. 8. 2017
Strach ze života aneb jak zvládat lehkost bytí
Foto: ilustrační foto

Není nikdo, koho by nepotkala úzkost nebo strach, protože pro tělo je tento pocit velmi přirozený, ač dost dobře víme, že to není příjemná záležitost. Objeví se vždy, když to nejméně čekáme. Otázkou je, jestli nám jakýkoliv strach má zabránit v něčem, co vede k naší radosti nebo v tom, co je třeba udělat a v čem se posunout dál?

Je to, co zažíváme, opravdový, skutečný strach?

Když se zkusíme zamyslet, tak o skutečný, základní strach, patrně nejde. Ten skutečný strach můžeme srovnat se strachem o život, kdy například lidé za války opravdu trpí a bojují o svůj život, o to, jestli přežijí, vrátí se jim děti, partner, partnerka domů. Paní Jana (85) vzpomíná na druhou světovou válku: „Nedokážete si představit, co jsem každý den, každou minutu zažívala, když jsem nevěděla, jestli manžel dorazí za války domů, nebo ne. Měla jsem pocit, že to nezvládnu a že mě čeká jenom prázdno.“ I takto popisují lidé strach, který zažívali. To byl ten základní strach, který v kontextu dnešní doby nezažíváme. Samozřejmě že žijeme v nejistotách, mnohdy nevíme, co nás čeká a co nastane. Ale je to ten opravdový strach?

Tenká hranice mezi strachem a pohodlností

Nehovoříme spíše o pohodlnosti, lenosti a neochotě ke změně? Samozřejmě že když nás čeká nějaká změna, tak záleží na tom, jestli na ni přistoupíme a jak se k ní postavíme, a také přemýšlíme, jestli bude přínosem. Ale není to běžná životní překážka k tomu, abychom pokračovali dále a měli se lépe? Není to posun, který musí udělat každý, aby se dále zlepšoval, rostl, posouval? Abychom něčeho takového dosáhli, musíme vstoupit do této diskomfortní zóny a začít jednat. My bychom nejraději chtěli všechno a hned a také bychom rádi věděli, co se stane přesně zítra v tuto hodinu, nebo za rok. Ještě kdyby nám ke všem těm jistotám dal někdo razítko. A po tom všem bychom už do té změny šli. A jak říká titulek, nebavíme se ve většině těchto případech o strachu o život, ale spíše máme strach ze života samotného.

•    Hledejme kolem sebe osoby, vztahy, kde si upřímnost můžeme dovolit. Kde můžeme fungovat naplno a kde se nebudeme paralyzovat tím, že nemůžeme realizovat své já.

•    Mějme odvahu žít naplno. Je to těžký úkol. Ale stojí za to.

•    Realizujme naplno sebe sama.

•    Nebojme se si přát a chtít naplno. Protože, když to tak nebude, nedosáhneme toho, po čem toužíme.

•    Zkusme začít postupně, po malých krůčcích. Zvyšovat své nároky. Není to nic špatného, jsme to přece my. A žijeme pouze jednou.

•    Jděme do toho naplno.

Žijme naplno

Pokud máme nějakou vizi, přání, sny a něco si moc přejeme, chceme to, toužíme po tom. Možná ale máme strach z plného žití a autenticity. Takový ten strach z toho, kdyby se to náhodou všechno povedlo. Strach z toho mít odvážné sny, udělat, co je třeba, mluvit pravdu, žít pravdu, jít do vztahu naplno, milovat naplno. To všechno třeba i s tím rizikem, že nám bude ublíženo. Co kdyby to náhodou všechno vyšlo a vyplnilo se? Petra (33) „Bojím se jít do nových vztahů, protože jsem byla už tolikrát zraněná, že minulost nedokážu odbourat. Mám strach.“ Je důležité žít v pravdě a žít naplno, a to i tam, kde to občas zabolí, zaskřípe. A když to pak náhodou nevyjde, je to pak důvod k tomu jít do něčeho znovu už jen tak napůl, jenom tak, aby se neřeklo, raději aby to nezabolelo, aby se mi náhodou něco nestalo a neuškodilo mi to? Ne, když budeme povolovat, snižovat nároky, měnit své postoje, nepojedeme zkrátka "na plné koule", tak to nebudeme my. Nebudeme-li pravdiví, autentičtí, sví, dostáváme se pak do stavu, kdy hrajeme cizí role a hry. A už ani ten výsledek nemůže být v souladu s námi, s naším já.

Autor: mak

Vaše názory

Kouzlo zimy

Slovácko

Kouzlo zimy

Jednou z nevšedních variant je zimní svatba. Nese v sobě spoustu romantiky, kouzelnou atmosféru a vůni Vánoc,...

3. 8. 2017
Jak budeme nakupovat v budoucnosti?

Slovácko

Jak budeme nakupovat v budoucnosti?

Známe to asi každý. Jdeme do obchodu, nakupujeme ovoce a zeleninu a hned máme několik sáčků. Nakupujeme...

2. 8. 2017
Úroky u hypoték stoupají, kam až to půjde?

Slovácko

Úroky u hypoték stoupají, kam až to půjde?

Ve znamení změn byl minulý rok pro běžného spotřebitele, a to zejména kvůli změnám pravidel při poskytnutí...

31. 7. 2017
Pryč s nudou o prázkách!

Slovácko

Pryč s nudou o "prázkách"!

Prázdninový vlak už jede plnou parou vpřed a zanedlouho bude v polovině své cesty. Přestože se děti...

30. 7. 2017
TOPlist