FacebookYoutubeInstagram

Stres je sviňa. Ale ne každý!

Slovácko Čtení 22. 11. 2017
Stres je sviňa. Ale ne každý!
Foto: ilustrační foto

Příroda, jako důmyslná čarodějka nás vybavila mechanismy, které jsou nepřekonatelné a jedinečné. Mezi ně mimo jiné patří i stresová reakce. Proč v těle prožíváme stres a k čemu byl vyvinut? Úplně původně byl vyvinut, aby nás chránil. Kdysi dávno stresová reakce fungovala velmi jednoduše, pravěký člověk se dostal do ohrožení třeba před mamutem a tělo začalo spouštět stresovou reakci. Člověk začal bojovat anebo utíkat. V této chvíli tělo potřebuje obrovské množství energie, aby tento výkon zvládlo.

Vyplavuje se adrenalin a kortizol a tělo je schopno zvládnout to, co by za normálního režimu nezvládlo. V dnešní době nebojujeme s mamuty nebo šavlozubými tygry, ale tato akutní stresová reakce se také spouští. Například ve chvílích, kdy podáváme velké výkony: před závodem, vystoupením nebo dalšími extrémními výkony. Tento stres je prospěšný a pomáhá nám k tomu, abychom byli efektivní a zvládli věci, u nichž máme pocit, že je standardně nezvládneme. Poté je dobré si odpočinout, dobít si baterky.

Stres pronásledovatel

Vedle stresu akutního ale také existuje stres chronický nebo dlouhodobý a to je ten náš zabiják, který škodí. Protože tento stres není akutní, ale je dlouhodobý, dá se říct, že si ho v tom našem těle doslova pěstujeme. My ho dokonce bereme tak, že do našeho života patří a že ty tlaky, které zažíváme, jsou normální, ale ono to normální není. Říká se, že odbourat následky stresu trvá až dvakrát tak dlouhou dobu, než jakou jsme byli stresu vystavováni. Co to znamená být v dlouhodobém stresu a co vyvolává mírné napětí? Zkuste se zamyslet a odpovědi budou možná velmi podobné s lidmi ve vašem okolí. Ať je to práce, která vás nebaví, nefunkční vztah, v kterém přetrváváte, neustálý pocit, že nestíháte. A mnoho dalších. Tyto starosti způsobují časem velké problémy, které se promítají i do zdravotních potíží, což v dnešní době bylo prokázáno jako fakt. "Pocit, který mě dennodenně pronásledoval. Pocit, že nic nestíhám. Ten pocit jsem si nedokázala zakázat. Postupem přicházely úzkosti s každodenním nástupem do práce. Největším vysvobozením pro mě bylo si přiznat, že mám problém a že to dál tak nepůjde. Nebylo to jednoduché, dala jsem v práci výpověď. Spadl mi obrovský kámen ze srdce. I když to bylo velmi těžké rozhodnutí, nelituji," svěruje se 34letá Radka.

Jak se zbavit stresu?

- udělejte si čas sami na sebe a pro sebe, běžte do přírody, zajděte si na masáž, ale sami

- mluvte, to, co vás tíží a trápí, řekněte nahlas, promluvte si o tom

- rozdělte si povinnosti, spousta z nás tahá všechno na vlastních bedrech, rozdělte si domácí úkoly, uleví se vám

- dejte děti na hlídání a udělejte si vlastní program, jednou za čas se vám odlehčí

- nezvdávejte se svých koníčků, a to za žádnou cenu, aspoň v lehčí míře je udržujte stále, posilují vás a vy se odreagujete a načerpáte síly

- nemějte pocit, že vše, co chcete zvládnout, musí být dokonalé, ono totiž nemusí...

ČÍSLO TÝDNE

33

Tolik procent Čechů udává, že se trápí pravidelným, dlouhotrvajícím stresem.

Pořád jsem doufala, že to bude dobré

"S bývalým manželem máme dvě děti, které tento rok začaly chodit na střední školu. Dlouho jsem bojovala s tím, jestli se rozvést, anebo žít tak dále. Mlátilo se ve mně několik pocitů, kdy selžu jako matka, která udělá ten krok a nechá rozpadnout celou rodinu. Na druhou stranu, děti jsou velmi chytré a cítí to, co se v rodině děje a že asi nebude všechno úplně v pořádku. I přesto jsem byla pod tlakem několik let. Ten tlak stále stoupal a já jsem věděla, že musím zasáhnout. Do teď sama nejsem stoprocentně přesvědčená o tom, že jsem udělala správně, ale mé děti jsou mi zpětnou vazbou, že to chyba asi nebyla. Naopak začínám pociťovat, že se dostáváme na správnou cestu, a že když vztah nefunguje, nemá dále cenu ho zas a znovu oživovat."

Hanka (45 let), Uherský Brod

Autor: mak

Vaše názory

Detoxikace organismu -  Byznys, anebo nám prospívá?

Slovácko

Detoxikace organismu - Byznys, anebo nám prospívá?

Je pravdou, že v této době více než obvykle slyšíme, že detoxikace nebo očista je velmi důležitá...

20. 11. 2017
Patenty s povidly a mákem

Slovácko

Patenty s povidly a mákem

Ingredience 800 g den předem uvařených a oloupaných brambor 300 g hladké mouky 2 vejce ...

19. 11. 2017
Podzimní výživná polévka

Slovácko

Podzimní výživná polévka

Ingredience 1 menší cibule 1 lžíce oleje 4 lžíce ovesných vloček 1 mrkev kousek celeru a kadeřávku ...

18. 11. 2017
Zodpovědně k životnímu prostředí? Odpovědnost každého z nás

Slovácko

Zodpovědně k životnímu prostředí? Odpovědnost každého z nás

Lidé, kteří vědí a jsou zodpovědní k životnímu prostředí, ve kterém žijí, záměrně do práce jezdí na...

16. 11. 2017
TOPlist