FacebookYoutubeInstagram

Stůjte nohama na zemi

Slovácko Čtení 27. 12. 2013
Stůjte nohama na zemi

O vánočních půjčkách a následných dluzích jsme se bavili několikrát, ale lidé jsou prostě nepoučitelní. Mnozí z nich považují život na dluh za normální. Zvykli si, že v supermarketech je speciální stolek, kde lze vyřídit spotřebitelský úvěr, a je to možné i v menších obchodech. Inzeráty typu: Půjčím komukoliv - důchodcům i maminkám na mateřské, jsou potom cestou do pekel.    

Vánoce vyvolávají touhu po penězích

I když se nacházíme ve finanční tísni, Vánoce jsou spouštěcím motorem touhy po penězích. Každý chce svým blízkým udělat radost pěkným dárkem, obdarovat své nejbližší. V mnoha případech zavládne přílišná velkorysost nebo snaha blýsknout se drahým dárkem, který dalece přesahuje momentální finanční možnosti. A i když to v ten daný okamžik může vypadat jako velmi dobrý nápad, následné problémy se splácením za to nestojí.  

Po Novém roce rychle přijde vystřízlivění, tzv. novoroční úvěrová kocovina, protože většina úvěrů na Vánoce se začíná splácet až s novým rokem nebo dokonce s tříměsíčním odkladem, někdy v únoru, březnu. V okamžiku, kdy vám přijde první předpis splátky, duch Vánoc už dávno vyprchal a radost z darovaného dárku už opadla. Mnohdy se dárek, který zaplatíte i s velkým úrokem, válí někde v koutě a vůbec se ani nepoužívá. Teprve tehdy na člověka dopadnou pochybnosti, že to zase až tak dobrý nápad nebyl. A to, že se nerozumně zadlužil, odstartuje další sled událostí, které potom nekončí dobře. A právě z takových unáhlených půjček je kolotoč starostí. Klín dluhů se vytlouká jiným klínem (další půjčkou) a následují exekuce. Zbytečné, ne?

Takovým okamžikům lze předejít střízlivým rozumem. Snažte se stát nohama na zemi a nestavět vzdušné zámky z něčeho, na co nemáte. Vánoce přece nejsou jen o hromadách materiálních dárků, ale o tom, abyste byli se svými nejbližšími a prožili chvíle pohody.

P.S. Pořád se mluví o tom, že mezi lidmi ubývá peněz. Žijeme od výplaty k výplatě a mnozí se pohybují na hranici chudoby. Když se však v supermarketech rozhlédnete kolem sebe, nákupní koše přetékají zbožím. Čím to je, že dříve na víkendový nákup stačila síťovka a dnes nestačí plné kufry aut? Zkuste se zamyslet nad tím, jestli nenakupujete zbytečnosti, které pak končí v popelnicích?

Autor: iva

Vaše názory

Vánoce s dětmi po rozvodu

Slovácko

Vánoce s dětmi po rozvodu

Vánoční svátky jsou spojené s rodinným kruhem, láskou a pospolitostí. Všichni jsme tak nějak naměkko, snažíme se...

25. 12. 2013
Pomáhat nemusíte jen lidem

Zlínský kraj

Pomáhat nemusíte jen lidem

Po světě pobíhá spousta opuštěných zvířat, která někdo odhodil na ulici, přivázal ke stromu v lese nebo...

25. 12. 2013
Udělejte dobrý skutek

Slovácko

Udělejte dobrý skutek

Vánoce v lidech probouzí chuť dělat dobré skutky a pomáhat druhým. Přinášíme tedy několik možností, kde můžete...

25. 12. 2013
Co dělat o Vánocích s dětmi?

Slovácko

Co dělat o Vánocích s dětmi?

Děti mají až do pondělka vánoční prázdniny. Nemusíte celou dobu sedět u televize, společný čas můžete strávit...

24. 12. 2013
TOPlist