FacebookYoutubeInstagram

Umíme pomáhat? Podejme ruce Lukáškovi!

Mařatice Čtení 4. 6. 2017
Umíme pomáhat? Podejme ruce Lukáškovi!

Lukášek Ondrušek z  Mařatic se narodil jako zdravé dítko, dobře prospíval a nebýval nemocný. Rád pobýval mezi kamarády, chodil do Hradišťánku a užíval si bezstarostného dětství. Letos v únoru se ale všechno změnilo. Ještě jako pětiletému předškolákovi mu byla diagnostikovaná ALL - akutní lymfoblastická leukémie, která jemu i jeho rodině ze dne na den obrátila život naruby…

O jarních prázdninách se Lukáškovi začala zvětšovat uzlinka na krku, méně jedl a byl občas unavený. Tehdy si rodiče říkali, že mu zřejmě začíná chřipka nebo nějaké nachlazení. Lékařka mu odebrala krev a ještě tentýž den volala, že odběr nedopadl dobře. Museli ihned na onkologické oddělení Dětské nemocnice v Brně pro podezření na leukémii. Po odběru kostní dřeně a tkáňového moku se bohužel její diagnóza potvrdila a ještě týž den byla zahájena chemoterapie jak do žil, tak do míšního kanálu.

„Byl to šok! Plakala jsem a pořád dokola si kladla otázku, proč zrovna náš Lukášek! Nedokázala jsem pochopit, že právě on může být tak vážně nemocný - z ničeho nic,“ říká maminka.  

Lukášek tráví hodně času v nemocnici. Je buď hospitalizovaný, nebo na chemoterapie dojíždí do Brna. Část chemoterapií už má za sebou, tu nejhorší ale ještě musí podstoupit. V důsledku chemoterapie přišel o vlásky, už ho stačily potrápit několikadenní neutuchající bolesti břicha, upadl do kómatu, když jeho tělíčko nezvládalo nápor léčby, musel přetrpět vytržení 13 zubů, aby tělo nebylo vystaveno možné infekci, užívá léky na podporu trávení slinivky, na vysoký krevní tlak a na epilepsii, a dokonce i přechodně přestal samostatně chodit. Maminka Jana se rozhodla o jejich peripetie podělit i s ostatními. Na Facebooku založila stránku Podané ruce Lukáškovi jak pro své přátele a rodinu, tak i pro neznámé lidi, kteří se potýkají v rodině s onemocněním akutní lymfoblastickou leukémií nebo je jen zajímá průběh Lukáškovy léčby.

„Celá rodina si procházíme nejtěžším obdobím života. Ale velká podpora lidí okolo a jejich snaha nám pomoci mně dodává energii všechno to zvládnout. Navíc Lukášek je velmi statečný a vše trpělivě snáší,“ říká maminka Jana. Ta se roky věnuje cvičení dětí s rodiči např. v mařatické knihovně, plave s miminky v hradišťském aquaparku, učí maminky masážím miminek a po mateřské dovolené se na podzim vrátila na několik měsíců do práce v Uherskohradišťské nemocnici. Bohužel po zjištění leukémie byla nucená zůstat s Lukáškem doma, být mu na blízku a podporovat ho. Ačkoliv tatínek pracuje jako řezník, musí se starat také o tříletou dceru Barunku, když je maminka s Lukáškem v Brně. Náklady na potřeby a péči o Lukáška se za této situace stávají pro rodinu velkou zátěží. Musí mít po dobu léčby nízkobakteriální stravu, doma musí být skoro sterilní prostředí, protože Lukáškova imunita je téměř nulová a každé nachlazení či infekce ho může doslova ohrozit na životě.

Velkou podporu našla rodina u nadace Korunka Luhačovice v čele s Veronikou Záhorskou. Ta uspořádala na pomoc Lukáškovi veřejnou sbírku Podané ruce Lukáškovi. Účet je zřízen u Fio banky pod číslem 2101222509/2010. První částka 18 889 Kč byla vybrána na Charitativní módní přehlídce, která se uskutečnila v sobotu 27. května 2017 v DK Elektra v Luhačovicích.  

Rodina všem moc děkuje za podporu a pomoc!

Autor: Lenka Durďáková

Vaše názory

Nevědomé ubližování

Slovácko

Nevědomé ubližování

Ženy berou svoji roli "maminky" s různou mírou zodpovědnosti. Samozřejmě všechny matky by měly ke svým dětem...

2. 6. 2017
I mámy dělají chyby

Slovácko

I mámy dělají chyby

Mít titul "maminka" je obrovská zodpovědnost. Která žena by nechtěla být dokonalou, milující matkou, jež svému dítěti...

30. 5. 2017
Rodina jako centrum lásky

Slovácko

Rodina jako centrum lásky

Minulý týden oslavila rodina svůj mezinárodní den. Co jste pro své blízké udělali v poslední době? Řekli...

25. 5. 2017
Strach ze stárnutí

Slovácko

Strach ze stárnutí

Čas chvátá jako splašený… Jedni bědují nad skutečností, že ještě před chvílí slavili Vánoce a nyní již...

22. 5. 2017
TOPlist