Inzerce
FacebookYoutubeInstagram

Úpal a úžeh! Jak se jich vyvarovat?

Slovácko Čtení 3. 8. 2018
Úpal a úžeh! Jak se jich vyvarovat?

Pitný režim hlídejte už od mala!

Foto: nik

Vysoké teploty, horké, parné dny, dusno a dehydratace. To všechno může způsobit úpal nebo úžeh. Jak se jim účinně bránit, jak jim předcházet a jaké jsou jejich příčiny?

Úpal

Začněme s úpalem, což je vlastně přehřátí organismu, které hrozí při dlouhodobém pobytu na sluníčku. Často je však tento pobyt spojený s nedostatkem tekutin. Jelikož se nám nevytváří pot a naše tělo se tak neochlazuje, dochází k poruše termoregulace našeho organismu a k jeho přehřátí a selhávání některých funkcí. Ve výjimečných případech může dojít i k otoku na mozku nebo srdečnímu infarktu. Vyšší riziko hrozí dětem, nemocným, starým a obézním lidem.

Prevence je i v tomto případě velmi důležitá. Úpalu lze předcházet tak, že budeme doplňovat tekutiny a stáhneme se do stínu, popřípadě si budeme hlavu chránit pokrývkou a také zmírníme nebo úplně vyloučíme fyzickou aktivitu.

Úpal se většinou projevuje vysokou teplotou, malátností, zvracením, postižený může mít i křeče. Zásady první pomoci jsou tekutiny, které pravidelně podáváme, následně nemocného transportujeme do stínu či místnosti a snižujeme tělesnou teplotu chladnými zábaly a obklady.

Úžeh

Často si ho lidé zaměňují s úpalem nebo o něm nemají ani páru. Je ale velmi nepříjemný, ba co víc nebezpečný. Je sice pravda, že někdy se označuje jako tzv. sluneční úpal, nejde však o totožný problém.

Úžeh je vlastně přehřátí mozku, způsobeným slunečními paprsky a zářením. Úžeh má podobné projevy jako úpal, s tím rozdílem, že můžou přijít, a většinou i přijdou, až s několikahodinovým zpožděním, většinou v noci. Dostavuje se tak běžně závrať, zvracení, bolest hlavy vyvolaná otokem na mozku, dezorientace, malátnost, slabost, vše obvykle zhoršuje spálená kůže. Tento stav se však může rychle zhoršovat až do ztráty vědomí nebo šoku.

I zde je velmi nutnou prevencí pokrývka hlavy, dostatek tekutin, nevystavovat se přímému slunečnímu záření a mazat se ochrannými přípravky a krémy.

Člověka trpícího úžehem odneste na stinné místo, přidávejte chladné obklady a zábaly, po doušcích opatrně podávejte vodu, popřípadě iontové nápoje nebo limonády s dostatkem energie, a tím pádem i kalorií. Můžete podávat i tišící pilulky proti bolesti a spálenou kůži ošetřete krémy s panthenolem.

Úpal ani úžeh nepodceňujte, jsou totiž velmi, až životu nebezpečné. Může dojít k selhání životních funkcí nebo stavu bezvědomí.

Snad po těchto informacích budete úpalu a úžehu předcházet a obejdou vás tak velkým obloukem!

Správný pitný režim!

•    závisí na našem výkonu, váze, věku, pohlaví atd.

•   při zvýšené aktivitě bychom měli vypít o 100 až 200 ml více vody

•   bez vody vydrží organismus velmi krátce

• zabrání přehřátí
•  hydratuje

Autor: nik

Vaše názory

Jak se správně opalovat?

Slovácko

Jak se správně opalovat?

Pokud patříte mezi milovníky slunečních hřejivých paprsků a rádi ležíte na dece s účelem co nejvíce jich...

1. 8. 2018
Pár tipů, jak zvládnout horka!

Slovácko

Pár tipů, jak zvládnout horka!

Slovácko zažívá poslední dny extrémní horka, teploty sahají až ke 30 stupňům Celsia. Je to sice oproti...

30. 7. 2018
Zaručeně už v kavárně poznáte správnou kávu!

Slovácko

Zaručeně už v kavárně poznáte správnou kávu!

Stále častěji se o ní a jejích účincích vedou debaty. Zatímco 76 % Čechů si bez této...

28. 7. 2018
Na co lze používat mléko?

Slovácko

Na co lze používat mléko?

Jistě všichni víme, že mléko je plné vitaminů, proteinů a minerálů, obsahuje vápník, který je potřebný pro...

26. 7. 2018
TOPlist