FacebookYoutubeInstagram

Už je tady zase! Svátek zamilovaných!

Slovácko Čtení 14. 2. 2019
Už je tady zase! Svátek zamilovaných!

Jeden Čech ze tří slaví Valentýna.

Foto: ilustrační foto

Rok se s rokem sešel a opět se všichni zamilovaní můžou těšit na svůj svátek, který každoročně připadá na 14. února. Slaví ho však opravdu všichni?

Často se setkávám s názorem, že svatého Valentýna páry neslaví, protože je to trapný americký svátek. Sama nejsem zastáncem tohoto svátku a neslavím ho, když si chci dát dárek nebo strávit pěkný večer, nepotřebuji k tomu přece jeden den v roce... Je to stejné jako se silvestrem nebo Novým rokem, také ho přece nepotřebujeme k tomu, abychom si dávali předsevzetí. To si přece můžeme dávat celý rok. Ovšem každý ať si slaví, jak chce, a pár fakt spojených s tímto svátek za připomenutí stojí.

Původ v Itálii

Velmi zajímavé je, že k nám se sice svátek svatého Valentýna dostal ze Spojených států, ovšem kořeny má v Itálii. Proto i toto jméno je právě v této slunné zemi velmi oblíbené a populární. Valentýn je jménem plným lásky, také zdraví a síly. Tato charakteristika je vlastní i muži jménem Valentýn nebo Valentin. U nás je třicet devět nositelů tohoto jména, ale na druhé straně jméno Valentin, tedy obdobu českého jména Valentýn, nosí přes čtyři stovky českých mužů. Mužské křestní jméno Valentýn má však latinský původ. Jeho základem je latinské slovo „valens”, což v překladu znamená zdravý nebo silný. Vyvinulo se z původního latinského jména Valentinus.

Původ tohoto svátku nás zavádí do starého Říma a je památkou na upáleného mnicha Valentina. Právě tento mnich ve 3. století tajně, proti zákazu císaře, oddával páry. Ovšem v současnosti je tento den poměrně komerční záležitostí, proto je i mnohem méně oblíbený. Řetězce chrlí akce plné květin, pamlsků, šperků a srdíček. To pak člověk neví, kam se podívat, nebo spíše kam se před tímto šílenstvím schovat.

Filmové tipy

Pokud jste ovšem zastánci tohoto svátku a každoročně se na něj těšíte, podle průzkumů totiž slaví svátek zamilovaných každý třetí, tak oceníte tipy na romantický večer či dárek. Klasické tipy jako romantická večeře či kino, nebo kytice růží jsou už otřepané. Pokud si však chcete užít večer o samotě ve dvou s dobrým filmem, můžete se mrknout na zamilované trháky, takovou ubrečenou klasikou je Hříšný tanec, Pomáda či Flashdance. Velmi oslnivý snímek je také Jeden den.

Nezapomínejme ani na slaďáky, které jistě neurazí, mezi ně naprosto jasně patří Láska nebeská, Pretty Women či Titanik. Z české klasiky je vhodnou volbou film Ženy v běhu nebo Léto s gentlemanem. Ovšem abyste oba snímky mohli zhlédnout, musíte se vypravit do kina. Ženy v běhu již asi dva týdny běží, ale Léto s gentlemanem startuje v kinech právě na svátek Valentýna. I když se jedná o romantickou komedii, která je zasazená do letního období, nechybí příběh o lásce.

Udělejte si tedy se svou polovičkou krásný večer kdykoliv, s tím nemusíte čekat na Valentýna.

Číslo týdne
3 - Přes tři sta dětí se narodilo přesně devět měsíců po Valentýnovi.

Nejčastější valentýnské dárky
•    Nejvíce se nakupují květiny

•    Druhé v žebříčku jsou parfémy a šperky

•    Dále čokolády či sladkosti

•    Snubní prsten

•    Romantická večeře

K Valentýnu mě přemluvil manžel
Dříve jsem neměla potřebu řešit nebo slavit Valentýna, vždycky mi to přišlo jako trapný svátek. Ostatně totéž si o něm myslím doteď, jen s tím rozdílem, že ho s manželem slavíme. Vlastně to on mě k němu přemluvil. Vždycky si dáme nějakou maličkost, zajdeme na večeři nebo jedeme na masáže či do wellness, ovšem je pravda, že v tento den je všude plno lidí a zamilovaných. Osobně si však myslím, že pokud se dva mají rádi, tak si přece lásku můžou vyznávat jiný den než na Valentýna. Znám však mnoho párů, kteří se na Valentýna zasnoubily, jedni se dokonce vzali, někteří počali dítě. Nemyslím si však, že jde o něco kouzelného. Nejkrásnější Valentýn pro mě poslední dobou znamená být doma, pustit si hezký film, dát si dobrou večeři a skleničku vína. Kdybych měla doporučit dárek pro muže, tak asi nějaký dobrý alkohol nebo uvařit dobrou večeři, to na chlapy platí. Pro ženy je to asi těžší, ale květina či něco dobrého na zub, to si myslím, že je výhra.

Lucie, 29

Autor: nik

Vaše názory

Valentýnské muffiny

Slovácko

Valentýnské muffiny

Suroviny: 300 g mouky• 1 hrnek mléka •...

13. 2. 2019
Srdíčkové tousty

Slovácko

Srdíčkové tousty

Suroviny: 1 plátek světlého toustového chleba 1 vejce ...

13. 2. 2019
Proč jíst banány? Jejich účinky vás překvapí!

Slovácko

Proč jíst banány? Jejich účinky vás překvapí!

Pokud nepatříte k milovníkům tohoto ovoce, tak byste mu měli dát ještě jednu šanci. Je totiž plné...

11. 2. 2019
Dnes je Světový den boje proti rakovině!

Slovácko

Dnes je Světový den boje proti rakovině!

Jaký je cíl tohoto dne a proč si jej připomínáme? Dočtete se i to, jak tato zákeřná...

4. 2. 2019
TOPlist