FacebookYoutubeInstagram

V Portugalsku si Hradišťánek „štrngl "na zdraví" Modrým Portugalem

Uherské Hradiště Čtení 30. 8. 2019
V Portugalsku si Hradišťánek „štrngl na zdraví Modrým Portugalem
Inzerce

Soubor přijel nadšený z prostředí, přátelství i mezilidských vztahů

Už od pradávna platí, že zahraniční zájezd nejlépe stmelí souborovou partu. Proto byl Hradišťánek potěšen, když dostal pozvánku na festival Rancho Folclórico e Etnográfico de S. Miguel v portugalském Anreade. „Teprve 10 dnů před odjezdem jsme měli od pořadatelů všechny náležitosti, což pro mě bylo stresující. Ale až tam jsem pochopila, že Portugalci všechno řeší v pohodě a klidu, vše mají promyšleno a zařízeno bez zbytečných emocí,“ směje se Marcela Hastíková, vedoucí, která se svými svěřenci a CM Oskoruša vyjela na 10 dnů. „Věděla jsem, že Anreade je v oblasti povodí řeky Douro, kde jsou vinice a vyrábí se zde portské víno, na což jsem se i z profesního pohledu velmi těšila. Skutečnost však předčila mé představy,“ přiznává Marcela Hastíková. Portugalcům přivezli na ochutnávku náš Modrý Portugal.

„Festival byl spíše o portugalské komunitě, obohacený jedním zahraničním souborem. Tentokrát si vybrali nás. My jsme nasávali soudržnost jejich skupiny složené od dětí přes mladé lidi až po staré kmety. Udržují velmi semknutý, takřka rodinný vztah a vzájemnou úctu. Bylo moc krásné a poučné je sledovat a brát si z jejich komunity příklad,“  vypráví vedoucí.  

Doslova pohádková krajina všechny překvapila svojí malebností, vysokými kopci osázenými vinohrady a údolím řeky Douro, kterou trumfla snad jen úžasná pohostinnost a okamžité souznění s hostiteli, kteří pro Hradišťánek připravili výlety do okolních měst a jejich památek. Uzounké silnice ve vysokých kopcích sice naháněly hrůzu, ale noční obloha posetá hvězdami, jež se spojily se světýlky domů v kopcovité krajině v jedno nebe, byla nezapomenutelným zážitkem, umocněným ubytováním ve velkém kamenném domě uprostřed vinice a se starodávným nábytkem. Jak jinak. Dokonalá romantika. Nic se nezamykalo, nic se neztratilo! Stále se zpívalo a smálo. „Završením našeho zájezdu v Portugalsku, po rozloučení se s domácím souborem a našimi novými přáteli, byla návštěva města Porta, kde na nás dýchla historie. Tu dotvářely starodávné tramvaje, pouliční kejklíři, vinotéky, turistický ruch a opět bezmezné zážitky z pohledů z veliké výšky na celé město,“ popisuje za nadšený Hradišťánek Marcela Hastíková.

Autor: iva

Vaše názory

Hradišťánek na festivalu Licidersko srce v Srbsku

Slovácko

Hradišťánek na festivalu Licidersko srce v Srbsku

Folklorní soubor Hradišťánek, skupinka Čtverka pod vedením Jitky Čerstvé a Gabriely Častulíkové, se zúčastnil 11. ročníku mezinárodního...

28. 8. 2019
NEDUHY STÁŘÍ - Rakovina prsu nebo prostaty

Slovácko

NEDUHY STÁŘÍ - Rakovina prsu nebo prostaty

Rakovina neboli nádorové onemocnění je skupina chorob, kterých se řada lidí obává. A někteří se s ní...

26. 8. 2019
NEDUHY STÁŘÍ - Onemocnění a úrazy pohybového aparátu

NEDUHY STÁŘÍ - Onemocnění a úrazy pohybového aparátu

Pohyb je důležitý v každé etapě našeho života, tedy samozřejmě i ve stáří. A právě problematice onemocnění...

22. 8. 2019
Rozhledny Chřibů

Slovácko

Rozhledny Chřibů

Chřiby Horské pásmo Chřiby zabírá plošně nevelkou oblast střední Moravy a odděluje severní rovinatou Hanou od jižních...

18. 8. 2019
TOPlist