FacebookYoutubeInstagram

Vánoce s dětmi po rozvodu

Slovácko Čtení 25. 12. 2013
Vánoce s dětmi po rozvodu

Vánoční svátky jsou spojené s rodinným kruhem, láskou a pospolitostí. Všichni jsme tak nějak naměkko, snažíme se na sebe být hodní a pocit, že někam patříme, že nás má někdo rád, nás naplňuje štěstím. To však neplatí pro každého. Mnozí lidé si sváteční pohody bohužel moc neužívají a Vánoce jsou pro ně velkým strašákem.

K těm nejsmutnějším patří vdovy, vdovci, opuštění partneři, osamělí lidé a hlavně opuštěné matky s dětmi. Nemohou být šťastní, i když se všichni kolem nich radují. Mnohým ženám se život zhroutil jako domeček z karet. Jak dětem vysvětlit, že tatínek si Vánoce užívá s jinou? Že o ně přestal mít zájem? A když už zájem nevyprchal, jak to na Štědrý den vymyslet, aby byly obě strany spokojené a nikdo o samotě netruchlil? A pokud už o samotě přece jen musí být, jak to přežít s co nejmenší psychickou újmou?

První Vánoce po rozvodu, po úmrtí rodičů či bez dětí, které se osamostatnily, jsou nepochybně smutné. Můžete je brát jako tragédii a můžete se hroutit. Ale vězte, že nakonec se stejně budete muset sami sesbírat. Lepší je tedy zkusit vymyslet nové tradice, nové zvyky pro budoucnost...

Vánoce s ním zamávaly

V rozvedených rodinách jsou Vánoce komplikované. Pokud jsou to však vaše první svátky po rozvodu, je to ještě horší. "Nedokáži si představit, že budu sedět doma v obýváku, koukat na rozsvícený stromeček a představovat si, jak se asi mají kluci u táty a jeho nové ženy," honí se v hlavách mnoha žen, které souhlasily se střídáním dětí na Štědrý den. Je to prostě těžké.

Ale ani rozvedení chlapi to nemají jednoduché. Z rodinné zkušenosti vím, jak to bývá těžké. "Nikdy ti na Štědrý den syna nedám," řekla vztekle manželka bratrance, který po třech letech z nefunkčního vztahu vycouval. A slovo drží už sedmý rok. Nekompromisně. První Vánoce pro něj byly příšerné. Smutek se snažil zahnat prací, ale na Štědrý den zůstal sám. Nepřijmul pozvání k rodičům a když jsme jej přijeli v podvečer překvapit, byl v hrozném psychickém stavu. Vánoce a smutek po synkovi s ním prostě zamávaly... a to je tvrdý chlap.

Co potom opuštěné matky, které musí neustále odpovídat na otázky: A přijde tatínek? Vrátí se?   

Kde stráví svátky děti?  

Co v případě, kdy se máma s tátou nedávno rozvedli a děti mají své "doma" u obou? Pak nezbývá než si rozumně promluvit a najít nejlepší nesobecké řešení pro všechny. Nejčastější a svým způsobem nejspravedlivější bývá dohoda bývalých partnerů ve smyslu střídání - jeden rok budou děti na Štědrý den u mámy a na silvestra u táty. Další rok zase obráceně.

Pokud je jeden z partnerů sám a vládnou mezi nimi přátelské vztahy, mohou nejkrásnější den v roce strávit společně.

Je-li však mezi bývalými partnery ještě hodně nezahojených ran, nemá to smysl. Hádat se pak u stromečku je naprostá katastrofa pro dušičky dětí. To musíte opravdu dobře zvážit, jestli společně strávený čas unesete - zvlášť, když vás manžel nedávno opustil s dvacetiletou sekretářkou. Nebo když se s ním handrkujete o majetek a každou korunu výživného.

Děti do toho netahejte

Nejhorší asi je, když se rodiče dětí ptají, s kým by raději trávily Vánoce, jestli s mámou, nebo tátou. V lepším případě je uvedete do rozpaků, v horším rozpláčete. Dítě tu přece není od toho, abychom na ně převalovali vlastní problémy, ale spíše bychom je měli chránit.

Proto, když společná štědrovečerní večeře není myslitelná, zvolte předem dohodnutý scénář. Např. Štědrý den u mámy, den poté u táty. Pokud jsou tedy oba bývalí partneři a jejich rodiny schopni se na něčem společně dohodnout a rozhodnutí respektovat. Jedině tak mohou dětem poskytnout pocit bezpečí. A ten je pro ně důležitější než místo, kde budou rozbalovat dárky. I malé děti jsou totiž chytřejší, než si myslíme. Proto když spolu nevycházíte dobře, nesnažte se jim lhát a hrát divadlo na šťastnou rodinu. U dětí, které jsou po rozpadu rodiny střídavě u jednoho a druhého z rodičů, jde přece uspořádat druhé Vánoce kdykoli jindy.

Nejste však sami....

V největších chvílích opuštěnosti vám může pomoci, že v tom nejste sami. Přijměte tedy pozvání od kamarádů, příbuzných a neseďte u stromečku sami v potocích slz. Přestaňte se litovat či sebeobviňovat, odtrhněte se od modelů šťastných rodin, které se na vás sypou ze stránek časopisů i televize. Média často přehánějí a vystavují na odiv obrázky perfektních rodin či zamilovaných párů, které vyzařují neotřesitelnou jistotu, že budou šťastní až na věky. I když jsou tyto fotografie umělé a komerčně účelové, velmi negativně působí na ty, jejichž životní situace je poněkud odlišná. A těch je rozhodně většina!

Takže rada pro vás: Nedělejte si nic z bulvárních médií - to, co vám předhazují, by pro vás nemělo být měřítkem. Myslete na to, že mnoho lidí je na tom třeba ještě hůř než vy.

Těšte se z přítomnosti

Nejspíš budete mít nutkání se od druhých ještě více izolovat. Budete se vyhýbat rodinným oslavám a v osamění pak budete ještě více nostalgičtí.

Myslete však jen na přítomnost! Těšte se z toho, že nemusíte jít do práce, že máte najednou spoustu volného času, který můžete využít jen pro sebe.

Rada pro vás: Těšte se z každého dne a užijte si ho plnými doušky. Pusťte se do věcí, na které nemáte čas, zajděte si zaplavat, zabruslit, do kina, divadla nebo na svařené víno s přáteli. A když bude nejhůře, najděte nějaký last minute zájezd a odjeďte úplně pryč. Myslete také na to, že při těchto příležitostech můžete potkat novou spřízněnou duši. Uvidíte, že přeladíte na lepší notu. Minulost totiž stejně nezměníte, nemá smysl se užírat a trápit.

Těšte se z maličkostí

Vstaňte s dobrou náladou a nadšením, že začíná nový den. Začněte myslet pozitivně.

Rada pro vás: Radost z každého dne je ode dneška vaším hlavním mottem. A to nejen o vánočních svátcích.

Pomozte těm, kteří to potřebují

Pomoc druhým vás odpoutá od vlastních starostí. Navíc vás naplní příjemným pocitem seberealizace, vaše existence bude mít opět smysl. Pokud máte možnost účastnit se nějaké dobrovolné akce, určitě to nezmeškejte. Odplatou vám budou rozzářené oči bezmocných dětí nebo starých lidí.

Autor: iva

Vaše názory

Pomáhat nemusíte jen lidem

Zlínský kraj

Pomáhat nemusíte jen lidem

Po světě pobíhá spousta opuštěných zvířat, která někdo odhodil na ulici, přivázal ke stromu v lese nebo...

25. 12. 2013
Udělejte dobrý skutek

Slovácko

Udělejte dobrý skutek

Vánoce v lidech probouzí chuť dělat dobré skutky a pomáhat druhým. Přinášíme tedy několik možností, kde můžete...

25. 12. 2013
Co dělat o Vánocích s dětmi?

Slovácko

Co dělat o Vánocích s dětmi?

Děti mají až do pondělka vánoční prázdniny. Nemusíte celou dobu sedět u televize, společný čas můžete strávit...

24. 12. 2013
Chutě a vůně staré kuchyně

Slovácko

Chutě a vůně staré kuchyně

Štědrý den býval dnem postním. Přísný půst končil až po vyjití první štědrovečerní hvězdy. Dospělí obvykle nejedli...

24. 12. 2013
TOPlist