FacebookYoutubeInstagram

Víme, za co vám seberou řidičák!

Slovácko Čtení 10. 8. 2018
Víme, za co vám seberou řidičák!
Foto: ilustrační foto

Nejvíce bodů ztratíte za alkohol

Je mnoho způsobů a cest, jak se stanete z řidiče neřidičem a chodcem. Buďto vám můžou postupně zmizet všechny body, nebo vám řidičský průkaz seberou hned na místě! Jak se takové situaci vyhnout? Řekneme vám o přestupcích, o kterých ani možná nevíte.

Klidně se může stát, že máte polovinu z dvanácti bodů, ale domů vám přijde žádost k odevzdání řidičského průkazu, to se pak nestačí divit ani vaše babička. Často si říkáte: Za co? Vždyť jsem zase nejel tak rychle. Pravděpodobně jste se dopustili jednoho nebo více z dvaceti případů, kdy se odebírají na českých silnicích body podle zákona o silničním provozu. Loni se takto připravil o řidičák každý dvanáctý řidič. Stopku vybodováním dostalo téměř čtyřicet tisíc Čechů.

Plná čára sice není zeď, ale...

Zákaz řízení na místě můžete dostat za alkohol, pauzu od volantu si budete muset dát na rok či dokonce dva. Stejně za odmítnutí testu na drogy, alkohol nebo za zavinění nehody. Tím však souhrn přestupků zdaleka nekončí. Je daleko obsáhlejší a zahrnuje i přestupky, které by vás nenapadly a které jsou mnohdy hodně podceňované. Za předjíždění na plné čáře bez svislé cedule, která upozorňuje na zákaz předjíždění, dostanete pokutu maximálně 2 500 Kč. Avšak když tato cedule bije do očí, může vás vaše nepozornost připravit o sedm bodů a až deset tisíc korun a řidičský průkaz.

Co dělat, až přijde výzva

Mnoho lidí je překvapeno nebo dokonce šokováno, když jim přijde výzva. Šok z odebrání řidičského průkazu střídá panika a zmatek, protože na odevzdání je stanoveno pouhých pět dní. V dopisu není navíc označeno, kde se má řidičský průkaz odevzdat. Výzva by se však neměla podceňovat a řidičák by se měl opravdu odevzdat. Pokud tak neučiníte, následuje vysoká pokuta. Pokud totiž sice neřídíte, ale ani průkaz neodevzdáte, škodíte si tím ještě více než „jenom“ pokutou, je vám také odebrána možnost na zkrácení doby trestu. Ke znovuzískání řidičského průkazu pak následují rozdílné cesty. Pokud jste neseděli za volantem více než tři roky, musíte se bezpodmínečně vrátit do autoškoly, tak to nařizuje zákon. Pokud vám byl odebrán řidičský průkaz z důvodu zdravotního, stačí pak jenom jeho pominutí.

V případě, že jste neřídili auto dvanáct měsíců, musíte si uhradit lékařské vyšetření a u zákazu nad půl roku musíte projít testem periferního vnímání a mnohým dalším u dopravního psychologa.

A rady na závěr? Celkem jednoduché, jezděte tak, abyste výše zmíněné nemuseli absolvovat. Pokud se však i tak "podaří", pak mějte trpělivost, ta je v takových situacích a problémech základem. Pamatujte, že vybodovat se můžete i v cizině, nebo stejně tak cizinci v tuzemsku. Také je důležité mít na paměti, že přijdete o řidičák, pokud například budete couvat na dálnici, nebo pokud dvakrát za rok neumožníte přejít chodci na přechodu.

Kolik bodů vás bude stát:

2 - rychlost v obci vyšší o méně než 20 km/h

2 - rychlost v obci vyšší o více než 5 km/h

3 - rychlost v obci vyšší o více než 30 km/h

7 - alkohol

5 - nezastavení na červenou

Číslo týdne!
7
Téměř tolik milionů je řidičských průkazů v ČR.

Řidičák mi byl kvůli věku odebrán!
"Před pětašedesátými narozeninami jsem musel nakráčet k přezkoušení lékařské způsobilosti. Avšak můj lékař shledal problém. Mizerně totiž vidím na dálku a mám špatný sluch, nedoslýchám na pravé ucho. Ještě mě přezkoumala odborná komise, musel jsem dokázat, zda jsem schopen auto řídit. Brzo jsem to však vzdal, i když jsem se cítil špatně a k ničemu, že už nemůžu vyzvednout svá vnoučata, nebo je vzít k rybníku či na zmrzku autem. Teď raději vytáhnu kolo nebo jdu pěšky, vím totiž, že by mohl být malér, a tomu bych chtěl předejít. Je pravda, že u lidí v mém věku se dá najít kompromis, který mi byl nabídnut a který snad využiju. Je to omezení, že nesmím jezdit na dálnici a můžu jezdit jen po jedné trase v okolí mého bydliště do určitého počtu kilometrů. Tak uvidíme!"

Antonín, 67

Autor: nik

Vaše názory

Řidiči, dávejte pozor na zvěř!

Slovácko

Řidiči, dávejte pozor na zvěř!

Pokud jezdíte rádi do lesa, nebo po polních cestách, může se vám stát nemilé překvapení, kdy vám...

8. 8. 2018
Jak zpracovat rajčata?

Slovácko

Jak zpracovat rajčata?

Týká se i vás velká úroda tohoto červeného pokladu? Máte ho plné misky a nevíte, co s...

6. 8. 2018
Úpal a úžeh! Jak se jich vyvarovat?

Slovácko

Úpal a úžeh! Jak se jich vyvarovat?

Vysoké teploty, horké, parné dny, dusno a dehydratace. To všechno může způsobit úpal nebo úžeh. Jak se...

3. 8. 2018
Jak se správně opalovat?

Slovácko

Jak se správně opalovat?

Pokud patříte mezi milovníky slunečních hřejivých paprsků a rádi ležíte na dece s účelem co nejvíce jich...

1. 8. 2018
TOPlist