FacebookYoutubeInstagram

Vše záleží na přístupu rodičů

Slovácko Čtení 28. 1. 2014
Vše záleží na přístupu rodičů

Jak se postavit ke špatným známkám dítěte?

O zrušení pololetního vysvědčení na základních školách se v odborných kruzích hovoří už několik let. Loni se učitelé obrátili na ministerstvo školství s návrhem na zrušení. To vzbudilo vášnivé debaty a polemiku učitelů, rodičů i odborníků. Jedni říkají, že vysvědčení na konci ledna nic nepřináší a vede jen k tomu, že se žáci hned po Vánocích stresují samými písemkami a zkoušením. Ostře brojí proti tomu, aby se z žáků stávali místo sběratelů vědomostí sběratelé známek.

Oponenti však poukazují na dlouholeté zkušenosti s dětmi, které se učí jen tehdy, když jim hrozí propadnutí. Bez pololetního vysvědčení si nedovedou představit výuku. Na druhém stupni je velký problém s přípravou do vyučování. Pro mnoho rodičů je známka na úředním papíře hnacím motorem, jak své dítě přinutit, aby se alespoň na krátkou chvíli snažilo.

Překvapení se nekoná

Každý pečlivý a dobrý rodič se přirozeně zajímá o to, jak jde jeho vlastnímu dítěti škola. To ovšem neznamená, že hra na dobrého rodiče začíná těsně před vysvědčením.

Pokud jeho výsledky sledujete průběžně, nemůže vás vysvědčení příliš překvapit ani zaskočit.

Místo facky domluva

Pokud vaše dítě přinese mizerné známky, nevybuchněte hned, ale s dítětem si sedněte k rozumné dohodě. Frustrovat, ponižovat či nahánět hrůzu už tak vystrašenému dítěti by mělo být naprosté tabu. Zapřemýšlejte také nad tím, co jste pro jeho prospěch udělali vy. Místo nadávání si společně sedněte, proberte, kde se stala chyba, co dítě podcenilo a v čem by potřebovalo pomoc. Pokud by společné doučování nebylo ve vašich silách, můžete zařídit soukromé hodiny. Máte ještě nejméně čtyři měsíce na to, aby se výsledky zlepšily.

Pokud má však vaše dítě učení tzv. „na háku,“ musíte přistoupit k důslednějším metodám. Nezapomeňte však na to, že odměna či trest jsou pouze jednou z částí správné výchovy a dohledu, nikoli tím jediným nástrojem rodiče.

Zapůsobte na svědomí

Mnohem účinnější variantou je zapůsobení na psychiku dítěte motivačně. Na konci roku je bude čekat nějaká rozumná odměna. Také promluva do duše či omezení jeho oblíbených aktivit, které od nynějška budou pouze za odměnu, mohou dobře posloužit. Nastavte pravidla, kdy a jak se bude dítě učit. V té době nedovolte dětem ani televizi, počítač nebo jiné aktivity, bude to čas vyhrazený jen a jen na školu.

Osvědčená metoda

V mnohých rodinách je už několik generací zakořeněn starý a klasický způsob cukru a biče - oblíbená metoda výchovy a nasměrování dítka tam, kam rodič uzná za vhodné. Jsi hodný? Budeš odměněn. Děláš-li něco špatně, budeš po zásluze potrestán. Řada rodičů tento postoj zastává i co se týče vzdělávání svých ratolestí. Přinese-li dobré známky, čeká jej slíbená odměna. Není-li ohodnocení podle představ, přijde na řadu nějaký postih.

Proti tomuto modelu nelze v podstatě nic namítat, pokud jste si jistí, že situaci zvládáte. Hranice mezi vhodným motivováním a kontraproduktivním frustrováním je totiž velmi tenká. Proto je na vašem zvážení, jestli je tato metoda vhodná právě pro vaše dítě. Nejste si jistí? Pochybnosti může rozptýlit či potvrdit, a následně poradit odborník v rodičovské poradně.

Pozor na přehnané nároky

Máte-li pocit, že se vaše dítě snaží, ale lepší známky prostě nedokáže získat, je jakékoli trestání nesmyslné, jakkoli se vám jeho vysvědčení nemusí líbit. Pokud naopak vnímáte situaci tak, že váš potomek není hloupý, jen na to kašle, je třeba přitvrdit v motivaci slíbenou odměnou či hrozícím trestem.

Rada na závěr

Sdružení Linka bezpečí (SLB) upozorňuje, že obavy z reakcí rodičů na vysvědčení představují pro děti větší stres než vysvědčení samotné.

Nikdy nevyslovujte větu „S takovým vysvědčením se domů nevracej“ nebo „Nechoď mi na oči“. Dítě by to mohlo vaše slova vzít doslova. Nikdy nevíte, co se hříšníkům ze strachu honí v hlavách. Jistě jste slyšeli o případech, kdy si dítě vzalo kvůli neúspěchu ve škole život. A to přece nechcete!

Autor: IVA PAŠKOVÁ

Vaše názory

Montessori můžu jen závidět

Slovácko

Montessori můžu jen závidět

Déjà vu… - dalo by se říct při mém návratu na základní školu, kde jsem strávila půlku...

21. 1. 2014
Ženskost podtrhne plesovou sezonu

Slovácko

Ženskost podtrhne plesovou sezonu

V letošním roce si plesovou sezonu užijí jak milovnice romantiky, tak sportovně založené dámy. Poletí romantická krajka...

14. 1. 2014
Teplo domova ničím nenahradíš

Slovácko

Teplo domova ničím nenahradíš

Krátké zimní dny nejsou zrovna v oblibě. Ale i ony mohou mít své kouzlo. Rodina má na...

10. 1. 2014
Jsou novoroční předsevzetí pořád v kurzu?

Slovácko

Jsou novoroční předsevzetí pořád v kurzu?

I když se od novoročních předsevzetí ustupuje, pořád je mezi námi mnoho lidí, kteří si je rok...

8. 1. 2014
TOPlist