FacebookYoutubeInstagram

Všechno, co jste nevěděli o svatbách a svatebním dnu!

Slovácko Čtení 27. 4. 2018
Všechno, co jste nevěděli o svatbách a svatebním dnu!

V minulém roce se vzalo nejvíc párů za posledních osm let.

Foto: ilustrační foto

I když se to pravděpodobně nezdá, tak i svatby mají svá pravidla a řády. Žádní novomanželé ani svatebčané totiž na sebe nechtějí přivolat smůlu nebo neštěstí tím, že na svatební hostině nebo u obřadu samotného něco pokazí. Dřív se říkalo svatba v máji, do roka máry. Podle čeho však tato pověra vznikla a jaké další omyly, pověry, ale i tradice, které se při svatbách dodržují, nám naši předci v tomto ohledu zanechali?

Spousta pověr

Svatební den je prošpikován různými pověrami. Tou nejznámější asi je, že svatba by neměla být v měsíci květnu. Nic moc s tím nezmůže ani hořekování nevěst, že květen je měsíc lásky a že je to nejkrásnější období, i co se týče počasí, není ani moc horko jako v letních měsících, ani zima. Nemusíme však chodit daleko a zjistíme, že někteří si s tímto rčením hlavu příliš nelámou. A to nejenom u nás, ale například i královský pár princ Harry s americkou herečkou Meghan Markle, kteří budou v letošním květnu oddáni. Některým z nás však stále vrtá hlavu, proč byla svatba v máji prakticky zakázaná. Důvod byl až nečekaně prostý. Pokud totiž žena otěhotněla v tomto měsíci, tak v létě mohla o své dítě přijít v důsledku těžkých prací na poli při žních a podobně. Pokud toto období přečkala, porod poté přišel v zimních měsících, což také nebyla žádná sláva. Samozřejmě jsou páry, které se braly v květnu a manželství jim nevydrželo, ale stejně tak je spousta párů, kterým manželství nevydrželo přesto, že měly svatbu v jiném měsíci. Zkrátka není jistotou, že manželství vydrží, když se vyhneme pověrám. Stejně tak by se neměly při jednom obřadu brát dva páry, tedy neměla by být pořádána svatba dvojitá. Jedno z manželství prý v takovém případě totiž nevydrží.

Tradice na každém kroku

I tady opět platí rčení jiný kraj, jiný mrav. Zatímco například v anglicky mluvících zemí nenajdete falešnou nevěstu a rozbíjení talířků, na druhou stranu i v Americe by měla mít nevěsta na sobě něco starého, modrého, půjčeného a darovaného. U nás se většinou modrá barva spláchne svatebním podvazkem, v poslední době si ale čím dál více nevěst oblíbilo i kytici v modré barvě nebo drobný šperk. Ovšem ten je často i splněním "povinnosti" mít na sobě něco půjčeného. Nejtěžší částí je většinou sehnat něco starého.

Tím však sled tradic zdaleka nekončí. Na každém kroku je jich na svatbě spousta, přičemž tak ani zdaleka nevypadají. Například špalír, který je tvořen novomanželům podél uličky při východu z kostela symbolizuje vyprovázení na společnou cestu životem. Ve filmech se často manželé rovnou po obřadu rozjedou na své líbánky. Házení rýže nebo rozbíjení talířků, tedy střepy, mají přinést do manželství štěstí.

Až se však někdy vypravíte na svatbu, měli byste odsunout stranou všechny diety a rozhodně neodmítejte kousek svatebního dortu. Pokud ho odmítnete, můžete přinést do manželství smůlu. Hlavní je však svatbu si užít, být v pohodě a umět dělat i při svatebních přípravách kompromisy!

Číslo týdne

51 - Tolik tisíc manželství bylo uzavřeno minulý rok.

Když má tehdy nezadaná sestra chytila kytici, do roka svatbu opravdu pořádala

„Jako každý chlap jsem moc svatební den neřešil, sice jsem se na něj vážně těšil, ale do příprav jsem se moc nehrnul, těch se ujala má budoucí žena. Podle ní muselo být všechno do puntíku připravené. Svatba se konala v září 2013 a společně jsme ji připravovali rok dopředu. Samozřejmě jsem nevěstu nemohl vidět ve svatebních šatech dřív než ve svatební den, na který nám mimochodem bylo přáno štěstí, protože nám celý den pršelo, nebo spíš lilo jako z konve. Má manželka samozřejmě měla na sobě půjčené a darované náušnice a podvazek v modré barvě. Ve vlasech měla krásnou sponu po babičce, takže i něco starého bylo splněno. Na konci svatebního veselí se házela svatební kytice a chytila ji moje sestra, která, i když při chytání nebyla zadaná, skutečně do roka svatbu pořádala. Je tedy otázkou, zda je tato aktivita, která se na svatbách vždycky koná, jen pověrou, nebo na tom něco opravdu je.“

Jáchym, 36

Další svatební pověry

• Svatba na Nový rok, k lásce velký skok

• Pokud je v den svatby bouřka, budou v manželství jen samé hádky

• Sníh přináší do manželství jenom smích

• Pokud prší, budou mít novomanželé štěstí

Autor: nik

Vaše názory

Pudinková buchta

Slovácko

Pudinková buchta

Suroviny: • 100 ml oleje • 200 g cukru • ...

26. 4. 2018
Česnek a jeho příznivé  účinky

Slovácko

Česnek a jeho příznivé účinky

Škrábe vás v krku? Máte špatnou náladu, nemáte chuť k jídlu a cítíte se stále unavení? Existuje...

26. 4. 2018
Zázrak, který máme všichni v kuchyni na dosah. Česnek!

Slovácko

Zázrak, který máme všichni v kuchyni na dosah. Česnek!

Známe ho asi každý a každá správná hospodyňka ho má v kuchyni po ruce. Nezapomíná ho přidávat...

24. 4. 2018
Česnečka

Slovácko

Česnečka

Suroviny: • 8 stroužků česneku • 3 brambory • ...

23. 4. 2018
TOPlist