FacebookYoutubeInstagram

Využívá i vaše dítě služeb mamahotelu?

Slovácko Čtení 20. 4. 2020
Využívá i vaše dítě služeb mamahotelu?
Foto: ilustrační foto

Vyčůraní mamánci pochází většinou z rozvrácených rodin

Obzvláště v současné koronavirové situaci se v mnohých rodinách protřepává termín „mamahotel“, o kterém se předešlým generacím ani nesnilo. Mnozí rodiče si právě dnes plně uvědomují, že udělali ve výchově chybu. Dopustili totiž, aby jejich dítě parazitovalo na jejich dobrotě a lásce a i ve středním věku zneužívalo pohostinnosti rodného domu. Přehnanou láskou, omlouváním, nedůsledností či přehlížením nevhodného chování vychovali z dětí pohodlné sobce, kterým vyhovuje maminčino vyžehlené prádlo, plná lednička, teplé večeře a k tomu nezávislost a svoboda.

Takového servisu využívá čím dál větší množství singles třicátníků, kteří zneužívají lásky rodičů a nemají ani touhu se osamostatnit.

Většinou pochází z rozvrácených rodin

Mamánci jsou připisováni krizi rodiny, protože většinou pochází z rozvrácených rodin. Otec v rodině výchovně nepůsobí, matka má přehnanou citovou vazbu a pak přehlíží, že ji dítě zneužívá.

U mladých, kteří se ocitnou v těžkostech, snaží se, ale nemohou profesně prorazit, se dá omluvit, že se drží doma. Nemohou si dovolit žít "na vlastní triko", když jsou vedeni na úřadu práce.

Ale u dcery, která pobírá dvojnásobný plat než matka a na domácnost přispívá almužnu, je to rozhodně sobecké zneužívání. A u syna, špičkového „ajťáka“ a trenéra s nadstandardním příjmem, který se chodí domů jen vyspat a najíst, bezcharakterní parazitování.

Pobuřující je, že počet takových třicetiletých parazitů nebezpečně narůstá. Dnes už pod ochrannými křídly rodičů žije každý třetí muž ve věku 25-30 let. Ženy jsou na tom o něco lépe, ve třiceti s rodiči bydlí každá šestá.
Proč nevyužít ekonomický ráj?

V pubertě téměř každý touží roztáhnout křídla a opustit rodičovské zázemí. Teenageři se nemohou dočkat plnoletosti a vlastního bydlení. Jenže pak se sny někam rozplynou a parazitující singles muži a někdy i dcery se drží máminy sukně. Ne však kvůli tomu, že by ji tak moc milovali. Je to prostě výhodné a pohodlné - bez omezení si mohou užívat nezávislého života s mejdany a sexem - domů se chodí jen vyspat a najíst. Na co by se starali o svůj život a investovali peníze do bydlení, energii, uklízení a vaření? Mamahotel je přece ekonomickým rájem!
Jak dlouho jste vyčůranost ochotni tolerovat?

V podvědomí lidí je zakořeněno, že muži jsou nezávislejší než ženy. Ve skutečnosti tomu však tak vůbec není. Respondenti výzkumů přiznávají, že by si sice přáli vlastní prostor, ale v žádném případě nehodlají obětovat služby, které jim rodiče poskytují. Najdou se i výjimky, které za pohodlí společného bydlení s rodiči platí jak přispíváním na domácnost, tak pomocí. Přesto nemají snahu shánět si vlastní bydlení. Pořád je bydlení s rodiči stojí pakatel oproti tomu, co by museli platit za vlastní byt či privát. Díky ušetřeným penězům mohou cestovat a užívat si života. Mnoho z nich hodlá bydlet u rodičů tak dlouho, dokud jim to budou ochotní tolerovat.
Mamánek neumí být chlapem do nepohody

Když se ale takový mamánek zamiluje a odhodlá se zařídit si bydlení se svou milou, většinou nastane velké rozčarování. Ona od něho očekává chlapství a schopnost postarat se o mužské záležitosti (vyměnit žárovku, spravit odpad, či přišroubovat polici). On zase, že ho bude jeho milá obskakovat jako maminka (včetně svačinek do práce). Pak záleží na síle osobností a ochotě dělat kompromisy. Pokud jsou oba ochotni slevit z požadavků, vztah má šanci. Pokud ne, je to velký problém, který většinou vede k rozchodu.
Rodičovská láska musí mít hranice

Společnost se neustále vyvíjí. V mnoha směrech však k horšímu. Před revolucí žili mladí lidé s rodiči většinou pouze do té doby, než vstoupili do manželství. Pokud nebydleli s rodiči ve dvougeneračním domě.

Dnes se sice děti stěhují za studiem, ale pak se už jako titulovaní dospěláci vrací.

Pro rodiče pak ani po letech odpírání, finanční i materiální podpory (jídlo, oblečení) nenastane úleva. Naopak. Mazánci se vrátí a začne opětovný kolotoč - nákupy, vaření, praní a placení všech provozních položek. Mazánci pak za ušetřené peníze pro sebe nakupují luxusní zboží (které si rodiče kvůli podpoře dítěte na studiích nemohli a ani dnes nemohou dovolit), cestují po celém světě, užívají si a hlavně - dělají radost sami sobě.

Bezostyšně nadále parazitují na rodičích, i když by už dávno mohli stát na vlastních nohách. Naprostá většina z nich se nepodílí ani na příspěvku na domácnost, nepomáhá při domácích pracích ani kolem domu. A co hůř, téměř polovina z nich se nestydí žádat rodiče o finanční výpomoc!

Určete si jasná pravidla

Proto, milí rodiče, nebuďte přehnaně tolerantní. Nenechejte se zneužívat. Pokud vám spolubydlení vašeho mamánka nevadí, sestavte mu jasná pravidla a donuťte pracující potomky plnou měrou se podílet na chodu domácnosti.

Pokud vám v karanténě docvaklo, že je toho zneužívání už příliš, dejte synovi či dceři pevný termín k odstěhování. Vaše rodičovská láska neutrpí, ba naopak. Začnete si sami sebe více vážit a dětem dojde, že všechno v životě není zadarmo. Že se musí v životě pěkně otáčet. 

Dítěti pomozte, ale nenechte se využívat

• nastavte jasná pravidla soužití

• rozdělte si domácí práce

• vaše slovo je rozhodující  

• plnou měrou se musí podílet na nákladech

• dopředu naplánujte termín činností

• pokud nesouhlasí, zveřejněte termín k odstěhování

• nedělejte si výčitky

• rodičovská láska se nezneužívá

Autor: IVA PAŠKOVÁ
Inzerce

Vaše názory

Místo odložené svatby řešíme rozchod

Slovácko

Místo odložené svatby řešíme rozchod

Plánovali svatbu, kvůli nouzovému stavu republiky ji museli přesunout, a teď řeší rozchod. Díky karanténě a společně...

17. 4. 2020
Pobyt v přírodě nás v karanténě zachraňuje od ponorky

Slovácko

Pobyt v přírodě nás v karanténě zachraňuje od ponorky

"Jediným pohybem mnohých dětí za normálních okolností je totiž tělocvik ve škole a pár kroků k autu,...

15. 4. 2020
Home office musí mít jasná pravidla

Slovácko

Home office musí mít jasná pravidla

Home office aneb práce z domova byl ještě donedávna téměř nepoužívaný pojem. Díky nouzovému stavu republiky byla...

13. 4. 2020
Cukr má na imunitní systém přímo likvidační vliv

Slovácko

Cukr má na imunitní systém přímo likvidační vliv

Není cukr jako cukr. Sladký cukr pro někoho zhořkne, když způsobí závažné zdravotní problémy. Aby bylo jasno...

12. 4. 2020
TOPlist