FacebookYoutubeInstagram

Význam vizualizace pro mozek

Slovácko Čtení 14. 9. 2017
Význam vizualizace pro mozek

Vizualizace mozku.

Foto: ilustrační foto

Jak je důležitá fantazie?

Bylo dokázáno, že mozek věří tomu, co si představí. Pro mozek je rozhodující to, na co myslíme. Mozek v naší hlavě zkrátka věří našim představám a tak, jak si můžeme našimi pocity a myšlenkami ubližovat, tak také naopak si jimi můžeme pomáhat a léčit se. Jak to vypadá v praxi a jak to funguje? Představte si, že se vám stane něco úžasného, skvělého. Vaše mysl tento zážitek zažije naplno. Po nějaké době tuto událost zopakujete někomu druhému, začnete o ní přemýšlet, promítat si ji v hlavě.
Co to ale znamená pro váš mozek?
Ten si zkrátka myslí, že se událost opakuje, a prohlubuje se paměťová stopa. Tato informace je velmi zásadní a znamená, že mozek, naše hlava této představě věří. Myslí si, že je to fakt. Tato vlastnost má jak pozitivní, tak negativní dopady v závislosti na tom, na co myslíme. Ve vědeckých studiích bylo dokázáno, že v celkovém počtu myšlenek, které nám proletí za den hlavou, jsou až tři čtvrtiny myšlenek negativních. 

Jak  z toho ven?
Co s tímto problémem můžeme tedy udělat? Velmi jednoduše řečeno, pozor na všechny myšlenky, které se nám honí hlavou. Uvědomme si vždycky, když myslíme na něco špatného, a řekněme si dost. V případě, že bychom to neudělali, budeme posilovat to špatné neurospojení více a více. A to přece nechceme. "Myslela jsem často na špatné věci, všechno viděla černě, většiny věcí se obávala. A všeho úplně zbytečně. Postupem času jsem si vypěstovala velmi nepřijemnou stále trvající úzkost, která nikam nevedla, a tak jsem musela vyhledat i odbornou pomoc, protože ten pocit byl ubíjející. Pomalu na sobě pracuji, ale teď už s jistotou vím, že co si do hlavy dám, to mě ovlivní. A je jen na mně, jestli pozitivně, nebo negativně," říká Šárka, 45 let, která se pomalu, ale jistě dostává ze svého bludiště. Pokusme se více myslet pozitivně a hledat ve světě pozitivní a příjemné věci. Protože ony tam jsou.
Jak poručit mozku
• pokud máte večer před spaním plnou hlavu myšlenek, dejte si vědomou stopku
• pravidelně si vybavujte příjemné zážitky nebo události, když budete cítit úzkost
• naučte se meditovat a zkuste úplně vypnout
• každý večer před spaním si pište deník radosti, napište si tři věci, které se vám povedly
ČÍSLO TÝDNE: 60 000
Až tolikmyšlenek nám za den proběhne mozkem, teď jde jen o to, které si vybereme. Zdroj: lightworker.cz

Vidím svět trochu růžověji

Když jsem měla zdravotní problémy, musela žít nějakou dobu bez rodiny. Všechno jsem viděla černě. Ten pocit, že jsem sama, mě stresoval. Dny ubíhaly a já jsem se stále necítila vůbec dobře. Stále jsem dostávala léky a mé vyhlídky na návrat domů se vzdalovaly. Hledala jsem příčinu v tom, kde je zakopaný pes. Chodila jsem často do knihovny a tam jsem našla knihu, která se zabývala neurovědou. Zpočátku mi tato knížka přišla cizí, vzdálená, ale po nějakém čase a přečtení jsem pochopila, že musím hledat pozitivní myšlenky, pozitivní pohled na svět. A pokusit se každou situaci obrátit v to dobré, protože mince má vždy dvě strany. Můj stav se pozitivnějším pohledem zlepšoval a já jsem se mohla vrátit domů.

Mirka, 39 let, Veselí

Autor: mak

Vaše názory

Jak se vyvarovat podvodných nabídek práce?

Slovácko

Jak se vyvarovat podvodných nabídek práce?

Webové stránky, internetové zdroje a tisk jsou plné nejůznějších exkluzivních pracovních nabídek. Většinou lákají na vysoký plat,...

12. 9. 2017
Semínkový chleba bez mouky

Slovácko

Semínkový chleba bez mouky

Ingredience 2 hrnky slunečnicových semínek 1/2 hrnku lněných semínek 2 lžíce chia semínek 1/3 hrnku...

9. 9. 2017
Kde a jak koupit levné letenky?

Slovácko

Kde a jak koupit levné letenky?

Když někam cestujeme, tak ubytování a doprava jsou dvě nejnákladnější položky, za které platíme. My ale tyto...

7. 9. 2017
Čas pro sebe

Slovácko

Čas pro sebe

Často kolem sebe slyšíme větu: Nemám čas. A už vůbec ne pro sebe. Děti, práce, domácnost. Je...

5. 9. 2017
TOPlist