FacebookYoutubeInstagram

Za hranicemi ochoty

Slovácko Čtení 9. 6. 2017
Za hranicemi ochoty
Foto: ilustrační foto

Žij svůj život a ne těch druhých...

Pomáhat druhým je pro některé lidi zásadní pozitivní vlastností. Ovšem ani tento džbánek není bezedný a nemůže z něj každý brát, kolik chce. Nemáte-li nastavené hranice vstřícnosti, jež nepřekročíte kvůli prospěchu druhého, aniž by se vám jakkoliv vrátila vaše snaha, můžete se stát obětí prachsprostého využívání. Stačí mít v rodině, mezi přáteli, v práci nějakého egoistického manipulátora, který ví, jak zabrnkat na ty správné struny, abyste hráli podle něj.

Vina je na obou stranách. Tak jako „hamižný egoista“ by se měl zamyslet, do jaké míry je vhodné vysávat lidskou dobrosrdečnost, měl by se nad sebou pozastavit i „slepý ochotář“. Nejde neustále podávat pomocnou ruku bez vděčnosti druhého, s takovou vám tu ruku „sežere“ celou.

Pozvolný začátek

Začíná to nevinně. Nabídnete se, že kamarádovi pomůžete na stavbě, nebo protože kolegyně spěchá domů, tak za ni uděláte práci. Když už ale jde o desátou věc, kterou za onoho člověka máte dělat, ale vděku se vám nedostává, navíc je vám daný úkol podán spíše jako samozřejmost, je něco špatně. Nechali jste si na zádech vyrůst velké klíště, jež vám saje energii a zneužívá vaši ochotu. Je to známá metoda cukru a biče. Buď vám zprvu lichotí, jak jste šikovní, kolik toho zvládnete a pořád máte energii na další činnosti, až nakonec děláte práci za ně. Nebo zvolí taktiku naříkání - dokolečka si stěžují, až vás přinutí, že jim kývnete na pomoc. Jakmile nestanovíte ony důležité hranice, nastává „bič“, kdy se z vás snaží profitovat již s nátlakem.

Je pomoc a pomoc. Někdo si umí práce druhých vážit, kdyby mohl, splnil by, co vám na očích vidí. Umí upřímně poděkovat nebo najít nějaký způsob, jak se vám revanšovat. Jiný jenom bere.

Negativní lidé

Čím je nám daná osoba bližší, tím jsou následky horší. Jedná-li se "jenom" o známé, kamarády nebo kolegy, je snazší připustit si představu, že kvůli vlastnímu klidu a žití podle svého rytmu a svých potřeb dokážeme zpřetrhat vazby s těmito lidmi navždy. Parazituje-li na vás ale příslušník rodiny, pak je situace daleko problematičtější. Rodinu si z krve neodpářete. Věřte, že existuje spousta rodin, v nichž jsou takoví energetičtí upíři, aniž by si to třeba uvědomovali. Například rozvedený rodič, který má potřebu neustále řešit svoji situaci s dítětem coby důvěrníkem, stěžovat si a litovat se. Většinou se jedná o matky, které naprosto ochromí své dítě pocitem viny. Potomci se těžko osamostatňují, protože si vláčí matku dál životem jako kouli u nohy. Jenže dítě nemůže za to, že se jeho rodiče rozvedli a jeden z nich situaci neunesl. I když máme ctít svého otce, matku i bližního, ne na úkor sebe sama.

Naučte se říkat NE!

Stanovení hranic není jednoduché, nesmí se vytvářet v hněvu, pod nátlakem či s agresí. Mají fungovat pro vaši pohodu a ochranu, ne jako trest pro druhé. Buďte tedy v klidu, zdvořilí a hlavně asertivní. Musíte si uvědomovat sebe sama a neustále si opakovat, že takhle už to nechcete. Nezaměňujte si své hranice za projev sobeckosti! To už byste zase padali zpět k „dobrosrdečnému oslovi“, který na všechno kývne. Že tohle pro sebe děláte, znamená, že se máte rádi a vážíte si sami sebe. Naučte se říkat NE! A pamatujte, že vždy, když vyslovíte NE, z vás spadne pytel závaží. Nechcete totiž sedět v rokli, ale chcete se vznášet, proto odmítejte požadavky a prosby, ze kterých nevykukuje nic než profit toho druhého. Chce to čas a zkoušet to pořád dokola. Hodně vám pomůže, když si najdete někoho, komu se můžete s tímto problémem svěřit, kdo bude znát onoho manipulátora a bude vás podporovat ve stavbě hranic vstřícnosti. 

Autor: pec

Vaše názory

Na mšice bez chemie!

Slovácko

Na mšice bez chemie!

Vysává vašim rostlinám na zahrádce něco šťávu? Jsou to mšice. Zatočte s nimi co nejrychleji. Vyrobte si...

7. 6. 2017
Umíme pomáhat? Podejme ruce Lukáškovi!

Mařatice

Umíme pomáhat? Podejme ruce Lukáškovi!

Lukášek Ondrušek z Mařatic se narodil jako zdravé dítko, dobře prospíval a nebýval nemocný. Rád pobýval...

4. 6. 2017
Nevědomé ubližování

Slovácko

Nevědomé ubližování

Ženy berou svoji roli "maminky" s různou mírou zodpovědnosti. Samozřejmě všechny matky by měly ke svým dětem...

2. 6. 2017
I mámy dělají chyby

Slovácko

I mámy dělají chyby

Mít titul "maminka" je obrovská zodpovědnost. Která žena by nechtěla být dokonalou, milující matkou, jež svému dítěti...

30. 5. 2017
TOPlist