FacebookYoutubeInstagram

Začněme každý sám u sebe

Slovácko Čtení 11. 1. 2017
Začněme každý sám u sebe
Foto: ilustrační foto

Nezkusíme zlepšit společnost, ve které žijeme?

Je tady nový rok a období různých slibů a osobních předsevzetí. Možná by nebylo špatné předsevzít si, že zlepšíme společnost, ve které žijeme. Každý však musíme začít u sebe...

Jistě jste si všimli, že se zhoršily mezilidské vztahy, zažíváme rozpad rodiny i pravého přátelství. Styl života se stal čistě konzumní. Prospěchaříme, jsme pokrytečtí a většinu lidí zajímá jen spotřeba, zábava, úspěch za každou cenu a na prvních příčkách hodnotového žebříčku je kariéra a peníze...

Doba se posunula do permanentního stresu, spěchu a honění se za penězi a majetkem. Neumíme se radovat z maličkostí a vychutnat si obyčejné pěkné dny. Místo abychom mluvili spolu, mnozí své pocity raději sdílí na sociálních sítích, dohadujeme se po esemeskách a se vším jsme nespokojeni. Nadáváme na všechno a všechny a přitom ničím nepřispějeme ani ke zlepšení vztahů ve svém okolí, natož tak ve společnosti. I když nás pracovní trh nutí k vysokému nasazení a domů chodíme unaveni - nemusíme bezduše odpočívat u televize, obklopovat se materiálními statky nebo se bezduše přejídat a opíjet v restauracích. Svůj volný čas můžeme raději věnovat jeden druhému, dětem i přátelům a s nimi pak prožívat plnohodnotné dny.

Možná by stačilo vyjet za české hranice, abychom pochopili, proč všichni cestovatelé shodně tvrdí, že si ve své zemi žijeme královsky a nevážíme si toho. Možná bychom pak přestali zběsile nakupovat zbytečnosti, neobléhali bychom obchoďáky před státními svátky a přestali se předhánět v soutěžení o větší a luxusnější auťák, multifunkční vybavení domu, nejmodernější telefon, exotickou dovolenou, ... Na obyčejnou procházku, pokud už někam vyrazíme, bychom nepotřebovali gore tex ani softshell a na rekreační cyklovýlet kolo za desítky tisíc...

Nechcete s tím v novém roce něco udělat? Určitě se nám bude žít lépe. Zapřemýšlejte, jestli opravdu žijete tak, jak jste si plánovali. Sáhněte si do svědomí, jestli jste se spíš nestali obětí konzumního světa. A pokud ano, pokuste se být spokojenější, skromnější, nebuďte sobci - občas dělejte dobré skutky a mějte čas na své děti, rodiny i přátele.

Pomůže vám tento příběh?

Možná vám k přemýšlení o tom, jak žijeme, pomůže příběh, který nedávno koloval po internetu. Velmi mě zaujal, plně s ním souhlasím. A pokud se najde jen jeden čtenář, který se zastaví a změní svůj život k lepšímu, mělo to smysl...

Když jsem vystupoval z vlaku, přede mnou šla pomalým tempem stará žena. Pospíchal jsem a nevěděl, jak ji předběhnout. Neskutečně mě vytáčela. Vtom jsem se zarazil a říkám si, kam vlastně pospíchám? Ty minuty i tak promrhám na internetu nebo u televize... Ozvaly se ve mně výčitky svědomí, že jsem se v duchu zlobil na ženu, která měla dost času a navíc za svoji pomalost nemohla. Celý život pracovala a možná si i hodně vytrpěla. A možná i všechno trpělivě nesla. A já jsem takový netrpělivý a malicherný. A to všechno jen proto, abych byl o 10 minut dřív doma. Dřív na internetu, dřív u televize.

Alibisticky to shodím na dobu, ve které žijeme...

Všichni jsme hrozně uspěchaní. A večer zjistíme, že jsme toho zase moc nestihli. Frustrovaní zalehneme a usneme spánkem spravedlivých. Přes SMS si vyznáváme lásku, komunikujeme přes chat a do očí si nemáme co říct. Trápí nás účty, kariéra. Ve schránkách se nám hromadí maily, protože nemáme čas odepsat. Na polici se nám hromadí knihy, neboť nemáme čas číst, nevíme, jak voní příroda, protože nemáme čas k ní přivonět! Do kdy to ale vydržíme? Čím víc toho chceme stihnout, tím méně toho stihneme.

Věnujeme velmi mnoho času věcem, které si to nezaslouží...

Neumíme se zastavit a uvědomit si hodnotu věcí. Nafotíme spoustu fotografií, ale už si je ani neprohlédneme. Vypálíme je na CD a tím to končí. Počítače máme plné hudby, na kterou nemáme čas, máme množství televizních kanálů, které ani nestačíme všechny sledovat. Místo zábavy stres! Stále kontrolujeme mobil, jestli nám někdo nevolal, přestáváme si vážit krásných věcí, kvůli kterým se vyplatí žít.

Můj děda v životě nebyl v zahraničí, nemá mobil, poslouchá jednu stanici na svém starém rádiu. A přitom si myslí, jaký krásný život prožil. S úsměvem vzpomíná, těší se z pěkného dne, z vůně dřeva, ze svých vnoučat. Žil těžký život, ale váží si ho!

To my dnes neznáme...

A tak máme infarkty, rakovinu, deprese. A možná by stačilo jen zpomalit! Tvrzení, že se to nedá, neobstojí. Zamysleme se, kolik času věnujeme nepodstatným věcem. Zkusme vypnout mobily a počítače a porozprávět si.

Snad jsem si uvědomil svůj rychlý život včas, abych zpomalil.

Kamarád má chalupu v malé osadě obklopené horami, není tam signál, žádná televize, obchod otevřený jen v úterý a ve čtvrtek a jedna hospoda 5 x 5 m. Asi tam zaběhnu, abych zpomalil a nezlobil se na staré lidi, kteří si váží zbytku života a zbytečně nespěchají za smrtí, tak jako mnozí z nás!

Proto zpomalte! Žijete jen jednou. A velmi krátce!

Autor: TEREZA TYMROVÁ

Vaše názory

S Vanquishem přebytečná kila porazíte

Uherské Hradiště

S Vanquishem přebytečná kila porazíte

Evergreenem těchto dnů v řadě domácností je určitě cíl či dokonce novoroční předsevzetí: Zbavit se přebytečných kilogramů!...

10. 1. 2017
První školní soutěž v líčení na téma Pin up style

Uherské Hradiště

První školní soutěž v líčení na téma Pin up style

Historicky první soutěž v líčení podle oficiálních pravidel proběhla se vší noblesou na Střední škole služeb Uh....

5. 1. 2017
Nechejte přebytečná kila v Royal Beauty Spa

Uherské Hradiště

Nechejte přebytečná kila v Royal Beauty Spa

Vánoční svátky, to je útok bramborových salátů, kaprů, řízků, cukroví a dalších dobrot na naše štíhlé postavy....

3. 1. 2017
Novoroční oslavy v útulku

Slovácko

Novoroční oslavy v útulku

To, že je silvestr jedním z nejproblémovějších svátků, dosvědčí každý psí majitel. Někteří psi to zvládají celkem...

1. 1. 2017
TOPlist