FacebookYoutubeInstagram

Zavítají i na Slovácko bezobalové obchody?

Slovácko Čtení 10. 4. 2018
Zavítají i na Slovácko bezobalové obchody?

Každý člověk použije v průměru téměř 200 igelitových tašek ročně.

Foto: ilustrační foto

Pokud nemám mylné informace, když je nepočítám jako součást jiného obchodu, tak na Slovácku se nenachází žádná prodejna podobného typu. Jak jednoduché, přinesete si vlastní nádobu a prodavač vám nasype přesně tolik, kolik potřebujete. Žádné igelitové tašky ani sáčky. Bezobalové obchody pomáhají životnímu prostředí, ale i naší peněžence.

Obaly nepřináší jenom pozitiva

Dříve v historii byly obaly, ať už jakékoliv, prostředkem k prodloužení životnosti potravin až o polovinu, také představovaly usnadnění dopravy a výměny zboží do jiných států. Dnes ale když procházíme zaplněným supermarketem, můžeme si nabrat plastových pytlíků, kolik chceme, každý druh ovoce vkládáme kvůli vážení do nového, stejně jako každý kousek pečiva nebo vážených pochutin v podobě oříšků a sladkostí. Doma poté sáčky po jednom použití často vyhodíme do koše, ani náznakem nemyslíme na to, že bychom je recyklovali. A tak se doma i všude jinde topíme v nekonečném moři a koloběhu plastových odpadů. Vždyť i cílem Evropské unie je do roku 2020 snížit používání igelitových tašek na 90 kusů připadajících ročně na jednu osobu. Řešení však vždy začíná u jednotlivce, nikoliv schválením nějakého návrhu na půdě EU. Plastové obaly lze snadno nahradit jinými, s delší životností.

Co bezobalové obchody přináší?

S takovou koncepcí přicházejí i bezobalové obchody rozmístěné prakticky v celé České republice. Průkopníkem je bezobalový obchod založený v Praze v roce 2014. Na žádost spokojených návštěvníků také přibývají další a další prodejny. Podobných obchodů jsou na světě tisíce, jsou běžné například v Itálii nebo v sousedním Německu. V těch, návštěvníkům do jejich předem zvolené znovupoužitelné dózy, krabičky, pytlíku nebo jiné nádoby nalijí nebo nasypou široký sortiment stáčené drogerie, kosmetiky, pečivo, ovoce, zeleninu, luštěniny, cereálie, těstoviny, mouku, koření ale také třeba krmivo pro zvířata. Lidé tak nešetří jenom planetu, ale i peníze, které by v jiném obchodě dali za obaly, které mnohdy činí až deset procent z celkové částky, a také čas, který by strávili vybíráním v jiném, větším supermarketu, a za dvacet minut zvládnou celý nákup. Ve srovnání s konvenčními potravinami jsou ceny v prodejnách bez obalu vyšší, avšak ve své skupině bio a organických potravin jsou výrazně levnější než v jiných obchodech. Bezobalové zboží je možné nakoupit ve větších městech jako v Praze, Olomouci, Brně nebo Zlíně. Uvidíme, zda se takový nápad uchytí i v jiných městech a u nás na Slovácku.

Výhody a nevýhody bezobalových obchůdků

• Pomáhají životnímu prostředí

• Pomáhají vaší peněžence

• Pomáhají vašemu zdraví

• Šetří vám čas

• Musíte si přinést vlastní nádobu, popřípadě zapůjčit na místě

Autor: nik

Vaše názory

Jak zatočit s mastnými vlasy?

Slovácko

Jak zatočit s mastnými vlasy?

Zná to prakticky každá žena, trápení s vlasy, které musí často řešit. Zde je od nositelek bohatých...

9. 4. 2018
Proč chlapci šlahají dívky a ty je za to obdarovávají výslužkou?

Slovácko

Proč chlapci "šlahají" dívky a ty je za to obdarovávají výslužkou?

Velikonoce jsou nejdůležitějším křesťanským svátkem a slaví se po celém světě. Velikonoce otevírají bránu jara, s jejich...

1. 4. 2018
Velikonoční beránek

Slovácko

Velikonoční beránek

Suroviny: • 25 dkg cukru • 25 dkg polohrubé mouky •...

31. 3. 2018
Jaro zaklepalo na dveře.  Ty se však ještě neotevřely!

Slovácko

Jaro zaklepalo na dveře. Ty se však ještě neotevřely!

I když to tak mnohdy venku nevypadá, a lidé chodící kolem často ještě v zimních bundách tomu...

29. 3. 2018
TOPlist